SaaS tabanlı muhasebe ve vergi beyanı hizmeti: Uzmanvergi.com
Girişim

SaaS tabanlı muhasebe ve vergi beyanı hizmeti: Uzmanvergi.com

Online bir muhasebeci gibi çalışan Uzmanvergi.com, kullanıcıların muhasebe ve vergi işlemlerini kendi başına yapmasını sağlayan SaaS tabanlı bir web uygulaması sunuyor. Yurt dışında online muhasebe yazılım ve hizmetlerine adanmış onlarca bilinen örneği olmasına rağmen Türkiye'de az sayıda örneğini gördüğümüz girişimlerden biri olan Uzmanvergi.com, serbest meslek sahipleri (diğer bir deyişle freelancerlar) veya şahıs şirketlerinin profesyonel muhasebe ve vergi hizmeti almasını kolaylaştırırken, giderlerini de yüzde 70 gibi büyük bir oranda düşürmeyi amaçlıyor.

Girişim, uzmanvergi.com adresinden verdiği bulut tabanlı hizmetiyle, vergi mükelleflerinin sadece gelir makbuzları, gider faturaları, demirbaş faturaları, çalışan bilgileri ve bazı kişisel bilgileri girerek tüm muhasebe ve vergi beyanı işlemlerini yapabilmesini sağlıyor. Yani vergi bilgisi olmayan ya da mevzuattan bihaber olan mükellefler de sadece makbuz ve fatura bilgilerini girerek yasal defterleri, çalışan hesap pusulasını (bordro), KDV ve yıllık gelir vergisi gibi çok sayıda hizmetten faydalanabiliyor.

uzmanvergi 11

Uzmanvergi.com'un hedeflediği mükellefler arasında esnaflar, kira beyanı verenler ve bireysel beyanname verenler de var. Uygulama algoritmalarını bir derece de olsun kişiselleştirebilmeniz için başlangıçta sizi kısa bir teste tabi tutuyor.

Ekim 2013'te kurulan Uzmanvergi.com'un kurucu ortağı Mehmet Akif Baykal, Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu ve Kansas Üniversitesi İşletme yüksek lisans derecesine sahip. Dört yıllık iş deneyiminin bir yılını Rusya’da ve yaklaşık 2 yılını ABD’de geçiren Baykal, Uzmanvergi.com'u hazır bir altyapı üzerinde, yaklaşık bir yıllık çalışma sonucunda geliştirdiklerini söylüyor. Henüz beta yayınında olan ürünün, planlanan lansman tarihi ise 15 Kasım.

uzmanvergi 3

Ortakların kendi sermayeleriyle kurduğu Uzmanvergi.com, bugüne kadar Türk Telekom'dan ve Türk Ekonomi Bankası'ndan (TEB)  tohum yatırımı almış; TÜBİTAK'ın 1512 girişimci desteğinden yararlanmış. Buna ek olarak Girişim Fabrikası hızlandırma programına da kabul edilmiş ve Türk Telekom Pilott hızlandırma programının 10 finalistinden biri olmuş. TT Pilott'tan 10 hafta boyunca eğitim ve mentor desteği alan Uzmanvergi.com, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Teknopark kuluçka merkezinde çalışmalarına devam ediyor.

Uzmanvergi.com'dan aldığımız bilgilere göre, girişim farklı kurumsal şirketlerin müşterilerine yönelik çözümler geliştiriyor. Bunların ilerleyen zamanlarda duyurulması planlanıyor. Ancak yazılımın tüm bu gruplar için uyarlanması zaman alacağı için ilk yılında yalnızca serbest meslek çalışanları ve şahıs şirketleri girişimin kapsamında. Ücretli bir hizmet sunan Uzmanvergi.com'un fiyatları ise yine yakın zamanda netleştirilecek.

uzmanvergi 2

İyi çalışan algoritmaları sayesinde uzmanvergi.com, bir muhasebe departmanı olan veya bu hizmeti dışardan alan birçok kişi için gerek zaman gerek maliyet kazancı sağlayabilir. Girişimin bir diğer rakibi olarak nitelenebilecek e-beyanname yazılımı karşısındaki avantajlarının ise, kullanıcıların mevzuat takibi  ve yılda 21 kez vergi hesabı yapmalarınını gerektirmemesi olduğunu söylüyor Baykal.

