Başarılı bir girişimci olmak için okulu bırakmak şart mı?
Girişim

Başarılı bir girişimci olmak için okulu bırakmak şart mı?

Steve Jobs’un Standford Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde yaptığı, çok ses getiren konuşmasında üniversiteyi bırakmasının hayatındaki olumlu etkisinden bahsetmesi, Oracle bilgisayar şirketinin kurucusu ve genel müdürü Larry Ellison’un Yale Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada yeni mezunlara, iş hayatında başarılı olmak için çok geç kaldıklarını söylemesi ve “The Social Network” gibi filmler 20’li yaşlarında üniversite eğitimi almak yerine hayata atılmayı tercih eden girişimcilerin daha popüler ve daha zengin olduğu algısını yaratıyor. Hatta bu durum girişimci ruhu taşıyan birçok öğrenciyi üniversite eğitimi almanın gereksizliğine ikna ediyor olabilir.

Peki bu gerçekten doğru mu? Jobs ya da Ellison gibi dünyanın en zengin girişimcilerinden biri olmak için üniversite eğitimi almak yerine vakit kaybetmeden bir an önce iş hayatına mı atılmak gerekiyor?

Önce bu konuyla ilgili The Simpsons’daki bir sahneyi hatırlayalım…

Burada Lisa, arkadaşına başarılı olmak için eğitimin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor ama Mark Zuckerberg hem kendisi, hem de yakın çevresinden verdiği örneklerle durumun daha farklı olduğunu söylüyor.

Ama yine de okuyorsanız okulu bırakmak için acele etmeyin derim. Çünkü LinkedIn’in Cruchbase’deki başarılı 1200 teknoloji firması kurucusunun verilerini inceleyerek yaptığı araştırmaya göre başarılı bir girişimci olmak için üniversiteyi terk etmek şart olmayabilir...

Başarılı girişimcilerin ortak özellikleri = Eğitim + Tecrübe

Yapılan incelemeler teknoloji alanında başarılı girişimcilerin yüzde 30’unun Harvard, Standford ve MIT gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden mezun olduğunu gösteriyor. Üstelik başarılı girişimcilerin tek ortak özelliği eğitim de değil. Kendi teknoloji şirketini kurmuş bu kişilerin yüzde 32’si daha önce piyasa değeri 50 milyar doların üzerinde olan şirketlerde iş tecrübesine sahip. Ayrıca bu girişimcilerin  yaklaşık yüzde 40’ı farklı şirketlerde üst düzey yöneticilik yapmış. Diğer ilgi çekici özellik ise şu anda başarılı bir teknoloji firması sahibi olan girişimcilerin yüzde 20’sinin daha önce farklı bir şirket kurmuş olması. Yani bu girişimciler başarıyı ilk denemede elde etmemiş.

Başarılı bir girişimci olmak için üniversiteyi yarım bırakmak şart mı?

Başarılı girişimcilerin yaşları incelendiğinde ise bu kişilerin şirket kurmak için ilk yatırımlarını 30-35 yaş aralığında yaptıklarını gösteriyor. Ayrıca yaş ortalaması yükseldikçe firmalara yapılan yatırım miktarının da arttığı göze çarpıyor. Kısacası girişimciler ileri yaşlarda daha büyük miktarlarda ve daha başarılı yatırımlar yapabiliyor.

Başarılı bir girişimci olmak için üniversiteyi yarım bırakmak şart mı?

Görünen o ki başarılı olmak için eğitim ve terübeyi birlikte götürmek en doğru seçim. O yüzden girişimciliğe başlamak için eğitimi tamamlayı beklemeden ilk adımları atmak ve bu esnada da eğitimi sürdürmekte fayda var...

Yorumlar (11)
 1. Karadmin Karadmin

  girisimcilik denilen seyin temelinde ki yegane olgu narsistik kisilik bozuklugu ve daha ileri seviyede olum anksiyetesinden baska birsey degildir. tesla'yi tesla yapan steve jobs'u steve jobs yapan baska nedir ki? evet okulunuzu birakacak kadar narsist biriyseniz basarili olursunuz. cunku yaraticilik narsizmdedir ama narsisizm ve sezgisel aklin sonu paronayadir. oysa belli bir yasin uzerinde ki projeler mantiksal akilla tasarlanir ve basi sonu bellidir ancak bir o kadar akilci ve temizdir. eger ikisini birden yapabilirseniz yani narsistce hayal ettiklerinizi olgunlukla hayata gecirebilirseniz iste o daha acayip birsey oluyor. tabi uzun donem askerligi hesaba katmayi da unutmayin. burasi turkiye ;)

  1. Feritborku Feritborku

   Değerli karAdmin,

   Çok ince mesajlar veren bir yorum. Aklınızı çok beğendim

 2. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  ''Geleceğe bakıp noktaları birleştirmek... ''

