Windows mağazasındaki uygulama sayısı yarım milyonu aştı
Mobil

Windows mağazasındaki uygulama sayısı yarım milyonu aştı

Microsoft, oluşturduğu "Microsoft by the Numbers" adlı mikrositesinde Microsoft ile ilgili tüm ürünlerin rakamlarıyla alakalı bazı veriler paylaşıyor.

Son olarak "Rakamlarla Microsoft" sayfasını güncelleyen şirket, Windows ve Windows Phone mağazalarındaki sayıyı güncel rakamını verdi. Şu anda Windows mağazalarından indirilebilecek uygulama sayısının 525 binden fazla olduğunu belirten Microsoft, her gün yüzlercesinin de mağazalarda yerini almaya devam ettiğini açıkladı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft sözcüsü ise, güncel verinin 30 Eylül tarihine ait olduğu, şu anda mağazada 527 bin adet uygulamayı geride bıraktığını belirtti. Yani kısacası Ekim ayı ve Kasım'ın ortasına kadar olan 1,5 aylık diyebileceğimiz süreç içinde 2 bin adet uygulamada daha Windows mağaza ekosistemine giriş yapmış.

Microsoft'un Windows mağazalarının yarım milyon rakamını aşması şirket için olumlu bir gelişme. Ancak Windows mağazası rakiplerinin halen daha gerisinden geliyor. Google Play ve AppStore'un açıkladığı verilere göre, Microsoft'un önemli iki rakibi Android ve iOS, ekosistemlerinde 1,5 milyon adet uygulama olması için çabalıyor.

Yorumlar (6)
 1. Özgür Özgür

  Şaka gibiler. Tüm studentpartner'lara zorla uygulama yaptırtıyorlar, 3'er 5'er. Bunu şart koşuyorlar. Sadece label var. Tek sayfa ne bilgi ne başka bir şey. Utanmadan bunlara uygulama diyorlar. Bir kaç tanesinin bağlantısını vermek isterdim de millet rencide olmasın. 525 bin tanesinin 524 bini boş uygulama.

  1. Özgür Özgür

   Unutmadan şu 1,5 ayda 2 bin uygulama olayına da açıklık getirelim. Şansa bakın msp seçim dönemine geldi. Doğal olarak seçim sürecinde ve seçimden sonraki ilk uygulama döneminde (ekim sonu) bu boş beleş uygulamalar yapıldı. Etkinlik tarihlerine dikkat: https://blog.microsoft.com.tr/microsoftun-teknoloji-kampi-student-partners-programina-basvurular-basladi.html

   1. Mustafa Mustafa

    Fanboyluk olarak algılanmasın ama hem android hem windows phone kullanıyorum. Android bir iş üzerine yapılmış popüler bir uygulamanın aynısını çoğu zaman windows phone da bulabilirsin.

  2. Ben bugüne kadar aradığım tango haric bütün uygulamalari buldum.Sen neden bahsediyorsun....

  3. Eyüp C. Eyüp C.

   Arkadaşım, bu yorumun üzerine fazla düşmeyeceğim, fazla önyargılısın. Şöyle düşünmek gerek, Android cihazında kullandığın uygulamaları not et ve Windows Phone mağazasında ara. Eğer eksik sayısı fazlaysa veya eksik varya, haklısın. Fakat gerçekten aradığın her şeyi buluyorsun artık. Onun haricinde şöyle bir şey var, mesela Android'de sadece Twitter clienti istediğimde 3 tane sağlam, düzgün çalışan buluyorum. Windows Phone mağazasında ise 2 tane olsun, birisi official uygulama. Durum bu yani. Android artık kopya uygulamalarla doluyor. Olacak olan da buydu zaten. Mesela Duolingo dil öğrenme uygulaması Android'e yaklaşık yarım yıl önce geldi. Tam iki gün sonra da Windows Phone'a geliyor ki benim bulamadığım temel uygulamalardan birisi buydu. Ha Instagram mesela henüz Beta, doğru. Güncellemede yavaş davranıyorlar. Bazı firmalar da var ki, Windows Phone'a öncelik tanıyor. Tabi bunların hepsi maddiyat ile ilgili. O yüzden Windows, ortak platformu hayata soktuğunda, artık geliştiriciler Windows'a uygulama ve oyun yazmak adna çabalayacaklar. Çünkü yazdıkları sadece telefona veya bilgisayara değil, aynı anda hem telefon, hem bilgisayar, hem tablet bilgisayar hem de diğer akıllı cihazlara uygun olacak. (Windows çoklu platformu araştırınız, win10 ile gelecek aynı anda ve tüm lumia cihazlar bile dahil edilecek win10 güncellemesine) Yani gelecekteki durum bu. Şu an için WindowsPhone kullanıcıları şunu düşünmeli, sorunsuz ve stabil bir işletim sistemi mi kullanıyorlar? Android'e kıyasla yüzbin kere evet. İşte mesele budur. Bugün bir işletim sistemi kendine has özellikler barındırıyor ve marketi hariç tüm özellikleriyle IOS gibi belli başlı gövdeli köklü bir sistemle yarışıyorsa, ona zaman tanımak gerek.

 2. Technonur Technonur

  bence son zamanlarda windowsu tablet tarafinda cokta hafife almamak lazim cünkü ucuzlayan win tabletler sayesinde baya bi ataga gececekler en büyük avantaji masaüstü uygulamalarinin hepsini calistirabiliyorsunuz bu cok büyük bir ivme kazandiracak diye düsünüyorum. suandaki en büyük eksik yani dokunmatik klavye olayini normal win uygulamara pek iyi entegre edememisler..