Çin merkezli çöpçatanlık sitesi Momo, ABD'de 300 milyon dolarlık halka arza hazırlanıyor

Çin merkezli çöpçatanlık sitesi Momo, ABD'de 300 milyon dolarlık halka arza hazırlanıyor

Son dönemde Çin menşeili şirketlerin ABD'de halka arz ederek çan çalmaya başladıkları bir döneme tanıklık etmekteyiz. Son örneklerden birisi de rekor bir rakamla halka arz eden Alibaba elbette ancak daha küçük Çinli şirketler de Amerika'da halka arz etmek için başvurularda bulunuyor.

2011 yılında kurulan Çin merkezli çöpçatanlık sitesi Momo da onlardan bir tanesi. Halka arz etmek için IPO belgesini hazırlayan konum bazlı uygulama temelli Momo, resmi başvurularını yaptı. 180 milyon kullanıcıya ulaştığını belirten Momo'nun aylık 60.2 milyon aylık aktif kullanıcısı bulunuyor ve bu rakamlar Momo'yu, WeChat'ten sonra Çin'in en büyük ikinci sosyal uygulaması yapıyor.

momo

300 milyon dolarlık bir halka arz gerçekleştirecek olan Momo, ücretsiz bir uygulama ancak geçtiğimiz yıl devreye aldıkları abonelik modeliyle para kazanmaya da başlamış bu durumda. Tam olarak bugün Tinder'ın bugünlerde yapmak istediği gibi para kazanmanın yolunu da bulan Momo halka arz bile daha da güçlenerek büyümeyi hedefliyor.

İngilizce versiyonlarını bu yılın başında kapatan Momo, Çin ve Çince konuşan pazarlara odaklanmak istediğini açıklamıştı. Çin'in dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olduğunu belirten Momo'nun odak pazarı kendi anavatanı Çin de olsa, yakında İngilizce versiyonunu da tekrar çıkartacağını açıkladı. Bu versiyonla birlikte İngilizce konuşanlara da hitap edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.