Bayquş: Azeri mühendislerin 80 dakika havada kalan insansız hava aracı
Teknoloji

Bayquş: Azeri mühendislerin 80 dakika havada kalan insansız hava aracı

İnsansız hava araçları (İHA'lar veya drone'lar) gün geçtikçe hayatımıza biraz daha fazla giriyor ve sıradışı bir İHA geliştirmeye çalışan Azeri mühendisler de bu alanda Bayquş ile kendilerine bir yer edinmek istiyor.

Bayquş, uygulama destekli bir İHA ortaya çıkarmak için harekete geçen biri bilgisayar mühendisi, diğeri uçak mühendisi 2 kardeşin geliştirmeye başladığı bir araç. 1 yıl kadar önce farklı alanlarda (arama kurtarma kurulumları, yol ve inşaat şirketleri, ekim ve tarım alanı, haber, röportaj, sinemacılık vs.) kullanılabilecek bir İHA geliştirmek için kolları sıvayan kardeşler ilk prototipin ardından ekibi genişletmişler.

Uzun uçuş süresiyle öne çıkıyor

Pazardaki uçakların uçuş sürelerinin çok düşük olduğunu söyleyen Nicat Manafov, kendilerinin geliştirdiği gömülü yazılımla Bayquş'un 80 dakika havada kalabilen prototip olduğunu ifade ediyor. Manafov, artık milyar dolarla ifade edilen sivil amaçlı insansız hava aracı pazarının da Bayquş'tan etkileneceğini düşünüyor ve seri üretim için bir Kickstarter kampanyası başlatmayı düşünüyor.

2013 yılında 1.5 milyar dolar olarak ölçülen ve gelecek 10 yıl içerisinde 94 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklenen sivil amaçlı İHA pazarında Bayquş uygulama tabanlı altyapısıyla dikkat çekmek istiyor.

Bayquş'un dünya pazarına çıkmadan önce Türkiye'de de ilgi göreceğini düşünüyorum, en azından öyle olmasını umuyorum. :)

Yorumlar (8)
 1. Helal olsun tebrik ediyoruz.

  Artık yatırımcılar e-ticaretten biraz vazgeçip bu tür şeylere de yatırım yapmalılar.

 2. Ferid Mövsümov (@faridmovsumov) Ferid Mövsümov (@faridmovsumov)

  Çok güzel bir gelişme helal olsun.

 3. Türkiye'den Selamlar :D

 4. Ahmet Çapar Ahmet Çapar

  Öncelikle Azeri kardeşlerimizi tebrik ederim.

  80 Dakika uçması sorun değil, uçak çok küçük bu da yüksek irtifalara çıkamayacağı anlamına geliyor.

 5. Alessandro Alessandro

  mükemmel olmus

 6. Çok güzel bir gelişme, kardeşlerimizi tebrik ediyorum.

 7. anadolu üniversitesi'nde yapmışlar azerbaycan yazmasalarmış bari yada üniversiteden bahsetselermiş

 8. Ahmet Hakan Ahmet Hakan

  Önemli olanın 80 dakika olmadığını düşünüyorum. Uçak çok küçük zaten bu sayede okadar uçabiliyor. Ayrıca tamam önümüzdeki yıllarda sektör acaip gelişecek ancak yani şimdi bu uçakla napabilirler çok merak ediyorum. Mesela kargo alanında mı kullanacaklar yada silah, bomba alanında mı kullanacaklar yada kamera takıp öyle mi uçurakcaklar bilmiyorum. Ki zaten bunları yapmaları içinde uçağın hem büyük hem de sağlam bir gövdeye sahip olması lazım. Ayrıca bu alanlara yönelirlerse en az +3 kilo daha yük girer işin içine ve bi bakmışın uçak en fazla 10 dakika havada kalabiliyor. Ee ozaman diğerlerinden ne farkı kalır ki?