İstanbul'un çağdaş sanat haritasını cebinize getiren uygulama: Art.Walk
Mobil

İstanbul'un çağdaş sanat haritasını cebinize getiren uygulama: Art.Walk

Dar sokaklarının arasına gizlenmiş mekanlarıyla ünlü İstanbul'un bir başka yüzünü keşfetmek için yeni bir uygulama daha var: Art.Walk. Şehrin çağdaş sanat galerilerini bir araya getiren mobil uygulama, konum tabanlı çalışıyor ve güncel sergi listelemelerini içinde barındırıyor.

Başlangıçta yalnızca iOS için geliştirilen Art.Walk'u indirip, hemen güncel bir çağdaş sanat etkinlik takvimi gibi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Öne çıkan güncel sergileri gördüğünüz Sergiler bölümünde; sergilerin başlangıç ve bitiş tarihi, mekanı ve ismi listeleniyor. Her bir sergiyi tıklayıp ayrı incelemek de mümkün ancak uygulama henüz sergilerle ilgili pek fazla içerik barındırmıyor. Uzun tanıtım yazıları ya da sanatçı hakkında bilgiler henüz Art.Walk içeriğine dahil edilmemiş. İncelediğiniz etkinliği doğrudan sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz, Facebook ile giriş yaptıysanız. Aşağıdaki ekran görüntüleri bizim Art.Walk incelememize ait.

Art.Walk

Konum bilgilerinizi kullanan Art.Walk, Harita ve Arama fonksiyonuyla kullanıcılarını yeni galeriler keşfetmeye de yönlendiriyor. İstanbul'un sanat galerilerini görüntüleyen Harita bölümünde galerilerle ilgili bilgi sunulması durumunda, etrafınızda gözden kaçırdığınız ne var ne yok bulabilmeniz mümkün olabilir Art.Walk'la.

Sanat galerilerini yakından takip ediyorsanız, uygulamanın Arama bölümü ilgilendiğiniz galeri, sanatçı ya da sergiyi bulmanıza yardım edecek şekilde düşünülmüş. Pratikte ise bu bölüm de yine geliştirilmesi gerekiyor zira arama yaparken uygulamada sık sık çökmeler yaşanıyor.

Şehirdeki tüm etkinlikler mobil uygulamalara dahil olurken, sanat galerilerine odaklanan Art.Walk'un yapımcı ortağı Oğuz Köroğlu. Bağımsız Yazılım Danışmanı olarak çalışan Köroğlu, Denizbank bünyesinde mobil uygulama altyapıları için yazılım geliştirme mimarı olarak görev yapıyor. Çalıştığı projeler arasında fastPay ve MobilDeniz gibi online ödeme ve bankacılık sistemleri yer alıyor. Art.Walk, Köroğlu'nun kendi yazılım ekipleriyle bağımsız olarak geliştirdikleri bir proje. Altı aylık bir sürede kendi altyapıları üzerine geliştirdikleri Art.Walk'un içeriği (sergi, galeri bilgileri) kendi editor ekibi tarafından sürekli güncelleniyor.

Art.Walk ekran

Art.Walk ücretsiz olarak sunuluyor ve ekip, uygulamadan henüz gelir elde etmiyor. Art.Walk'un hedefi İstanbul'da başlayan çağdaş sanat haritalama uygulamasına Londra ve Berlin olmak üzere dünyanın farklı şehirleriyle devam etmek. Bu, birçoğumuzun duymak isteyeceği türden bir hedef ve elbette gerçekleştirilebilir. Ancak bundan önce Art.Walk'un İstanbul'daki deneyimini iyileştirmesi gerekiyor. Teknik iyileştirmelerin yanında uygulamanın birçok şehir/etkinlik uygulamasına rakip olabilmesi için kullanıcılarına daha aktif bir keşif yönlendirmesi yapmak (örnek olarak Google'ın Field Trip uygulaması düşünülebilir) gibi bazı yeni özellikler de geliştirmesi gerekiyor. Yukarıdaki görsel Art.Walk'un kendi sağladığı ekran görüntüleri ve uygulamanın kısa sürede tüm bu vaatleri yerine getirmesi gerekiyor.

Art.Walk'un iOS sürümünün güçlendirilmesi ve Aralık ayı sonunda Android versiyonunun yayınlanması planlanıyor.

Yorumlar (5)
 1. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Gerekli idi, düşünenlerin emeğine sağlık.

 2. Afife Afife

  gerçekten güzel olmuş, ama gidip görmenin de dokusu farklı bence.

  1. Aslına bakarsanız galerilerin tüm içeriğini size getirmek üzere değil, sizi ilgi alanınıza göre galerilere götürüp o dokuyu yaşatmak üzere tasarlanmış bir proje :)

 3. Aslan Aslan

  Harika ve çok mantıklı bir fikir en kısa zamanda androide de gelir ve başarılı olur umarım. Hatta diğer film festivallerin ve her türlü sanat etkinliğinin olması çok daha fazla taraftar toplayacaktır.

 4. Tayyar Yılmaz Tayyar Yılmaz

  Bence çok gereksiz bir uygulama olmuş, açılışta ne olduğunu anlamadığım garip bir liste var. Ayrıca Native bir uygulama değil sanırım HTML5 bir uygulama bu. Lokasyon bilgisi istiyor neden istiyor anlamış değilim. Harita aynı IOS Map'in aynısı hiç bir ekstra özelliği yok, madem haritalı bir uygulama yapacaksınız o zaman neden değişik bir şey yapmıyorsunuz, bu harita zaten telefonla geliyor. Ayrıca internet bağlantısı gerektiriyor, uygulamayı neden yükledik ozaman sürekli internetten bilgi çekecekse değil mi? Bu bilgiler zaten uygulama içinde olması gerekmez mi?