Mugmoo.com: 173 üniversite için özel dersler tek adreste

Mugmoo.com: 173 üniversite için özel dersler tek adreste

Gün geçmiyor ki yeni bir özel ders dikeyinde bir girişimle tanışmayalım. Mugmoo.com da bu dikeye Eylül ayı başında giriş yapan yeni bir girişim. Rakiplerinden farklı olarak her alandan özel derslere yer vermek yerine üniversitelere (yüksek öğretim derslerine) odaklanıyor.

Mugmoo, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden 3 arkadaş tarafından kurulmuş. Kurucu ortaklardan ikisi projeyi ayakta tutmak için çalışmaya devam ederken, yazılım ve IT alanında 10 yıldan fazla tecrübe sahibi olan bir isim de kurumsal işini bırakarak ekibe katılmış.

mugmoo.com universite ozel ders 2

Yaklaşık 1 yıllık detaylı bir ürün geliştirme sürecinin ardından açılan girişim, Türkiye'deki 173 üniversitenin 450 binin üzerindeki farklı ders isim ve kodlarını sitesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor. Elbette ders kodlarının gerekliliği tartışılabilir ama aldığımız bilgiye göre bu işi elle (manuel) yapmak zorunda kalan Mugmoo, rakiplere karşı bir avantaj sağlamış.

Üye olmak için .edu uzantılı e-posta adresinin gerekmediği Mugmoo, eğitmenin takvimini belirlemesi, ders iade koşulları vb. özellikler için Airbnb'yi rol model olarak almış. Detaylara oranla temiz bir iş çıkarıldığını söyleyebileceğim Mugmoo da pazar yeri sistemlerinde alışık olduğumuz sıfır risk sistemini kullanmış. Bu sayede ödemeler havuzda tutularak iptal edilen dersler için kesintisiz ücret iadesi yapılıyor.

mugmoo.com universite ozel ders 1

Ders veren öğretmenler için basamaklı bir tarifenin sunulduğu pazar yerinde yüzde 20 ile başlayan komisyon oranı, 100 saat dersten sonra yüzde 12'ye, 250 saat dersten sonra ise yüzde 10'a düşüyor ve çeşitli yan özellikleri beraberinde getiriyor.

Bonus para sistemini hayata geçirerek öğrencilerin ücretsiz olarak grup derslerinden faydalanmasını sağlamak isteyen girişimcilerimiz Urban Station ile anlaşarak Koç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İTÜ için ilk etapta grup derslerini hayata geçirmeyi planlıyor.

Şu anda Türkiye pazarında isim yapmak isteyen Mugmoo'nun özel ders ve üniversite dikeyiyle alakasız bir isim seçtiğini düşünebilirsiniz (ben düşündüm) ama girişimciler bu ismi yurtdışına açılma planının bir parçası olarak seçmiş.

Özel ders alanındaki pazaryeri girişimleri sanırım bu yılın yükselen girişimleri arasına girdi bile. Bundan önce tanıttığımız ve bundan sonra tanıtacağımız özel ders dikeyindeki girişimlerden birinin 2015 yılında yatırım almasını beklediğimi söylemeliyim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.