  Steve Jobs örneğinin bile aslında hep yanlış anlatıldığını Steve Jobs'ın kendi cümleleri ile bu yazımda biraz da olsa anlatacağım ;

  Okulu bırakmak değilde , okulun götürdüğü rutin yoldan vazgeçme yetisini harekete geçirebilmekte iş , şayet konu müteşebbislik ise. 1.sınıf sonunda sınıf arkadaşlarına kiralanan bir ev , 2.sınıfta toptan fotokopi ile ilgili bir girişim , 3.sınıfta genişleyen çevre ile organizasyon işleri . 4. sınıfta okul sonrası girişim için doğru ortakları saptama şeklinde değerlendirilirse mesela tadından yenmez öyle değil mi ?

  Yanlız bu yaptığımız ; büyük bir düz mantık çemberi. Gel gelelim hayat böylemi .... ?! hayat nasıl dır ki ? ;

  Aslında tek bir doğru olmadığını hepimiz biliyoruz ; Wozniak 1975 ' de Berkeley Üni.'den ayrıldığında , Steve Jobs ( Reed Üni. ) hala okula devam ediyordu ve yaz okulu için Wozniak'ın çalıştığı şirkete başlamıştı ve her şey burada başladı. ( S.Jobs 6. ayda okulu bırakmıştı ama Wozniak ile de okulu sayesinde tanışmıştı )

  Sizi farklı bir bakış açısına çekeceğim ; bence S.Jobs'ın okulu bırakmasının sebebi daha çok yani kendiside aslında belirtiyor ekonomik sorunlardı . Buda bize kısmen şu doğruya götürü mü ; biraz arabesk olacak ama çok net '' insan uçurumun kenarına gelmeden kanatlanmaz '' derler ya dibe bir kere vurduğunuzda yukarıya sıçramak daha kolaydır ...

  '' İşçi sınıfına mensup ebeveynimin bütün birikimi benim üniversite masraflarıma gitmişti. Altı ay sonra, buna değmez dedim. Hayatta ne yapmak istediğime dair en ufak bir fikrim yoktu ve üniversitenin bunu bulmama nasıl yardım edeceğini bilmiyordum. Ve işte annemle babamın bir ömür biriktirdikleri bütün parayı harcamıştım. Ben de dışarı açılmaya dışarıda her şeyin iyi olacağına güvenmeye karar verdim. ''

  Steve Jobs

  Yukarı da ; bu yaptığımız büyük bir düz mantık çemberi. Gel gelelim hayat böylemi .... ?! hayat nasıl dır ki ? ; demiştik ;

  '' Okulu bıraktığım ve normal dersleri almak zorunda olmadığım için nasıl yapıldığını öğreneyim diye kaligrafi dersine girmeye karar vermiştim.

  Ben okulu terk etmeseydim o kaligrafi dersine hiçbir zaman girmeyebilirdim ve kişisel bilgisayarlar şimdiki gibi güzel bir tipografiye hiç sahip olmayabilirlerdi. Tabii ki o sırada geleceğe bakıp noktaları birleştirmek imkânsızdı. Ama on yıl sonra geçmişe bakınca her şey ne kadar da açık.''

  Steve Jobs

  Bildiğiniz üzere diyalektik materyalistler ''doğa boşluk kabul etmez derler.'' , hayatta attığımız tüm adımlar ilerde ki bir çok yeni kapıyı tetikler '' iyi yada kötü ''

  1. Gökhan P. Gökhan P.

   Yazıdan yaha yararlı bir yorum olmuş. Tebrikler

  2. Kesinlikle harika bir yazı olmuş, çok doğru tespit!

 3. Uğur Sarier Uğur Sarier

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum Girişimci olmak için okul okumak veya okumamak önemli değil örneğin birisi piyasada çekirdekten yetişir birisi okulda öğrenir biri teoride öğrenirken bir diğeri tecrübe olarak öğrenir ancak günümüz Türkiyesin'de okul okusanız'da okumasanız'da aynı noktaya aynı zamanda vara biliyorsunuz ama durum global olarak baktığımızda yurt dışında ki fırsatlar bu ülkede olsaydı belki bu gün yaptığınız bir şeye değer verirlerdi bu konuyu Obama ve Türkiye'de ki Binali Yıldırım arasındaki farktan bile anlaya bilirsiniz bu durumu. Türkiye'de dünyayı değiştirecek bir yenilik yaparsanız adamlar yüzünüze güler ama yurt dışındaki bir adam aynı şeyi yapar kalkar ayakta alkışlar. Türkiye ve dünya üzerinde benim gözlemlediğim bu şekilde.. yani işin özü şu ki okul okusanız'da okumasanız'da girişimcilik içinizde olmalı teşekkürler..

