BYEGM blog ve yerel siteleri tek bir merkezde topluyor

BYEGM blog ve yerel siteleri tek bir merkezde topluyor

blobrT.C. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü aldığımız duyumlar neticesinde dijital yeni bir proje başlatıyor. Henüz çok yeni ve tanıtılmamış olan Blobr isimli servis ile kullanıcılar Türkiye'nin blog ve yerel haber sitelerinin seçme içeriklerini tek bir merkezden takip ederek okuma fırsatı yakalayacaklar.

Proje henüz geliştirilme aşamasında olduğu için herhangi bir tanıtım faaliyeti yapılmamış, bununla birlikte servisin Türkçe içeriğe sahip blog ve yerel haber sitelerini kategorilere göre ön plana çıkartarak onlara trafik ve yeni okuyucu kazandırma amacında olduğunu söyleyebiliriz.

Yerel haber konusunun, özellikle internet haberciliğinin ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte son 2 yılda tekrar gün yüzüne çıktığını söyleyebiliriz. İnternet ile birlikte binlerce kilometre uzakta gerçekleşen bir olaydan anında haberdar olabiliyoruz. Bununla birlikte vatandaş haberciliği olarak literatüre geçen kavram ile kişiler etraflarında olan haberleri anında akıllı cihazları üzerinden paylaşarak herkesin bir anda odak noktası olarak haberin merkezinde yer alabiliyorlar.

blobr

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tüm bunları göz önünde bulundurmuş olacak ki bir dijital veritabanı servisi hayata geçirmiş. Blobr ismindeki serviste Türkiye'nin blog ve yerel haber siteleri ve onlardan derlenen seçme içerikler yer alıyor. Servisin şu anda halen geliştirme aşamasında olduğunu ve tanıtılarak hizmete açılmış olmadığını belirtelim. Twitter ve Facebook ile giriş yapabildiğiniz servise, dilerseniz e-posta adresiniz ile de kayıt olabilmeniz mümkün. Özellikle son 1,5 yıldır geçtiğimiz süreci düşünürsek, devletin hayata geçirdiği bir projeye Twitter veya Facebook ile giriş yapma seçeneğinin kullanıcılar tarafından ne kadar kullanılacağını tahmin etmek oldukça zor.

Siteye ilk girdiğinizde blog ve yerel haber sitelerinden derlenmiş içeriklerle karşılaşıyorsunuz, sitenin sol bölümünde ise içerikler için kategoriler ayrılmış ve seçtiğiniz kategoriyle ilgili çeşitli sitelerden derlenmiş içerikleri okumanız mümkün. Servis şu anda yalnızca web üzerinden hizmet veriyor ileride mobil versiyonun olup olmayacağını şu an için bilmiyoruz ancak derlenen bu içerikler ile Flipboard modelinde bir mobil uygulama geliştirirse kullanıcılar tarafından beğenileceğini düşünebiliriz. Aynı zamanda bu modelle içeriklerini kolayca okucuya sunma imkanı da kazanmış olur.

Proje ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.