Honda önümüzdeki yıldan itibaren Android işletim sistemi kullanmaya başlıyor
Donanım

Honda önümüzdeki yıldan itibaren Android işletim sistemi kullanmaya başlıyor

Honda, Honda Connect ismini verdiği araç içi bilgilendirme sisteminde Nvidia'nın Tegra işlemci ve Android işletim sistemi kullanacak.

Nvidia'nın resmi blogundan da açıklanan bilgiye göre Honda, Avrupa'da piyasaya çıkacak olan 2015 model Civic, Civic Tourer ve CR-V modelleride, standart donanım olarak Android işletim sistemli Honda Connect'i kullanacak. Tegra işlemcisiyle güçlü bir araç içi bilgilendirme sistemi olacak olan Honda Connect, Nvidia'nın oyun konsolu Shield'deki tecrübelerinden de faydalanmış.

Android 4.0.4 işletim sistemiyle çalışacak olan Honda Connect'in, 7 inç'lik dokunmatik bir ekran üstünde çalışması bekleniyor. Güçlü işlemcisi sayesinde araç sürücüsü ya da yolcular, bu sistemde kaydırma, zum gibi dokunmatik ekran hareketlerini hızlı tepkime süreleriyle gerçekleştirebilecek.

Daha önce de inovatif işlerini gördüğümüz Honda, bu yılın başında konsept modellerinin 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alınabilecek versiyonlarını yayınlamıştı. Şimdi de Android tabanlı araçlarının ne kadar ilgi göreceği ve nasıl bir başarıya kavuşacağını ilk göreceğimiz otomobil markalarından birisi Honda olacak.

Yorumlar (1)
  1. Spider_Hip Spider_Hip

    Geç bile kalındı bence. Teknoloji bu kadar ilerlemişken, bu araçlar on binlerce liralara satılırken, dokunmatik bir android sistem eklemek bu kadar zor olmamalı.Hala yeni araçlarda ön paneller günümüzün çok gerisinde. Bulaşık, çamaşır makineleri da aynı şekilde daha yeni yeni bu tarz yeniliklere geçiyorlar.

    Hele spor salonlarındaki aletler, koşu bantları, bisikletler vs. acınası durumda. 20 sene öncede kalmışlar. Yahu şu koşu bandının üstüne 3 programlı tetris zamanından kalma gibi program koyacaklarına adam gibi android dokunmatik ekran sistem koysanız. Hatta insanlar koşusunu bitirince otomatik internet bağlantısıyla istatistikleri mail olarak gitse. Ki bunu yapmak artık günümüz teknolojisiyle geldi geçti bile. Kendi 3 kullanıcılı hafızalarında zor tutuyorlar çalışma programını. Ki bir spor salonuna yüzlerce kişi giriyor çıkıyor. Program ayarlamak işkence. Bence bu spor aletlerine android sistemi ekleyen firma asıl köşeyi döner. Çünkü yapımı mümkün ama yapan yok.