İstanbul'un çağdaş sanat haritasını cebinize getiren uygulama: Art.Walk

İstanbul'un çağdaş sanat haritasını cebinize getiren uygulama: Art.Walk

Dar sokaklarının arasına gizlenmiş mekanlarıyla ünlü İstanbul'un bir başka yüzünü keşfetmek için yeni bir uygulama daha var: Art.Walk. Şehrin çağdaş sanat galerilerini bir araya getiren mobil uygulama, konum tabanlı çalışıyor ve güncel sergi listelemelerini içinde barındırıyor.

Başlangıçta yalnızca iOS için geliştirilen Art.Walk'u indirip, hemen güncel bir çağdaş sanat etkinlik takvimi gibi kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Öne çıkan güncel sergileri gördüğünüz Sergiler bölümünde; sergilerin başlangıç ve bitiş tarihi, mekanı ve ismi listeleniyor. Her bir sergiyi tıklayıp ayrı incelemek de mümkün ancak uygulama henüz sergilerle ilgili pek fazla içerik barındırmıyor. Uzun tanıtım yazıları ya da sanatçı hakkında bilgiler henüz Art.Walk içeriğine dahil edilmemiş. İncelediğiniz etkinliği doğrudan sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz, Facebook ile giriş yaptıysanız. Aşağıdaki ekran görüntüleri bizim Art.Walk incelememize ait.

Art.Walk

Konum bilgilerinizi kullanan Art.Walk, Harita ve Arama fonksiyonuyla kullanıcılarını yeni galeriler keşfetmeye de yönlendiriyor. İstanbul'un sanat galerilerini görüntüleyen Harita bölümünde galerilerle ilgili bilgi sunulması durumunda, etrafınızda gözden kaçırdığınız ne var ne yok bulabilmeniz mümkün olabilir Art.Walk'la.

Sanat galerilerini yakından takip ediyorsanız, uygulamanın Arama bölümü ilgilendiğiniz galeri, sanatçı ya da sergiyi bulmanıza yardım edecek şekilde düşünülmüş. Pratikte ise bu bölüm de yine geliştirilmesi gerekiyor zira arama yaparken uygulamada sık sık çökmeler yaşanıyor.

Şehirdeki tüm etkinlikler mobil uygulamalara dahil olurken, sanat galerilerine odaklanan Art.Walk'un yapımcı ortağı Oğuz Köroğlu. Bağımsız Yazılım Danışmanı olarak çalışan Köroğlu, Denizbank bünyesinde mobil uygulama altyapıları için yazılım geliştirme mimarı olarak görev yapıyor. Çalıştığı projeler arasında fastPay ve MobilDeniz gibi online ödeme ve bankacılık sistemleri yer alıyor. Art.Walk, Köroğlu'nun kendi yazılım ekipleriyle bağımsız olarak geliştirdikleri bir proje. Altı aylık bir sürede kendi altyapıları üzerine geliştirdikleri Art.Walk'un içeriği (sergi, galeri bilgileri) kendi editor ekibi tarafından sürekli güncelleniyor.

Art.Walk ekran

Art.Walk ücretsiz olarak sunuluyor ve ekip, uygulamadan henüz gelir elde etmiyor. Art.Walk'un hedefi İstanbul'da başlayan çağdaş sanat haritalama uygulamasına Londra ve Berlin olmak üzere dünyanın farklı şehirleriyle devam etmek. Bu, birçoğumuzun duymak isteyeceği türden bir hedef ve elbette gerçekleştirilebilir. Ancak bundan önce Art.Walk'un İstanbul'daki deneyimini iyileştirmesi gerekiyor. Teknik iyileştirmelerin yanında uygulamanın birçok şehir/etkinlik uygulamasına rakip olabilmesi için kullanıcılarına daha aktif bir keşif yönlendirmesi yapmak (örnek olarak Google'ın Field Trip uygulaması düşünülebilir) gibi bazı yeni özellikler de geliştirmesi gerekiyor. Yukarıdaki görsel Art.Walk'un kendi sağladığı ekran görüntüleri ve uygulamanın kısa sürede tüm bu vaatleri yerine getirmesi gerekiyor.

Art.Walk'un iOS sürümünün güçlendirilmesi ve Aralık ayı sonunda Android versiyonunun yayınlanması planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.