Arguman.org: argüman analiz platformu
Girişim

Arguman.org: argüman analiz platformu

argüman.org anasayfaArgüman.org, bir argüman analizi platformu olarak tanımlanıyor. Düşüncelerinizi bir mantık eksenine oturtmanız için size belirli bir yordam öneren site, sunduğunuz argümanları öğelerine ayırıp, haritalıyor. Bu şekilde ortak tartışmanın yolunu açan açık kaynaklı platform, yaklaşık bir hafta önce açıldı.

Argüman.org'da "Nutella beyaz peynirle yenebilir", "Kadınlar kod yazabilir", "Argüman tek kişiliktir", "Whatsapp'ın 19 milyar dolarlık değerlemesi yüksektir" ve çok farklı konularda daha onlarca argümanı görmek mümkün. Bunları deyip geçmek yerine, düşüncelerinizi temellendirmenizi sağlayan site, bu şekilde kendi tezinizi de değerlendirmenize yardımcı oluyor. Yapımcısı Fatih Erikli bir argümanın, "önermeleri, destekleyicileri, itirazları ve çürütmeleri" üzerinden değerlendirildiğini söylüyor ve Argüman.org da bu öğelerin görselleştirilmiş halini sunuyor.

arguman.org

Argüman.org'da gönderilen argümanları haber akışı gibi okumak yerine, dilerseniz kendi görüşlerinizi (300 karaktere kadar) ekleyebiliyorsunuz. Var olan fikri destekliyorsanız "çünkü"; itiraz ve çürütme için "ama"; ek bilgi ya da özel bir durum belirtmek için "ancak" ekleyerek önerme tipini belirterek yorumlarınızı aktarabiliyorsunuz. Sunduğunuz her önermeyi varsa kanun maddesi, alıntı ya da URL linki gibi kaynağını da ekleyerek, destekleyebiliyorsunuz. Argüman.org'a e-posta adresinizle kayıt oluyorsunuz, siteyi anonim olarak kullanıyorsunuz.

argüman.org argüman

Geçen bir haftalık kısa süreye rağmen 600 üyeye ulaşan Argüman.org'un kendi verilerine göre, sitedeki üyelerin geri dönüş oranı yüzde 60. Sitenin günlük ziyaretçilerinin ortalama yüzde 40'ını ise yeni ziyaretçiler oluşturuyor.

Argüman.org, gönderilen bütün argümanları, haliyle yayınlamıyor ancak sansür mantığıyla çalışmıyor. Yani yer yer hassas içerikler görmeniz mümkün. Bununla birlikte Argüman.org ana sayfasında, argümanları seçilenler, güncellenenler, tartışılanlar gibi ayrı kategorilerde görüntülemek mümkün.

Proje Hipo'dan Fatih Erikli'nin bir haftada açık kaynaklı olarak geliştirdiği Argüman.org, Hipo ve Python Istanbul'dan programcılar tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. Projenin kodlarına GitHub üzerinden erişmek mümkün. Projede kullanıcıların belirli argümanları/kişileri takip etme ya da oylayabilme özellikleri etkileşimi arttırabilir.

Argüman.org, Türkçe'de "Felsefe yapma!" diye bir deyimin neden var olduğunu anlamayanların kesinlikle ilgisini çekecek bir platform. Katılmasanız bile, farklı düşüncelerin birlikte tartışıldığında nasıl dallanıp budaklandığını görmek için bile bir bakmaya değer. İncelemek isterseniz Argüman.org burada.

Yorumlar (10)
 1. çok güzel! çok alevli tartışmaları şimdiden görür gibiyim...

 2. Ramiz Tayfur Ramiz Tayfur

  Çok orjinal bir fikir. Sitenin genel arayüzünde ciddi değişikliklere ihtiyacı var ancak şuan ki hali ile de kullanımı rahat üye olduk gelişmelerden ve tartışmalardan geri kalmak istemiyorum..

  1. Tunavargi Tunavargi

   Proje yoğun olarak geliştirilmeye devam ediyor. Tavsiyeleriniz için burdan istek(issue) yaratabilirsiniz.

   https://github.com/arguman/arguman.org

   1. ayrıca 300 karakter sınırlaması da çok iyi çünkü bir argümanı çürütmek için desteklemek için birden fazla önerme eklenebilir. Birden fazla farklı açıdan karşı çıkışlar olabilir.Hepsini bir kerede yapmak yerine, adım adım ilerlemek. Karmaşayı da önler. Okunması açısından da rahat bence. gelişmeye de çok açık. güzel oldu takipteyiz.

 3. Sosyomat Sosyomat

  sitenin görünümü yapısı filan sosyomatı hatırlattı bana, bunu kulp takmak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın lütfen. Başarılar dilerim...

 4. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Çok güzel fikir. Yapanların ellerine sağlık.

 5. Açıkçası ben çok başarılı bulmadım.. Ama ziyaret edilebilir bir site..

  1. zamanla gelişecek gibi duruyor geliştirilmeye çok müsait. Yeni kurulduğunu hesaba katarsak içerisindeki kitle pekte fena değil bence

 6. Tarık Sucu Tarık Sucu

  son derece yaratıcı, kullanıcısına fayda sağlayan ve tekrar tekrar geri dönülerek ziyaret edilecek bir proje. müthiş bir büyüme potansiyeli var. Ayrıca, tüm çoklu tartışmaların (özellikle siyasi olanların), beyin fırtınası etkinliklerinin bu sistemin üzerinden yapılması lazım.

 7. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  bulmaca çözme tadında güzel proje tebrikler..