Mobil internet kullanımı küresel çapta yüzde 67, Türkiye'de ise yüzde 179 büyüdü

Mobil internet kullanımı küresel çapta yüzde 67, Türkiye'de ise yüzde 179 büyüdü

İnternet trafik ölçümleme aracı Statcounter.com'ın yeni raporu küresel çapta mobil internet kullanımının son  1 yılda yüzde 67 oranında attığını gösteriyor. Rakamlar geniş ekranlı telefonların tabletlerden gelen trafiği etkilediğine işaret ediyor.

3 milyon web sitesinden 15 milyon sayfa görüntülemeyi analiz eden Statcounter, son 12 ayın (Ağustos 2013-Ağustos 2014) rakamlarına bakıldığında masaüstünden gelen internet kullanımını yüzde 64.6 ile ilk sırada gösteriyor. Mobil telefonların payı yüzde 67 büyüme göstererek yüzde 17.1'den yüzde 28.5'e yükselirken, tabletlerin payı yüzde 41 artışla 4.8'den yüzde 6.8'e çıkmış.

Bu rakamlar tablet kullanımındaki büyüme hızının akıllı telefonların gerisinde kaldığını net olarak gösteriyor ki Statcounter analistleri de bunun sebebinin 'phabletler' yani büyük ekranlı akıllı cep telefonları olduğunu söylüyor. Dahası 5.5 inçlik iPhone 6 Plus'ın bir tablet katili olabileceğini ifade ediliyor ki haksız da sayılmazlar.

Türkiye'deki büyüme yüzde 179

Mobil internetin büyümesine ülkeler özelinde bakıldığında ABD'de yüzde 73, Birleşik Krallık'ta yüzde 69 oranında büyüme var. Türkiye'ye biraz detaylı bakarsak masaüstü intenret kullanımı, yüzde 89'dan yüzde 72'ye düşmüş. Mobil internet kullanımı ise yüzde 8.79'dan yüzde 24.74'e yükselmiş. Yani yüzde 179 oranında bir büyümeyle 2 kattan fazla bir büyüme var.

Türkiye'de tabletlerden internete bağlanma oranı da dünya ortalamasının altında. Bir yıl içinde yüzde 1.93'ten yüzde 3.24'e yüzde 67'lik bir büyüme var.

Bu rakamlar Türkiye'nin gelişen bir pazar olduğunu ve hızlı bir mobil büyüme içinde olduğunu doğruluyor ve bize mobil tarafı asla boş bırakmamız gerektiğini fısıldıyor. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.