VerimliBinalar.com: Çevreci bina projeleri için B2B pazaryeri

VerimliBinalar.com: Çevreci bina projeleri için B2B pazaryeri

B2B pazar yeri modelinde Alibaba.com gibi bir efsanenin varlığı bu alandaki potansiyelin aslında ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. Dikey bir pazarda B2B pazaryeri modelini uygulayan VerimliBinalar.com da Greenoscope markasıyla 426 milyar dolarlık bir pazardan pay almak istiyor.

VerimliBinalar.com ve Greenoscope.com altında 3 dilde (Türkçe, İngilizce, Fransızca) yayın yapan bu yeni girişim çevreci bina inşa edenlerin yapı malzeme ve hizmetlerine daha kolay erişimini sağlayan bir B2B pazaryeri. Odak noktası çevreci bina projeleri ve hedef kitlesi çevreci bina inşa eden mimarlar, yatırımcılar, müteahhitler, proje yöneticileri ve çevreci bina danışmanları.

Türkiye de dahil olmak üzere, Avrupa’nın farklı yerlerinden çevreci bina projelerinin detaylı bir dizinine erişilebilen sitede, ziyaretçiler bu projelerde yer alan firmaları da öğrenebiliyor. Bir yıllık çalışmanın ürünü olan Greenoscope, hem alıcılar için hem de satıcılar için bir çok özellik sunuluyor.

greenospcope verimli yesil bina sistemleri 2

E-ticarette ihale sistemi ve daha fazla özellik

Alıcılar için sertifikalama hedeflerine göre optimize edebilme, kişiselleştirilebilen ürün karşılaştırma sistemi, ihale sistemi, lojistik emisyonlarını karşılaştırabilme ve mesajlaşma gibi özellikler sunulurken; tedarikçi tarafına da ürünlerin üretim noktalarını işaretleme, ürünlerinin hangi çevreci bina puanlarına katkı sağladığını gösterme, kendi ürünlerine yönelik bir ihale açıldığında derhal haberdar olma gibi özellikler sunuluyor.

Önemli ortaklar ve destekçilerle kurulan bir girişim

Ali Can Akdeniz'in öncülüğünde Garaj Yazılım, Sabancı Üniversitesi SuCool ön-kuluçka merkezi, Y. Mimar Gözde Doğramacılar ve e-bebek.com Genel Müdürü Halil Erdoğmuş’un ortaklıklarıyla kurulan Greenoscope, önümüzdeki dönemde sunacağı yeniliklerle Avrupa Birliği’ndeki tüm LEED ve BREEAM sertfikalı projelere de erişim sağlamayı planlıyor.

Mart ayında açılan Greenoscope üzerinde şu an için 520 adet ürün sergilenmekte. Bunun yanında 75 çevreci bina projesi ve bu projelerde yer almış 200 adet alıcı firmanın bilgilerine ulaşmak mümkün. SBI Energy’nin yaptığı çalışmaya göre küresel çevreci bina pazarının büyüklüğü 426 milyar dolar ve Greenoscope çevreci bina eğiliminin artmasıyla alıcı ve tedarikçi sayısını çok daha yukarılara çekmek istiyor.

Öncelikli amaç  pazarı büyütmek

Ali Can Akdeniz, yeşil ürünler satan yerel websiteleri ve Alibaba gibi B2B siteleri ise Greenoscope'un rakipleri arasında görüyor ama çevreci bina danışmanlarına rakip değil, iş ortağı gözüyle baktıklarını söylüyor. Greenoscope'un küresel pazarda kendi kategorisinde muhakkak ziyaret edilen bir platform haline gelmesi hedefleniyor.

Sadece tedarikçilerden senelik üyelik bedeli olarak gelir kazanan Greenoscope, destekçileriyle yurtdışında da adını duyurmaya başlamış ve bunun arkası gelecek gibi görünüyor. Genel olarak baktığımda da Greenoscope'un 2015 yılı içinde kendi ayakları üzerinde durabilecek girişimlerden biri olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.