Türkiye'den çıkan aTaksi, Azerbaycan'da taksi çağırma işini mobile taşıyor

Türkiye'den çıkan aTaksi, Azerbaycan'da taksi çağırma işini mobile taşıyor

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki milli yakınlığımız internet girişimleri tarafında da gelişiyor. Yerli girişimcilerimiz bu kez Azerbaycan'da yeni bir girişime hayat verdi.

Azerbaycan'ın mobil taksi çağırma uygulaması olarak 1 ay önce pazara giriş yapan Ataksi aslında  Mustafa Bilge, İhsan Sedat Özkan ve Mehmet Erkanar'n Türkiye için geliştirilen bir uygulama. Ancak planlama süreçleri, rekabet ve iltgroup.az CEO'su Afiq Hacıyev başlayan tanışıklık, rotanın Azerbaycan'a çevrilmesine neden olmuş.

Rintek'in kurucularından Mustafa Bilge'den aldığımız bilgiye göre Taxibu özelinde ülkelere 'whitelabel' olarak girme hedefi var ve aTaksi de Azerbaycan özelinde bir marka ve işin asıl sahibi kendileri değil. Benzer mantık ile birkaç ülkede daha pazara çıkış çalışmalarını yapılıyormuş.

Peki Ataksi Azerbaycan'da ne durumda?

Şimdilik Android uygulaması yayında olan ve başkent Bakü'ye odaklanan Ataksi, 1 ayda yüzlerde taksi ve binlerce kullanıcıya ulaşmış. Aldığımız bilgiye göre yıl sonunda 10.000 taksiciye ulaşmayı ve 100 bin yolcu taşımayı hedefliyor. Bakü'de ilk mobil kredi kartı ödemeli sistemi gerçekleştiren Ataksi, mobil ödeme de alıyor.

İş merkezleri üzerinden büyümeye çalışırken bir yandan da işletmelerle işbirlikleri kurmaya çalışılıyor. Ayrıca bilinirliğin artırılması için  bir banka ve operatör ile TV reklamı üzerine anlaşmalar yapılmış.

Akılllı telefon kullanımı taksicilerde nerdeyse yok denecek kadar az olduğu için taksicilere telefon, internet hatlı telefon temini de yapan Ataksi, pazarı eğitme işini de üstlenmiş.

Hem hikayesi bakımından hem de Azerbaycan pazarındaki gelişmeler açısından aldığımız yeni haberleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.