Mugmoo.com: 173 üniversite için özel dersler tek adreste
Girişim

Mugmoo.com: 173 üniversite için özel dersler tek adreste

Gün geçmiyor ki yeni bir özel ders dikeyinde bir girişimle tanışmayalım. Mugmoo.com da bu dikeye Eylül ayı başında giriş yapan yeni bir girişim. Rakiplerinden farklı olarak her alandan özel derslere yer vermek yerine üniversitelere (yüksek öğretim derslerine) odaklanıyor.

Mugmoo, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden 3 arkadaş tarafından kurulmuş. Kurucu ortaklardan ikisi projeyi ayakta tutmak için çalışmaya devam ederken, yazılım ve IT alanında 10 yıldan fazla tecrübe sahibi olan bir isim de kurumsal işini bırakarak ekibe katılmış.

mugmoo.com universite ozel ders 2

Yaklaşık 1 yıllık detaylı bir ürün geliştirme sürecinin ardından açılan girişim, Türkiye'deki 173 üniversitenin 450 binin üzerindeki farklı ders isim ve kodlarını sitesinde barındırmasıyla dikkat çekiyor. Elbette ders kodlarının gerekliliği tartışılabilir ama aldığımız bilgiye göre bu işi elle (manuel) yapmak zorunda kalan Mugmoo, rakiplere karşı bir avantaj sağlamış.

Üye olmak için .edu uzantılı e-posta adresinin gerekmediği Mugmoo, eğitmenin takvimini belirlemesi, ders iade koşulları vb. özellikler için Airbnb'yi rol model olarak almış. Detaylara oranla temiz bir iş çıkarıldığını söyleyebileceğim Mugmoo da pazar yeri sistemlerinde alışık olduğumuz sıfır risk sistemini kullanmış. Bu sayede ödemeler havuzda tutularak iptal edilen dersler için kesintisiz ücret iadesi yapılıyor.

mugmoo.com universite ozel ders 1

 

Ders veren öğretmenler için basamaklı bir tarifenin sunulduğu pazar yerinde yüzde 20 ile başlayan komisyon oranı, 100 saat dersten sonra yüzde 12'ye, 250 saat dersten sonra ise yüzde 10'a düşüyor ve çeşitli yan özellikleri beraberinde getiriyor.

Bonus para sistemini hayata geçirerek öğrencilerin ücretsiz olarak grup derslerinden faydalanmasını sağlamak isteyen girişimcilerimiz Urban Station ile anlaşarak Koç Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İTÜ için ilk etapta grup derslerini hayata geçirmeyi planlıyor.

Şu anda Türkiye pazarında isim yapmak isteyen Mugmoo'nun özel ders ve üniversite dikeyiyle alakasız bir isim seçtiğini düşünebilirsiniz (ben düşündüm) ama girişimciler bu ismi yurtdışına açılma planının bir parçası olarak seçmiş.

Özel ders alanındaki pazaryeri girişimleri sanırım bu yılın yükselen girişimleri arasına girdi bile. Bundan önce tanıttığımız ve bundan sonra tanıtacağımız özel ders dikeyindeki girişimlerden birinin 2015 yılında yatırım almasını beklediğimi söylemeliyim.

Yorumlar (11)
 1. r10'dan gelenler "spyropress'in porto temasını kullanmışlar" demeye başlarlar birazdan..

 2. Burak Burak

  biraz farklı bir girişim. tutar bu.

 3. Erkancan Erkancan

  Gerçekten eğitimin internete taşınma süreci hızla ilerliyor. Çok fazla girim var bu alanda ancak bu konsept değişik olmuş.

  Bir de domain seçimleri gerçekten şahsımca çok kötü. İnsanların bilinçaltını zorlamanın anlamı yok. Proje ciddiyse güzel bir domain alınmalı.

  1. projeye lafım yok , basarılar ... domain berbat..türkçe ve genel kullanıcı kitlelerine anlam ifade edecek bir domani şart. gerekirse uzantı kabul görmemis olanlar da olabilr .co gibi ama mugmoo nedir ya..

 4. Osman Osman

  İsim globale taşınmak icin secilmis sanırım bence direkt olarak dikey bir şekilde universite dersleri ile globale acılmaları gerek

 5. Murat Ödünç Murat Ödünç

  Domaine laf edenler! GOOGLE'dan ne haber? işiniz gücünüz şekil. Kaliteli, iş yaparlarsa yürürler bu kadar basit. Başarılar diliyorum.

  1. zahmet et te google in kelime olarak ne anlama geldigini ögren . Kendinle de celisme . Al ben sana bi güzellik yapip linkini de vereyim .

   http://tr.wikipedia.org/wiki/Googol google ismini buradan aliyor iste ... yani yaptigiyla birebir örtüsen bir isim secmisler ...

   mugmoo nun egitimle dersle ilgili bir cagrisim , anlam ya da herhangi bir iliskisi var mi ??????

   proje icin isim önemlidir kim ne derse desin .... sekil mekille alakasi yok .. her kaliteli is yapan startup da basarili olmuyor maalesef .. (bu proje icin bahsetmiyorum) umarim basarili olurlar ...

   1. Mooks Mooks

    "Mug" ve "moo" kelimelerine bakınca gayet de alaklı görünüyor. İsmi güzel olup başarısız olan onlarca proje var. Başarılı olurlarsa isim hiç sorun olmaz. Umarım olurlar.

   2. Murat Ödünç Murat Ödünç

    Yorumsuz..

 6. Marikli Marikli

  Domainde anlamsızlık trendi güncelliğini koruyor. Bu proje için anlamlı mükemmel domainler boşta.

  Ayrıca GG gibi siteler bile %10 komisyon alırken yeni bir girişim olarak bu kadar yüksek bir komisyon oranı çok riskli bence. Ki GG de satıcılar bir ürünü bir yerden alıp başka bir yere satıyorlar. Ortada ki emek özel ders alanındakinden çok az. Özel ders vermek sürekli ve yoğun bir emek gerektiyor. Bu yüzden özel ders verenin emeği daha da kıymetli. Bu kadar komisyon oranı çok gelecektir. Komisyonun %10 dan bile az olması gerekir diye düşünüyorum.

 7. Esra Güven Esra Güven

  Burayı daha önce denememiştim ama geçenlerde https://teyzesizsiniz.com/ bu siteden bir İngilizce hocası buldum, site gayet güzel işliyor. Umarım bu girişim de tutar ve yol alır