Uzmanvergi.com'un temel vergi ve muhasebe hizmetlerinin yanına zaman içinde firmaların nakit akışı, finansal görünümü gibi daha detaylı analizlere erişebileceği hizmetler de eklenerek zenginleştirilebilir. Zira, benzer hizmetleri veren girişimlerin değerlemelerini yüz milyon dolarlara çıkardıklarını daha önce görmüştük.

İncelemek isterseniz Uzmanvergi.com burada.

Yorumlar (14)
 1. Kayit olamadim. Kayit ol butonlari calismiyor.

  1. Uzman Vergi Uzman Vergi

   Turgay Bey, sistemimiz çalışmaktadır. Ani bir yogunluktan ötürü anlık bir durum oluşmuştur. Tekrar kayıt olmayı deneyebilirsiniz veya [email protected] ile iletişime geçebilirseniz yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 2. Bora Yalçın Bora Yalçın

  değişip duran vergi kanunuyla kısa sürede spagettiye dönmez umarım, yazılımcılarına kolay gelsin

 3. Disconnect Disconnect

  Gerçekten güzel bir proje. Kayit ol buton çalişmiyor ancak startuplar da normal dir boyle şeyler

  1. Uzman Vergi Uzman Vergi

   SSL sertifikasından dolayı blokasyon bulunmaktaydır. Düzeltilmiştir. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

   1. Merhaba, bende bir homeoffice çalışan olarak sisteminizi merak ettim açıkçası. Yani, incelediğimde gayet güzel bir sistem fakat beyanname verme konusunu anlayamadım? Yani e-beyanneme şifremi aldığımda diyorsunuz, fakat bunu vermek için sizin kendi SMMM'niz mi var? Yani, bildiğim kadarı ile bir SMMM isteniyor, beyanname onayı için? Onuda ortadan kaldırıyor ise iyi bir sistem, tabi birde herhangi bir incelemede evrak, kayıtlar resmi düzenleme nasıl oluyor?

 4. Merhaba, siteme üye oldum. Sistem gayet güzele benziyor. Tabiki geliştirilmesi gereken alanlar var. Fakat, aklıma takılan konu, muhasebeciye ihtiyaç duymuyorsunuz denilmiş. E-beyanname şifrenizi alın yeterli denilmiş. Peki kdv, muhtasar verirken istenen mali müşavir(SMMM) onayını site kendimi sağlayacak? Bu konudaki çözümünüz nedir? Sistem demirbaş kısmı amortisman oranları GİB.gov.tr ile uyumlu mudur? Bir de sistem üzerinden işlem yaptığımız takdirde ileride doğacak olası bir incelemede evrakı ilgili kuruma sunmak için arşivi ve kayıt fişi ile yıl sonu defterleri nasıl yapacağız?

  1. Merhaba Ahmet Bey, sorularınız için teşekkür ederiz. 3568 SMMM kanununa göre belirtilen gelir grupları beyanlarını mali müşavire (SMMM) imzalatmadan kendi gönderebiliyor.Bu durumda yapmanız gereken tek şey vergi dairesinden ebeyanname şifrenizi almaktır. Siz kendi adınıza beyan bulunacaksınız. Demirbaş tablomuzu Maliye Bakanlığı'nın ekonomik ömür sayfasında alıyoruz(tüm yazılımlar burdan alırlar). Kazanç Defterinizi de Uzman Vergi tutuyor. Evrakları 5 yıl boyunca kendinizin saklaması gerekmektedir. İnceleme durumunda tüm beyanlarınızı ve kazanç defterlerinizi websitemizden indirip gerekli evraklarıda dosyanızdan sağlayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için [email protected] email atabilirsiniz. Teşekkürler!

