Apple, NFC ödeme özelliğini ve Apple Pay'i tanıttı

Apple, NFC ödeme özelliğini ve Apple Pay'i tanıttı

Apple; iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ı tanıttığı etkinlikte ödeme sistemlerine de ciddi bir biçimde yer ayırdı. Böylelikle şirket ödeme konusunu ne kadar ciddiye aldığını da gösterdi ve basın toplantısının bu bölümünde NFC özelliğini resmen tanıtmış oldu.

Apple, donanım ve yazılımın gücünü birleştirerek ödeme sistemleri konusunda da ciddi bir adım atarak kendi ödeme sistemi Apple Pay'i duyurdu.

Sahnedeki konuşmasına ödemelerle ilgili istatistiklerle devam eden Tim Cook, ödeme pazarının büyüklüğüne vurgu yaptı. Günlük olarak 200 milyon işlemin gerçekleştiği ABD'de toplam işlem boyutu ise 12 milyar doları buluyor.

Apple'ın yeni ödeme sistemi Apple Pay, kredi kartlarını kendi içinde güvenli bir şekilde saklayacak. MasterCard, Visa ve American Express ile bu konuda bir anlaşma imzalayan Apple, böylece çok güçlü bir ödeme ekosistemine katkıda bulunacak. Apple Pay, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinden itibaren destekleniyor olacak.

Screen Shot 2014-09-09 at 21.15.28

Apple, güvenlik ve gizlilik açısından da çeşitli önlemler almış durumda. Apple Pay ile yaptığınız ödemelerde Apple, sizin ödemeyi nerede yaptığınızı ve ne kadarlık bir ürün ya da hizmet aldığınızı bilmeyecek. Yani bu süreç gizli kalacak ve Apple sadece bir ödeme aracı olarak hizmet verecek. Aynı şekilde Apple kredi kartı numarasını saklamayacak ve her cihaza özgü bir hesap numarası ve dinamik güvenlik kodları ile çalışacak.

Apple, cihazda veya sunucularında kart bilgilerinizi saklamayacak. Ayrıca üye işyerlerinde Apple Pay ile yapılan ödemelerde kasiyerler adınızı, soyadınızı ve güvenlik kodunuzu görmeyecek.

Screen Shot 2014-09-09 at 21.18.34

Apple Pay butonu

Apple, e-ticaret şirketleri için Apple Pay butonunu da tanıttı ve tek tuşla ödeme yapabilme kolaylığını sunacağını açıkladı. Apple online mağazaları, Sephora, Groupon, Target, Uber, Tickets.com gibi online ödeme noktasına sahip mobil uygulamalar üzerinde de kullanılabiliyor olacak. En çok mobil uygulamaya sahip olan e-ticaret sitelerini sevindirecek olan bu özellik, tek tıkla ve Apple Pay aracılığıyla mobil ödeme yapabilme kolaylığını size sağlıyor olacak.

Apple Pay, kredi kartı ödeme hacminin yüzde 83'ünü elinde bulunduran büyük bankalarla çalışacağını duyurdu. Böylelikle Apple çalıştığı bankalar ve ödeme ağları aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'indeki 220 binden fazla üye işyerinde temmasız ödemeyi kabul ediyor olacak. Aralarında Chase, Wells Fargo, Bank of America, Capital One gibi bankaların bulunduğu bu liste, neredeyse tüm ABD'ye ödeme açısından erişimi sağlayacak.

Screen Shot 2014-09-09 at 20.59.02

Apple, sadece banka ve ödeme ağları ile değil, bu iş için özel olarak bazı şirketlerle de anlaştı. Apple Pay ile Disney'in oyun parklarında ve Disney mağazalarında alışveriş yapılabilecek. Aşağıda da görebileceğiniz Nike, McDonalds, Sephora, Staples, Macy's, Subway gibi markalar Apple Pay ile ödemeyi destekleyecek. Apple Pay tabii ki Apple mağazalarında da aktif olacak ve Apple mağazalarındaki ödemelerinizi Apple Pay ile gerçekleştirebiliyor olacağız.

Screen Shot 2014-09-09 at 21.45.56

Örnek vermek gerekirse NFC destekli bir ödeme noktasına iPhone 6 ya da iPhone 6 Plus telefonunuzla geldiğinizde telefonunuzu NFC noktasına yaklaştırmanız ve o esnada telefonunuzun Touch ID özelliğini kullanarak kimliğinizi ödeme işlemenizi tamamlayabilemeniz yeterli olacak.

Screen Shot 2014-09-09 at 21.03.35

Apple Pay öncelikle ABD'de kullanılabilir olacak. Kesin bir tarih açıklanmamış olsa da Apple Pay'in Ekim 2014 itibariyle ABD'de kullanımda olacağı açıklandı. Dünyanın geri kalanı için ise şimdilik bir tarih yok ve işaret edilen tarih ise sadece "yakın gelecek" olarak belirtildi.

Apple Pay, hem Apple hem de ödeme sistemleri açısından oldukça önemli bir gelişme olarak kayıtlara geçmiş durumda. Gelecekte ödeme alışkanlıklarımızın değişeceği ve artık kredi kartı kalabalığı yerine cebimizde sadece telefonlarımızla gezecek olmamız pek de şaşırtıcı olmayacak.

apple0287

Apple, tanıtımını yaptığı akıllı saati Apple Watch aracılığıyla da ödeme alacağını duyurdu. Yani kısacası Apple Pay ödemeleri Apple Watch akıllı saatler aracılığıyla da gerçekleştirilebilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.