Davet Postası, online davetiye kullanımının yaygınlaşmasına öncülük etmeyi amaçlıyor
Girişim

Davet Postası, online davetiye kullanımının yaygınlaşmasına öncülük etmeyi amaçlıyor

Davet Postası, basılı davetiyelerinizi tamamen dijitalleştirmek isteyen bir girişim ve Türkiye'de yeni yeni oluşmaya başlayan bu sektörde öncü olmak istiyor. Ağustos ayının başında yayına başlayan Davet Postası, hem bireysel hem de kurumsal müşterileri hedefliyor.

Online davetiyeler, basılı muadillerine göre, hem zaman ve maliyet tasarrufu sağlıyor hem de kağıt israfını önlüyor. Buna ek olarak Davet Postası, kullanıcılarının gönderim sonrasında davetlilerin katılım durumlarını siteden takip edebilecekleri bir hizmet sunarak, tek tek LCV alma zahmetinden kurtarıyor.

Davet Postası'nın kurucusu, Teknosa, Elektroworld ve Bestbuy gibi teknoloji zincir mağazalarında üst düzey görevlerde bulunduktan sonra, kendi girişimini kurmak üzere yola çıkan Mine Dedekoca. Mine'nin yaklaşık bir yıl süren bir hazırlık sürecinden sonra kurduğu davetpostasi.com'da bugün,15 farklı kategoride 60 davetiye şablonu bulunuyor. Mine, sitedeki davetiye tasarımlarını Türkiye'den ve yurt dışından tasarımcılardan alıyor.

Facebook veya e-posta hesabınızla giriş yapabildiğiniz Davet Postası'nda organize edeceğiniz etkinliğin tarzına göre, seçtiğiniz sanal davet kartını ve zarfını kişiselleştirip, davetlilerin e-posta adresi bilgilerini girmeniz yetiyor. Kişiselleştirme adımı, davetiyenizin isimlendirilmesi, üzerindeki metinin biçimlendirmesi ve dilerseniz harita eklemek gibi adımları kapsıyor. Halihazırda Facebook üzerinden etkinlik düzenlediyseniz bu aşamada güçlük çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Davet Postası

Davet Postası, kurumsal pazarda, özellikle bayisi olan, çok fazla toplantı ve davet düzenleyen orta-büyük ölçekli firmaları hedefliyor. Bireysel pazarda ise, büyük şehrin yoğun temposunda davetiyeyi seçmek, hazırlamak, bastırmak ve ulaştırmakla vakit kaybetmek istemeyen ama aynı zamanda davetiyesini hoş ve "trendy" bir şekilde davetlileriyle paylaşmak isteyen 18-35 yaş arası genç nesle odaklanıyor. Sitenin kullanıcılarının yüzde 61'inin bu profilde olduğunu söylüyor Mine.

Davet Postası'nın yenilikçi bir yaklaşım getirdiği davetiye sektörü ile ile ilgili net bir figür yok. Şirketin verdiği bilgilere göre, Türkiye'de her yıl ortalama 650 bin çift evleniyor ve Davet Postası ilk yılı içinde bu çiftlerin yüzde 0,5’ini üye yapmak istiyor. Bir Facebook kullanıcısına ayda ortalama 3 davet gönderildiğine dikkat çeken Mine, Türkiye’deki 18-35 yaş aralığında 22 milyon 788 bin Facebook kullanıcısının tamamını hedeflediklerini söylüyor.

Bugüne kadar henüz yatırım almamış olan Davet Postası, Davet Para sisteminden gelir yaratmak istiyor. Kullanıcıların avantaj paketleri veya istedikleri adette alabildikleri Davet Para, davetiye gönderiminde kullanıyorlar. (Her davetiye şablonunun kaç Davet Para olduğu altında belirtiliyor.) Sitede, kullanıcıların, (zarfın iç deseni veya pulu gibi) ek Davet Para harcamasını sağlayacak teklifler de mevcut. Mine, yakın gelecekte, ünlü tasarımcılarla anlaşarak premium davetiye koleksiyonları geliştirmeyi planladıklarını söylüyor.

Mine, gitikçe artan sayıda kurumsal firmanın doğa dostu politikalar izlemesinin Davet Postası için de büyük fırsat yarattığını düşünüyor. Diğer taraftan düğünler hızla sosyal medyaya taşındığı günümüzde, online davetiyelerin de zamanı geliyor. (Örneğin online davetiye girişimi Paperless geçtiğimiz Nisan ayında 25 milyon dolar yatırım almıştı.)

İncelemek isterseniz Davet Postası burada.

Yorumlar (7)
 1. Mantıksız ve gereksiz :/ Dedeme e-posta mı göndereceğim?

  İnsanlara online davetiye gönder, onlarda sana online çeyrek altın fotoğrafı gönderir. Böylece dijital etkileşimde tamamlanmış olur.

  Son olarak;

  Ben üzerinde ismimin yazmadığı bir davetiye'yi şahsıma verilmiş dahi olsa ciddiye almıyorum, herhalde dijital davetiyeyi spam olarak işaretlerim..

  Ama demedi demeyin, çok yatırım alır.

  1. türkiye de tüm davetiyeler dedelere mi gönderiliyor? Kaldı ki sadece dügünler icin mi davetiye basılır? Bu sektör hakkında bilgim cok kısıtlı ama kurucu arkadas (lara) basarılar dilerim ! en azından farklı bi girisim ! elestirirken tek boyutlu bakmasak ve yapıcı olabilsek cok seyler yapacagız da ... i

 2. Yasin Bey yorumunuz için teşekkürler.

  Site üzerinden davetlilere gönderilen her davetiyenin zarfının üzerinde davetlinin adı ve soyadı yer almaktadır. Dolayısıyla şahsa gönderilmiş bir davetiye olmaktadır.

  Sizi siteyi kullanmaya ve yorumlarınızı paylaşmaya davet ediyorum.

 3. Bence de mantıksız.

  Kurumsal davetlerde zaman kısıtlı ve davetli sayısı coksa zaten mail olarak gonderiyoruz. Ayrıca tasarım programlarını az bucuk kullanabiliyorsaniz davetiyeyi kolayca tasarlayabilirsiniz. LCV'yi de mail olarak alip katilimcilarin listesini cikarabilirsiniz.

  Bireysel davetlerde zaten cok sacma bir sistem. Sadece partilerde genc internet kullanicilari kullanabilir. Halihazirda facebook etkinlikleri oldugu icin kimse bu sisteme para vermek istemez.

 4. Gayet mantıksız. Böyle saçma bir iş üzerinden para kaldırmayı düşünmek çok daha mantıksız.

 5. Yorumlara bayıldım. Proje gayet mantıklı bir proje bence. Biraz daha genişletip düğün davetiyesi vb. alanlarına da yayılabilirse proje tutmaması için bir neden yok.

 6. Murat Can Murat Can

  Tebrikler.Oldukça yerinde , plaza insanına yönelik bir çalışma olmuş.Açıkçası 20 yıllık iş deneyimim de , kadın arkadaşların çocuklarının doğum günü organizasyonları için ayırdıkları vakti , atom fiziğine ayırsalar , atom parçalanmasını mutfakların da yaparlardı.O derece uğraş veriyorlar.Onların bu iş oldukça işini kolaylaştıracaktır.Site de zamanla davetiyeden yola çıkarak , parti malzemeleri de satışı sitenin bulunmaz bir nimet olmasını sağlayacaktır. Tebrik ederim Mine hanım . Siz ve sizin gibi yatırımcı ve girişimciler ile Türkiye'de bilişim sektörü istenileni yakalayacaktır.