 4. Girişemeyen Girişemeyen

  Başarılı bir girişimci olmak için fedakarlık yapmak şart.

 5. İstisna şahıslar kaideyi bozmaz. Bence eğitim şart ama herşeyden önce "farkındalık" gerekiyor.

 6. Başarılı olmak için okulun, eğitimin gerekli birincil değer olduğu kanısında değilim. Çünkü, insanı başarılı yapan insanın kendisidir. Dünyanın en iyi üniversitede eğitim gören ve başarıyla okulu bitiren kişiler kendisinin karakteriyle ilgili bir konudur. Neden çoğu kimse o okulları biteremiyor ? Neden çoğu girişimci projesi bir süre sonra fail oluyor ya da emekleme aşamasında bitiyor. Kişilerin, ruh halleriyle ilgili bir durum var ortada.

  Ayrıca, günümüzde eğitimli ve kalifiye olmayan bir çok kimse var teori ile öğrendiği bilgiyle artistlik yapan yok mu çevrenizde ? Bir web programcılığı mezunu basit bir blog yazmamıyorsa ne anladım ben okulun başarıyı etkileyen birincil değer olduğundan. Eğitim tabi ki önemlidir ama başarı için birincil değer veya kişinin takımın yetkinliğidir.

 7. Destanyazan Destanyazan

  Okul elbette gerekli fakat başarıya götürmesi konusunda garanti değildir. Öyle olsaydı dünyanın en başarılı insanları sadece iyi okul bitirenlerin arasından çıkardı. Fakat başarılı insanların arasında ilkokul mezunları dahi var. Okullarda, iş yada kişisel hayatımızda işimize yarayacak bilginin yüzde 15-20'si öğretiliyor. Bunu da iş ilanları kanıtlıyor.

  En basit mantıkla şu soruyu sorarak cevabı bulabiliriz; Eğer okul bir işi en iyi şekilde yapabilmemiz için yeterli bilgi ve birikimi bize veriyorsa, o zaman neden bütün iş ilanlarında "en az 2 yıl deneyim" kriteri yer alıyor?

  İşte bu noktada şu cevap ortaya çıkıyor; okul, iş hayatında başarılı olmak için yeterli değildir. Çünkü iş hayatında başarılı olmanız yada bir işi en iyi şekilde yapabilmeniz için gerekli bilgileri okulda alamıyorsunuz.

  Bu nedenle okul bir araçtır. Sizi belli bir noktaya kadar taşır. Fakat o noktadan sonra yürümek tamamen sizin gerçek hayat deneyimlerinize ve yeteneklerinize bağlıdır.

  Hal böyle olunca bir işi yapabilmek için insanların diplomasından çok o kişinin, o konuda ki becerilerine bakılması gereklidir. Diplomaya bakılarak hareket edildiği sürece mükemmel derecede yazılım becerisine sahip bir işletme mezunu kişi işsiz kalırken, kodlama konusunda çok az bilgi sahibi olan bir programcılık mezunu kişi iş bulur ve bu durumda hem şirket hemde programlamayı çok iyi bilen kişi kaybeder.

 8. Dürüst olmam gerekirse eğer dünyanın önde gelen üniversitelerinden birinde eğitim görüyorsanız okulunuzu bir girişimcilik için bırakmanız için gerekli bir sebep göremiyorum çünkü gerek okulunuzun size sağlayacakları gerek öğretmenleriniz sizin ve düşünceniz için ellerinden geleni yapacaklarından emin gibiyim çünkü bu tarz okullar sadece başarılı öğrencilerden ibaret değiller disiplin ve kaliteli öğretmenleriyle adlarını duyuruyorlar hal böyle olunca da öğrenci için hem iş hem okul hayatının güzelliğini söylememe gerek kalmıyor sanırım.Maalesef ülkemizde bu tarz okullar bulunmuyor çünkü sistem bir girişimci için değil bir çalışan için hazırlanmış.Bu dünyanın hemen hemen her yerinde bu şekilde lakin fikirlerinin peşinde koşan öğrenciler için imkanlar sunabiliyor diğer ülkeler.Ülkemi kötülemeye çalışmıyorum ama bu bir gerçek.Kimseye tavsiye verebilecek bir konumda kendimi görmüyorum ama planlamasını yaptığın analizini gerçekleştirdiğini pazar durumuna baktığın beş yıl sonra şirketinin nerede olabileceğini düşündüğün artılarını eksilerini çıkardığın reklam ve yatırımcılarını ayarladığın bir fikrin varsa just go for it.Ama yine de okulu bırakmana gerek yok okulunu dondurabilme gibi bir imkanın var.