Apple, dördüncü çeyrekte 42.1 milyar dolar gelir, 8.5 milyar dolar kâr elde etti

Apple, dördüncü çeyrekte 42.1 milyar dolar gelir, 8.5 milyar dolar kâr elde etti

Apple, dördüncü çeyrek mali sonuçlarını açıkladı. Şirket, net kârını geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 13.3 yükselti ve geçen yılın aynı dönemindeki çeyrek sonucundan 1 milyar dolar daha fazla kâr elde etmeyi başardı. Apple'ın elde ettiği net kâr tam 8.5 milyar dolar oldu. Yine geçen yılın aynı dönemine göre, gelirler de yüzde 12 oranında arttı ve 37.5 milyar dolardan, 42.1 milyar dolara çıktı.

CEO'luk görevini devralan Tim Cook'un liderliğinde de iyi gittiğini söylenebilecek olan Apple, paylaşılan bilgiye göre son mali çeyrek boyunca 39.3 milyon adet iPhone, 12.3 milyon iPad ve 5.5 milyon adet Mac sattı. Apple, son çeyreğe göre kârını artırmış olsa da yılın geneline baktığımızda dördüncü mali çeyrek, gelir ve net kâr bakımından yılın en kötü iki çeyreğinden biri.

Son mali çeyrek sonuçlarından önce Apple'ın iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 gibi yeni ürünler, Apple Pay gibi yeni servisler duyurduğunu ve hisselerini bu hamlelerle de artırdığını düşünürsek, Apple'ın gerçek durumu için bir sonraki yılın ilk mali çeyreğini beklemek ve satışların nasıl gittiği görmem çok önemli olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.