İnternet uydularına Elon Musk dokunuşu geliyor

İnternet uydularına Elon Musk dokunuşu geliyor

Elon Musk, yeni misyonunun internet uyduları olacağı yönündeki haberleri kısmen doğruladı. Milyarder girişimci, uydularla internet erişiminin maliyetlerini düşürecek bir mikro-uydu ağı üzerinde çalıştığını iddia eden WSJ haberinin ardından yayılan söylentilere Twitter'dan yanıt verdi. Musk, uzay görevleri için yeni nesil araçlar geliştiren şirketi SpaceX'in ileri düzey mikro-uydular üzerinde çalıştığını belirtiyor. Buna göre, henüz erken geliştirilme aşamasında olan, bu büyük uydu düzeneği önümüzdeki iki üç ay içinde duyurulacak.

Musk'ın açıklamasına konu olan mikro-uyduları ilk gündeme getiren WSJ haberinde Musk'ın bu misyonu Google'ın dünyanın geri kalanına internet erişimi sağlama hedefi üzerinde çalışan ve geçtiğimiz Eylül ayında buradaki görevinden ayrılan Greg Wyler ile yürüttüğü söyleniyor. Piyasadakilere göre daha hafif ve daha ucuz olacak internet uyduları geliştirme planı için SpaceX'e giden Wyler ile birlikte Musk'ın 700 uydudan oluşan bir filo geliştirdiği de notlar arasında. Buna karşın SpaceX'in bu kapasiteye ancak 10 yıl gibi bir sürede ulaşabileceği sorunundan da söz ediliyor. Ancak görünen o ki Elon Musk daha yapılabilir bir planla karşımıza çıkacak zira Musk, açıklamasının devamında WSJ haberinde bazı önemli noktalarda yanlışlıklar olduğunu belirtiyor.

SpaceX'in de oyuna dahil olması, internet erişimini uydularla yaygınlaştırma misyonunda yeni bir eşiğe gelindiğini gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.