Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9'un ilk görüntüleri sızdı
Teknoloji

Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 9'un ilk görüntüleri sızdı

Microsoft'un Windows 9'u bu ay sonunda tanıtması beklenirken yeni işletim sisteminde masaüstüne odaklandığını gösteren bazı videolar sızdırıldı.

WinFuture tarafından paylaşılan videolara bakılırsa Windows 8'in halefi olan yeni Windows sürümü 'melez' olmaktan öte masaüstüne ait günlerine geri dönüyor. Paylaşılan videolarda klasik başlangıç menüsü, çoklu masaüstü kullanımı vb. klasik Windows tarzını andırıyor ki Windows 8 kullanıcılarının Metro arayüzüne pek alışamadığı biliniyordu ve böyle bir değişiklik akla yatkın geliyor.

Statcounter verilerine göre dünya genelindeki işletim sistemlerine bakıldığında Windows 7 yaklaşık yüzde 56 ile ilk sırada yer alıyor. Windows 8 ise yüzde 15'in üzerinde bir payla 2. sırada, Windows XP ise yüzde 14'ten fazla payla 3. sırada geliyor.

StatCounter-os-ww-monthly-201309-201408

30 Eylül'de tanıtılması beklenen Windows 9'un Microsoft için yeni bir heyecan olacağı malum. Ancak Windows 8'de alınan geri bildirimlerin iyi değerlendirilmiş olması gerekiyor. Zira tablet tarafında da Microsoft'un Apple'ı ve Samsung'u zorladığını söylemek mümkün değil.

Aşağıdaki videolarda gördüğünüz Windows 9 görüntülerinin gerçek olmadığına dair bir iddia yok ama son halinin biraz farklı olabileceğini de kabul etmek gerek. 30 Eylül'de Microsoft'un yeni CEO'suyla nasıl bir işletim sistemi sunacağını merakla bekliyoruz.

Yorumlar (15)
 1. Gökhan P. Gökhan P.

  Windows 9 olmadığı kesin hatta Windows 8 üzerinden tema düzenlemesiyle yapıldığı çok belli.

  Birinci video ile 3 . videodaki hesap makinesi bile farklı. :o)

  Bu arada Windows başlat menüsüne dönerse yanlış yapar diye düşünüyorum.

  1. Gökhan P. iki tane hesap makinesi var Windows 8.1'de de zaten. Bir metro arayüzünde bulunan hesap makinesi, diğeri ise klasik masaüstü hesap makinesi. Bu görüntülerin Windows 9'a ait olduğu bana göre neredeyse kesin. Çünkü notifications kısmı Windows Phone 8.1 ile de geldi ve ikonları olsun, görünüşü ve kullanışı olsun neredeyse aynı. Windows'un tüm cihazlarda aynı görüntüyü ve kullanışı kazandırmaya çalıştığının kanıtı.

   Ayrıca klasik başlat menüsü için de seçenek sunulmuş bence gayet mantıklı, ister böyle kullan diyor, alışamadıysan öyle kullan diyor.

 2. Onerkaya Onerkaya

  win 8, 8.1 e göre çok daha iyi görünüyor. startmenü kavramını parametrik olması ve multiscreen olayı çok hoşuma gitti.

 3. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Şu dokunmatik ile eski sistem bir arada olayını anlamıyorum. Metroysa explorer dahi herşey metro olmalı değilse de hiç biri olmasın.

 4. Grafikle biraz oyna,renkler , efektler vs vs sonra windows 9 diye yayınla, sanırım geliştirmek böyleyse, windos 10 'de hazırdır:)

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Cep telefonu üretenler çok mu farklı? Biraz ekranı büyüt, ram i arttır Galaksi S15 de, Kameranın pikselini arttır Phone12 de... O yüzden 10'da çıkar 15'de

 5. - ... ne tür değişiklikler yapıldı Flynt'de, yani, Encom OS 12'de?

  - Kutunun üzerine 12 yazdırdık

  (Tron Legacy)

 6. hiç güzel olmamış en iyisi win 7

 7. Web Tasarım Web Tasarım

  Eğer videoda gösterilen birden fazla ekran oluşturma özelliğini güzel yaparlarsa windows için çok iyi olur. Yıllardır mac'de kullanıyoruz, ne kadar kullanışlı olduğunu hepimiz biliyoruz.

 8. mahalledeki internet kafe hala XP kullanıyor ama :)

 9. Başlat menüsü ne kadar da kötüymüş be dediğim gün Windows 8 kullandığım gündür. Umarım bu sefer tercihe bırakırlar. İsteyen kullanır, istemeyen kullanmaz. Bu kadar basit düşünen biz miyiz sadece anlamadım ki.

 10. Bildiğin win 7'ye metro style mode eklenmiş. Win 8.1 gerçekten kutularla antipatiyi üstüne toplamıştı hatalarından 3 sene sonra döndüler...

 11. windows 8.1 oyun hatalarını giderir inşalah bide start menü hoşuma gitti efektleri de daha iyi olur :)

 12. Ömer Feyyaz Ömer Feyyaz

  valla güzel olmuş metro arayüzü olaydı o da güzeldi.

 13. windows 8 bence çok güzel format atma özeliiği felan var windows9 sadece başlat menüsü farkı var windows8 den windows8 e start menü indirin alın windwows9