İnternet uydularına Elon Musk dokunuşu geliyor
Arama
Teknoloji

İnternet uydularına Elon Musk dokunuşu geliyor

Elon MuskElon Musk, yeni misyonunun internet uyduları olacağı yönündeki haberleri kısmen doğruladı. Milyarder girişimci, uydularla internet erişiminin maliyetlerini düşürecek bir mikro-uydu ağı üzerinde çalıştığını iddia eden WSJ haberinin ardından yayılan söylentilere Twitter’dan yanıt verdi. Musk, uzay görevleri için yeni nesil araçlar geliştiren şirketi SpaceX’in ileri düzey mikro-uydular üzerinde çalıştığını belirtiyor. Buna göre, henüz erken geliştirilme aşamasında olan, bu büyük uydu düzeneği önümüzdeki iki üç ay içinde duyurulacak.

Musk’ın açıklamasına konu olan mikro-uyduları ilk gündeme getiren WSJ haberinde Musk’ın bu misyonu Google’ın dünyanın geri kalanına internet erişimi sağlama hedefi üzerinde çalışan ve geçtiğimiz Eylül ayında buradaki görevinden ayrılan Greg Wyler ile yürüttüğü söyleniyor. Piyasadakilere göre daha hafif ve daha ucuz olacak internet uyduları geliştirme planı için SpaceX’e giden Wyler ile birlikte Musk’ın 700 uydudan oluşan bir filo geliştirdiği de notlar arasında. Buna karşın SpaceX’in bu kapasiteye ancak 10 yıl gibi bir sürede ulaşabileceği sorunundan da söz ediliyor. Ancak görünen o ki Elon Musk daha yapılabilir bir planla karşımıza çıkacak zira Musk, açıklamasının devamında WSJ haberinde bazı önemli noktalarda yanlışlıklar olduğunu belirtiyor.


SpaceX’in de oyuna dahil olması, internet erişimini uydularla yaygınlaştırma misyonunda yeni bir eşiğe gelindiğini gösteriyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (4)
  1. murat dedi ki:

    Umarım yapılırda Gsm firmaları-internet sağlayıcılar görürler günlerini.

  2. Cahid dedi ki:

    Ne kadar uydu teknolojisinin geleceği internete/dataya ulaşmada kolaylık sağlayacak olsa da neticede yine network altyapısına ihtiyaç duyulacaktır.

  3. mehmet eren dedi ki:

    Umarım olur da internet e erişim hiçbir ülke ve firmanın kısıtlaması ve tekelinde olması sorunlarından kurtuluruz

Bir Yorum Yazın