PayPal, son reklamında Apple Pay'e iCloud hack'lenmesi skandalını hatırlatıyor
Mobil

PayPal, son reklamında Apple Pay'e iCloud hack'lenmesi skandalını hatırlatıyor

PayPal, doğrudan Apple Pay'i hedefe oturttuğu yeni bir reklam yayınladı. Apple'ın iCloud hack'lenmesi skandalına gönderme yapan reklam, mobil ödemeler konusunda güvenliği öne çıkarıyor.

PayPal'ın dün The New York Times gazetesinde tam sayfa yayınlanan reklamının mesajı gayet açık: "Biz insanlar, paramızın selfie'lerimizden daha güvenli olmasını istiyoruz".

Twitter hesabında, "Paramızla ilgili endişe etmeyi bırakıp, paramızın tadını çıkaralım," iletisiyle de paylaşılan yeni reklam, PayPal'ın mobil ödemeler konusunda, en ciddi rakibi olarak gösterilen Apple Pay'e verdiği belki en sert cevap niteliğinde.

Bu bağlamda PayPal'ın aslında Apple Pay'i bir tehdit olarak gördüğü -görmesi gerektiği- de söylenebilir. Zira, Apple'ın Eylül’deki lansman etkinliğinde Apple Pay’i duyurmasından bu yana, şirketin sahibi eBay’in hisselerindeki düşüş devam ediyor. 9 Eylül'den bu yana eBay hisselerinde 4 puanın üzerinde düşüş gerçekleşti.

paypal apple reklam

Apple Pay'in, endüstriye girişinin PayPal'ı olumsuz etkileyip etkilemeyeceği konusunda PayPal yöneticilerinin açıklamaları da Apple Pay'in mobil ödemelerdeki deneyimsizliğine odaklandı şimdiye kadar. Mobil ödemelerin ayrı bir uzmanlık gerektirdiğini söyleyen PayPal, bu konuda inovatif yaklaşımı ve uzmanlığıyla Apple Pay'in önünde konumlandığının altını çiziyor. Son reklam da bu vurguyu öne çıkarıyor. İki şirket arasındaki rekabet oldukça ilginç olacak gibi görünüyor.

Yorumlar (2)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Apple Pay, paypal'ın yıllardır radikal bir atılım yapamadığı boş bir pazarı eline almak istiyor. Kim ne desin paypal mobil ve offline'de maalesef yok. Bu reklam filmleriyle kotarılacak birşey değil. NFC başarısızlığından sonra gerçekten ödemeye yeni bir bakış getirecek bir teknloji lazımdı. Apple bu yenilikle pazarda tutunabilirse ödeme sistemlerde devrim olur.

 2. Yazar'ın Küçük Kedisi Yazar'ın Küçük Kedisi

  Aşağıdaki deneyimlerimin tamamı PayPal Türkiye ofisi için geçerlidir, Global ölçekte nedir ne değilldir bilemem.

  Sürekli PayPal kullanan biri olarak dezavantajları,

  - Müşteri haksız olsa bile her zaman haklıdır. (Ödemeler bloke edilir, hak iddaa etmek için kanıtınız olsa dahi hak talebi açsanız müşteri kazanır)

  - TR'de kur 2,00 TL ise PayPal efendi için bu herhangi bir önem arz etmez. O kendi başına bir imparatorluk olduğu için kendi kuru vardır. Kafasına göre artık 1.85 TL'den mi 1,90 TL'den mi buna o kadar verir, Ancak her şekilde o kâr eder, asla siz değil. Diyeceksiniz ki şirket nerden kâr'a geçecek? Zaten %4'e yakın bir oran ve +0.45 TL işlem başına komisyon kesiyor. Neyine yetmiyor?

  - Türkiye ofisi elemanlarıyla, muhattab olmak çok çok zor. İletişim kurmak için beyninizi aldırmalısınız. Kesinlikle iletişim odaklı oryantasyon programı ayda 4 kez olmak kaydıyla bu ofis çalışanlarına (Fotokopi makinası dahil) verilmelidir ! Telefon görüşmelerinde sizin ne anlattığınız önemli değildir, sözünüz sürekli kesilir ve operatör(Şirket) görüşleri size dikta edilir.

  - Türkiye bankaları için paranız 5-7 gün içerisinde PayPal asia services hesabından Deutsche bank frankfurt şubesi aracılığıyla ulaşır. Her zaman ulaşır, bu konuda endişeye mahal vermeyin. Tek problem, 1 hafta niye? PayPal nakit karta 24 saat içinde çekim yapabilirken, PayPal 'ın diğer hizmetlerini kullanan vatandaş geri zekâlı mı? yada öyle mi olması isteniyor? Süre berbat! Senin paran, ama istediğin zaman ulaşamassın!

  -Senelerdir sektördesin, ne yaptın inovatif olarak Allah aşkına söyle?

  Son olarak, şu muhakkak ki rekabet kaliteyi getirir. Apple gibi müşteri deneyimine, kaliteye, arayüz'e, yeniliklere değer veren ve bunları şirket politikası haline getiren bir şirket karşısında PayPal'ın(eBay'ında doğru orantıda) uzun vadede HİÇBİR ŞANSI OLMAYACAKTIR. İlkbahardaki kar misali yavaş yavaş eriyecektir.

  diye düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?