Mutluluğun resmini arayanlar için TED'de 7 mutluluk konuşması

Mutluluğu arayımışımız yeni değil. Günümüzde teknoloji ve tüketim alışkanlıkları gibi bahanelere sığınanlara inat, daha ev telefonunun bile yayılmadığı zamanlardı.
Mutluluğun resmini arayanlar için TED'de 7 mutluluk konuşması

mutlulugunresmiwo1Mutluluğu arayışımız yeni değil. Günümüzde teknoloji ve tüketim alışkanlıkları gibi bahanelere sığınanlara inat, daha ev telefonunun bile yayılmadığı zamanlardı. Ülkemizin önemli ressamlarından Abidin Dino'ya yakın arkadaşı Nazım Hikmet, Saman Sarısı şiirinde "Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?" diye sormuştu.

Ünlü şairin tabi ki niyeti Abidin Dino'nun yeteneğini sorgulamak değildi, belki de mutluluğu arayışının en yakın arkadaşına karşı kelimeye dökülmesiydi. Şairden beklenen duygularının kelimeye dökülmesi olmasına karşılık ünlü ressamın bu şiire karşılığı resimle değil yine şiirle oldu.

Arkadaşıyla birlike memleket hasretini konu aldığı ünlü ressam şiirini "Yapardım mutluluğun resmini, Buna da ne tual yeterdi; ne boya..." diyerek tamamlıyor. Abidin Dino'ya Nazım Hikmet'e göre memlekete dönmek olan mutluluk kimine göre iyi bir yatırım, kimine göre seyahat.

Herkese göre değişen mutlulukla ilgili daha önce konu aldığımız Nasıl seçim yaptığımızla ilgili 5 TED konuşmasında mutluluğun seçimlerimizle ilgili olduğuna ve en büyük etkenin beklenti olduğuna değinmiştik. Günümüz pazarlama dünyasında hızlı tüketim markalarının en sık kullandığı kelimelerden biri olan "Mutluluk"u 7 TED konuşmacısı konu alıyor.

Ömür boyu mutluluğu yakalayabilir misiniz bilmem ama konuşmaların sonunda geçen vakte aldırmadan edindiğiniz bilgiyle mutlu olacağınızı garanti edebilirim :)

Malcolm Gladwell - Choice, happiness and spaghetti sauce

Popüler yazar Malcolm Gladwell yemek endüstrisinden konuya girerek spagetti sosuyla seçimlerin mutluluğu nasıl etkilediğini açıklıyor. Dikkat çeken konuşmasında dilin istediğini aklın bilmediğini savunan yazar bu gizemin kendi isteklerimizi ve tatlarımızı anlamamızdaki çok önemli bir adım ve aslında ne istediğimizi her zaman anlatamayacağımızın farkına varmamız olduğunu belirtiyor.

Nancy Etcoff -Happiness and its surprises

Araştırmacı Nancy Etcoff Rilke'den alıntıyla bitirdiği konuşmasında ilaç kullanımıyla mutluluğun gelmediğinden Freud'e kadar önemli konulara değiniyor. Rilke'de alıntısıysa "Eğer günlük yaşamınız sönük görünüyorsa, onu suçlamayın; kendinizi suçlayın. Kendinize onun zenginliklerini çağıramayacak kadar şair olmadığınızı söyleyin." oluyor.

David Steindl-Rast - Want to be happy? Be grateful

Minnettarlık veya teşekkürle mutluluk arasında farklı bir noktayı ortaya çıkaran David Steindl-Rast, aslında mutluluktan dolayı minnettar olmadığımızı, minnettar olduğumuz için bizi mutlu edeceğini söylüyor.

Laura Trice - Remember to say thank you

Aynı David Steindl-Rast gibi Laura Trice'ta teşekkürün mutluluğu getirdiğini söylüyor. Neden ihtiyacımız olan şeyler için sormadığımıza değinen konuşmacı, kişinin biftegini orta pişmiş istediğini söylemesine karşılık teşekkür edilme ihtiyacını belirtmediğine değiniyor.

Graham Hill - Less stuff, more happiness

Mutluluk arayışında olanlara yazar ve tasarımcı Graham Hill daha az eşya ile daha fazla mutluluğun kapısını açıyor. Daha az eşya diyen Graham Hill'in konuşması da kısa 5 dakikada tamamlanıyor ;)

Daniel Kahneman - The riddle of experience vs. memory

Nobel ödüllü ve davranış ekonomisi denince akla ilk gelen isimlerden Daniel Kahneman kişinin kendini bilmesine değinirken bir de önemli bir soruyu cevaplıyor. Paranın mutluluğu getirip getirmediğine ekonomist şöyle cevap veriyor: "Para size mutluluk satın alamaz ama para yokluğu kesinlikle mutsuzluk sağlayabilir, ve bu mutsuzluğu çok ama çok kesin bir şekilde ölçmek mümkün. "

Ron Gutman - The hidden power of smiling

Ron Gutman'in gülümsemeyle üzerine yaptığı ve yapılan araştırmaların şaşırtan sonuçlarını paylaştığı konuşmasında dikkat çekenlerden birine değinelim. İngiliz araştırmacılar bir kez gülümsemenin beyinde 2000 tane çikolataya eşdeğer seviyede uyarıya sebep olduğunu ve aynı araştırma gülmenin beyinde nakit 16,000 İngiliz sterlini kazanmak kadar uyarıcı etkisi olduğunu bulmuşlar. Konuşmada gülümsemenin maddi değerini de anlaşılmış oluyor.

Görsel Kaynak: Dianne Dengel

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.