Nissan’dan akıllı dikiz aynası

Bugüne dek pek çok örneğini gördüğümüz bağlı araçlar (connected cars) örneklerine her gün yenileri eklenirken, önemli bir çalışma da Nissan’ın attığı adımla geldi.
Nissan’dan akıllı dikiz aynası

Screen Shot 2014-08-31 at 10.23.20Otomotiv üreticileri son zamanlarda teknolojiyi araç içine daha çok yerleştirmek için birbirleriyle çalışıyorlar. Bugüne dek pek çok örneğini gördüğümüz bağlı araçlar (connected cars) örneklerine her gün yenileri eklenirken, önemli bir çalışma da Nissan’ın attığı adımla geldi.

Nissan, her araçta bulunan klasik dikiz aynasını daha akıllı bir hale getirmeye karar vererek, akıllı dikiz aynası geliştirmeye başladı. Gelecek yıl Kuzey Amerika’da piyasaya sürülecek olan Nissan Rogue model otomobillerin içerisinde opsiyonel olarak planlanan akıllı dikiz aynalarının görevi bir geri görüş kamerası olarak da çalışabilmesi olacak.

Otomobilin arkasında bulunan 1.3MP’lik kamera aracılığıyla görüntü, akıllı dikiz aynasına yansıtılacak ve geri görüş kamerası aracın ön konsolundaki ekranında ya da ekstra olarak takılan bir ekranda değil, dikiz aynasında belirecek. Normal şartlarda klasik bir ayna olarak kullanabilen özel ekranın en önemli özelliği aynı zamanda bir LCD ekrana sahip olması. Her ne kadar akıllı dikiz aynasında ekranın boyutundan dolayı daha geniş bir açıyla görüntü verebilen akıllı dikiz aynası olsa da, Nissan konsolda göstereceği geri görüş kamerasından da ödün vermeyecek.

Henüz ABD fiyatı kesinlik kazanmayan ürünün Japonya’daki fiyatının ise 600 dolar civarında olması beklendiği konuşuluyor. Daha önce duyurulan akıllı dikiz aynasının testleri ve basına tanıtımı ise şu aralar hızlı şekilde sürdürülüyor. Hem ayna hem de bir ekran olan yeni bir teknoloji olsa da, Nissan bu opsiyonel seçenekle early-adopter’leri hedefliyor ve tabii ki bu alanda bir öncü olmaya çalışacak. Ürünün başarısını ve diğer markaların da benzer bir şekilde geri dönüş kamerasını kullanıp kullanmamaya başlayacağını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.