 5. Merhaba, meslek mensubuyum, girisiminizi siddetle takip ediyorum. Ulkemiz sartlarinda malumunuz beyan verilmesi icin bir Smmm onayina gerek duyulmaktadir umarim bunu biliyorsunuzdur ya da bu isi bilen birine ihtiyaciniz olmaktadir. Siz kimsiniz? Smmm mi? Sorumlu mu? Yukumlu mu? Evet kisi kendi vergi beyannamesini kendisi doldurabilir gonderebilir vs. ancak bir sikinti yasandiginda ornegin yanlis oldu inceleme geldi vd. memuru cagiriyor vs. eminim ki hicbir sorumlulugu ustlenmeyeceksiniz. Yani biz size sozlesmeyi sunduk okudunuz kabul ettiniz bizi ilgilendirmez mi diyeceksiniz acaba? Ilk olarak reklam ve rekabet yasagina muhalefet olusturuyorsunuz (3568 meslek yasasi) pek yakinda Ismmmo dan bir uyari ile kapinizi calacaklardir. Ekibinizdeki (umarim isi bilen bir smmm vardir) arkadaslar ucret tarifelerine baktilar mi acaba? Defter tasdiki dahil ne demek? Vekaletsiz isi nasil yapacaksiniz? Hayatinizda notere gittiniz mi? Ucret kisminda bizi paragoz gostermek adina 1450-2250 yaziyor eger biz o kadar kazaniyorsak soz veriyorum tum mukelleflerimi size getirecegim ya da ben sisteme uye olup size isleri yaptirip kendim keyif surecegim. Bol sans dilerim.

  1. Uzman Vergi Uzman Vergi

   Merhaba, sorularınız için teşekkür ederiz. 3568 No'lu kanun hükümleri meslek mensuplarını bağlamakta olup yine 3568 no'lu kanunun tanımış olduğu kendi beyanını verebilen mükelleflere hizmet veriyoruz. Serbest muhasebeci ve mali müşavirlerin yerine geçmekten ziyade sunduğumuz hizmet kendi beyanını vermek isteyen mükelleflerin vergi mevzuatı bilgisi ve hesabı olmadan beyanlarını kolayca yapabilmelerini sağlamaktır. Fiyat kıyaslaması ise İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasınn belirlemiş olduğu resmi tarife ve bazı uygulama fiyatları baz olarak yapılmıştır. Sistemimiz en güncel mevzuata göre algoritması geliştirilmiştir ve yeni kanunlar ile güncelenmektedir. Vergi incelmesine girecek olan mükellef için vergi hesabı ve mevzuat sorunu olmayacaktır. İyi günler.

 6. Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim.

 7. Her şeye bir yazılım yazılmalı bazı işleri başkaları halletmeli. Fiyatlara baktığımda inanılmaz yüksekler ben 3 te 1 fiyatına hiç kafam ağrımadan muhasebecime bu işlemleri yaptırabiliyorum. Ki aynı fiyata bile olsa yinede kullanmam çünkü o zamanı para kazandıracak diğer işlerimle meşgul olarak geçiririm. Muhasebecimde bu girişleri yapar. Mantıksız geldi bana devletle aranda sıkıntı olursa sıkıntı büyük olur sonra uğraş dur. Bunlarla uğraşsınlar sıkıntı çıkmasın diye muhasebeciye para veriyoruz. Herkes muhasebeci olacak diye mi yola çıkılmış acaba.

 8. İnanç Gümüş (@inancgumus) İnanç Gümüş (@inancgumus)

  UzmanVergi'yi Paraşüt ile mutlaka bağlamalısınız. Biz şu an ön muhasebeci çalıştırmak yerine Paraşüt ile her şeyi çözüyoruz ve şimdiden 2 senelik bilgimiz kendilerinde mevcut. Müşavirimiz ise dediğiniz gibi yalnızca vergi konularında destek oluyor. Sizin ürününüz Paraşüt'ün uygulamalarına bağlanırsa seve seve kullanırız. Teşekkürler

 9. Basit Ön muhasebe için Planports kullanıyoruz. O da web tabanlı çalışıyor. Gayet sorunsuz ve hızlı destek veriyorlar. Yaklaşık 6 ay oldu kullanmaya başlayalı. Test etmek için şu adresten göz atabilirsiniz: www.planports.com