Datcapaketi.com, e-ticaretin yöresel ürün dikeyinde yarışa Datça'dan katılıyor

Datcapaketi.com, e-ticaretin yöresel ürün dikeyinde yarışa Datça'dan katılıyor

Yöresel pazarlar e-ticarete gittikçe ısınıyor. Halihazırda niş de olsa hedef kitlesi belirli olan ürünleri müşterileriyle buluşturmak, e-ticaretin son dönem trendlerinden biri. Bu yarışa yeni katılan girişimlerden Datcapaketi.com, adından anlaşıldığı gibi yarışa Datça'dan katılıyor.

Datcapaketi.com'un kurucusu Biray Atasalihi, İstanbul'da St-Joseph Lisesi, Galatasaray Üniversitesi ve bir süre Université de Nantes, Fransa'da eğitim almış. Bu sürede farklı uluslararası firmaların pazarlama departmanlarında görev yapan Atasalihi, Datça'nın uzun süredir ikinci adresi olduğunu söylüyor. Yörenin doğal ve lezzetli köy ürünleriyle iş yapma fikri ise İstanbul'da katıldığı girişimcilik konferanslarında şekillenmiş. Atasalihi, Temmuz 2013 tarihinden itibaren hazır bir altyapı kullanarak online satışlara başlamış. Ürün gamını netleştirdikten ve müşteri taleplerini gördükten sonra daha özel bir site ile devam etmeye karar vermiş.

datcapaketi

Atasalihi, satış kadar üretim sürecine de yakın bir girişimci, Datcapaketi.com'da satışa sunulan ürünlerin yüzde 90'ının Datça'da üretildiğini ve bölge topraklarından toplandığını söylüyor. Sitedeki ürün çeşitliliği mevsimsel olarak değişiyor, Datcapaketi.com'da haftalık paketler dahil, standart sebze paket içerikleri hariç yaklaşık 68 farklı ürün çeşidi sunuluyor. Yani ürün çeşitliliği henüz sınırlı, Datça Paketi müşteriye onlarca çeşitte zeytinyağı ya da baharat sunma iddiasında bir mağaza değil. Buna karşın, sitede Datça'nın meşhur zeytinyağı, kekiği, keçiboynuzu, baharatları, kahvaltılıkları tek tek ya da karma paketler halinde alınabiliyor. Datcapaketi.com ürünlerin teslimatını bir, mesafenin uzaması durumunda iki gün içinde yapma iddiasında.

DatcaPaketi01-DergiDatcapaketi.com'un müşterilerinin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu ve devamlı müşteri oranının yüzde 72 olduğu belirtiliyor.

Datcapaketi.com Datça Paketi markasıyla sattığı ürünlerini farklı e-ticaret mağazalarında da satışa sunmuş. Lokum.com, N11.com ve Bonvagon.com ürünlerin bulunduğu diğer adresler. Offline satışlar da önümüzdeki dönem için Datça Paketi'nin radarında. Biray Atasalihi, Datça Paketi'ni bilinen, güvenilir bir marka haline getirmek istiyor ve önümüzdeki dönemde gurme marketlerde yer almasını istediğini söylüyor. Bu bağlamda e-ticaret adımının şirketin markalaşma sürecinde ilk önemli itişi sağlaması bekleniyor.

İncelemek isterseniz Datcapaketi.com burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.