Square kurucu ortağı Jim McKelvey başarı yolunda söylenen yalanları açıkladı

Square kurucu ortağı Jim McKelvey başarı yolunda söylenen yalanları açıkladı

"Lies of Success" adlı bir sunumla Webrazzi Summit 2014'ün kapanış konuşmasını yapan Jim McKelvey (Square) bildiğimiz yanlışları masaya yatırdı ve bize söylenen yalanların aslında nasıl anlaşılması gerektiğini anlattı.

Amerika'da kimsenin nakit taşımadığını söyleyen McKelvey, bu nedenle Square fikrini geliştirdiklerini söyledi. Steve Jobs ile buluşmasını anlatan McKelvey, Steve Jobs'ın beğenmediği şeyleri fırlatıp atan biri olduğu ve sırf Jobs sevdiği için Square'i önce alüminyum kaplı olarak yaptığını anlattı. Ancak bu durum ürünü tanıtırken küçük bir aksaklığa neden olduğu için yeniden plastik yapmak durumunda kalmış.

Cam üflemek konusuda deneyimli olan McKelvet, tüm iş ve hayat tecrübelerinden çıkardığı deneyimlerle aşağıdaki 6 yalanı ve onların yerini alması gereken gerçekleri açıkladı.

6 Büyük Yalan

 1. Seek Opportunities (Fırsatları gözetle)
 2. Ship Great Products (Harika ürünler geliştir)
 3. Invent Something (Bir şey icat et)
 4. Work Fast (Hızlı Çalış)
 5. Study Great Leaders (Büyük liderleri incele)
 6. Be Bold (Cesur olun)

Gerçekler

 1. Solve Problems (Sorunları Çöz. Fırsatları gerçekten görmek mümkün mü? Sorunları çözmeye odaklanın.)
 2. Be Fast & Good (Hızlı ve iyi ol. Çok iyi bir ürün çıkarmaya değil, hızlı ve çalışan bir ürün çıkarmaya çalışın.)
 3. Assume Technology (Teknolojiyi varsayın, ondan ilham alın. İcat etmeye odaklanmayın. Steve Jobs'a iPhone'un tuşunun neye yaradığını sorsaydınız 'ne istiyorsanız onu yapar' derdi.)
 4. Be Patient (Bir şeyi doğru yapabilirseniz ama sabırlı olmazsanız, o şey yanlış zamanda yapılmış bir yanlış olabilir)
 5. Question Everything (General Electric'in kurucusu Jack Welch'in arkasından bir konuşma yapmak zorunda kaldığını anlatan McKelvey, Jack Welch'in tavsiyelerinin bir işe yaramadığını söyleyen biri sayesinde cesaretini toplamayı başarmış ve büyük liderlerin söylediklerini de sorgulamak gerektiğine karar vermiş.)
 6. Humbly Persevere (Alçakgönüllü bir şekilde ve azimle devam edin)

Jim McKelvey, ödeme alanındaki en büyük halka açık şirketinin yöneticisinin bir akşam yemeğinde kendisine 'sen aptalsın' dediğini ama Square işinin peşini bırakmadığını da anlattı. Kanser tedavisi üzerine çalışan araştırmacılara yatırım yapan McKelvey, daha zengin olsa daha aptal olacağını söyledi.

Hardvard'ın sunduğu derslerden faydalanarak raf dizen birinin de programcı olabileceği de deneyimleriyle doğrulayan Jim McKelvey, narkolepsi hastasının da kodlama öğrenmesi sağlayarak hayatını sürdürmesini sağlamış. Bu deneyimler neticesinde launchcode.org McKelvey'nin yeni projesi olarak hayata geçmiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.