Online alışverişte en çok ilgi gösterilen ürün kategorileri [Webrazzi PRO]
E-Ticaret

Online alışverişte en çok ilgi gösterilen ürün kategorileri [Webrazzi PRO]

Geride bıraktığımız hafta sonrası yine 'haftanın grafiği' yazı dizimizle karşınızdayız. Bu hafta Webrazzi PRO'ya eklenen veriler arasında en çok dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz başlık; online alışverişte ürün kategorileri.

Webrazzi PRO veri ortaklarından biri olan akakce.com üzerinde Temmuz ayında kullanıcılar tarafından en çok ilgi gösterilen ürün kategorilerini yazının devamında bulabilirsiniz. Hem e-ticaret hem de internet dünyasının çok sayıda önemli başlığı altında 2 binin üzerinde veri ise Webrazzi PRO'da sizleri bekliyor.

2014 yılının Temmuz ayı verilerine göre akakce.com'da en popüler ürün kategorisi yüzde 16'lık bir oranla cep telefonları. Cep telefonlarını yüzde 8,6'lık payıyla led televizyonlar takip ediyor. Üçüncü sırada dizüstü bilgisayarlar, dördüncü sırada buzdolapları ve beşinci sırada da yüzde 4,3'lük bir oranla tabletler geliyor.

Grafikte belki de en çok dikkat çeken detay ise ilk 10 ürün kategorisinin yalnızca yüzde 55'lik bir ağırlığının olması.

akakce-com-en-populer-kategoriler-temmuz14

Webrazzi PRO hakkında detaylar

Webrazzi PRO’ya da değinmek gerekirse; 2013 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO için Profesyoneller için Bilgi Merkezi diyebiliriz. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 2000′in üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net, akakce.com ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Webrazzi PRO’daki ilk 1000 içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO’nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

(Görsel kaynak: LDprod/Shutterstock)

Yorumlar (4)
  1. akakçe verilerinin bu konuda çok isabetli fikirler oluşturacağını sanmıyorum.

    akakçe'de pırlanta, ayakkabı, bilet, gıda ve market ürünleri gibi ürünler çokça aranmaz diye tahmin ediyorum. bu sebeple böyle bir istatistik için kart verilerini ciddi şekilde derlemek gerek

  2. ben sadece o sitenin verisi olarak kabul edip irdelenebilecek yanı da olmadığını düşünüyorum, online alışverişte ilk 10'da kitap yok öyle mi? Ya da başlığın değiştirilmesi gerekiyor.

  3. kozmetik,kitap,saç bakım ve bebek ürünleri çıkışta telefon altın tablet vs düşüşte nedeni basit aslında çamaşır makinesi kaç kez alınabilir veya bilgisayar ama devamlılığı olan ürünler gıda market başta olmak üzere kozmetik,kitap,saç bakım ve bebek ürünleri buda şahsi düşüncemdir.

  4. Developer Developer

    Bu konuda veri ortaklığı yönünden yanlış yeri seçmişsiniz.