Android telefonunuzun şarjını düşünen uygulama: Estar

Screen Shot 2014-09-03 at 21.54.22Telefonlarımızın şarjıyla ilgili konular günümüzde en büyük önceliklerimizden biri. Artık hayatın bir parçası olmuş telefonlarımızın şarjının uzun süre dayanabilmesi için, telefonlarımızda pek çok optimizasyon yapmaya çalışıyor, ekran ışığını kısmak, arka planda çalışan uygulamaları kapatmak gibi basit ama etkili yöntemleri zaten kullanıyoruz.

Estar ise yukarıda saydığım özelliklere daha derinlemesine bir bakış açısı getiriyor ve telefonunuzda işlemciyi yoran, şarjı en çok tüketen uygulamalarınızı sizin için listeliyor. Android için geliştirilen uygulamanın iki farklı modu bulunuyor.

Bunlardan ilki, o anda çalışan uygulamalardan şarjınızı en çok yiyenleri belirleyerek, onları kapatmanızı size tavsiye ediyor. İkincisi ise uygulama tercihlerinizi etkiliyor ve Estar, uygulamaları ne kadar batarya dostu olup olmadıklarına göre ayırt ediyor.

Estar uygulamasının ardında Purdue Üniversitesi’nden 4 kişi tarafından kurulmuş Mobile Enerlytics adlı bir girişim var. Bu girişim tarafından geliştirilen uygulamanın size şarj dostu uygulamaları gösteriyor olmasının yanı sıra, hali hazırda çalışan uygulamalarınızın hangilerinin şarjınızı en çok bitirdiğini de size sunuyor olması güzel ve önemli bir detay.

Screen Shot 2014-09-03 at 22.07.44

Şimdilik sadece Android versiyonu bulunan Estar’ı buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (3)

  1. işte verimlilik adına güzel bir haber…

    Cevapla
  2. Neden bataryayı güçlendirmek yerine bu tarz işlere girişiyor insanlar anlamış değilim

    Cevapla
  3. Batarya detaylarini incelemek isteyen bir uygulama , neden video fotograf ve ses dosyalarina ulasmak istiyor ? Yuklemek uzereyken vazgeçtim

    Cevapla

Bir Cevap Yazın