Bobiler.org, yeni projesi TheCropped ile yurt dışını hedefliyor

Bobiler.org'un Türkiye'de aylık ortalama 1 milyon izleyiciye ulaştığını söyleyen kurucusu Ozan Tüzün, yakın zamanda Özgür'ün konuğu olarak katıldığı Sosyal Garaj'da ekibin yurt dışına açılma planından bahsetmişti.
Bobiler.org, yeni projesi TheCropped ile yurt dışını hedefliyor

cropped_mashupsBobiler.org'un Türkiye'de aylık ortalama 1 milyon izleyiciye ulaştığını söyleyen kurucusu Ozan Tüzün, yakın zamanda Özgür'ün konuğu olarak katıldığı Sosyal Garaj'da ekibin yurt dışına açılma planından bahsetmişti. Bobiler.org'un bu planı hayata geçireceği projesi TheCropped.com, yaklaşık bir ay önce beta yayınına başladı.

TheCropped en yalın tabirle bir mesaj içeren görsel (meme) oluşturma aracı ve Bobiler.org gibi, içerik üretme tarafında kullanıcılar var. Ozan Tüzün, TheCropped'ı "pratik bir mashup yaratma mekanizması" olarak tanımlıyor.

TheCropped.com, kullanıcıların herhangi başka bir programa ihtiyaç duymadan sayfa üzerinde kendi görsel içeriklerini oluşturmalarını sağlıyor. Sayfada kullanıcılar tarafından yüklenen kesilmiş görsel ve fonlar farklı biçimlerde kombine ediliyor ve üzerine kişisel bir not ekleniyor. Oluşturulan görseller doğrudan sosyal ağlarda paylaşılabiliyor. TheCropped.com'da bugün 100'e yakın kesilmiş görsel ve 20'ye yakın fon bulunuyor. Zaman içinde görsel çeşitliliğinin artması ve görsellere daha detaylı müdahaleler yapabilmenin mümkün hale gelmesi beklenebilir.

cropped_ekran_goruntusu

Bobiler.org'un viral içerik deneyiminden faydalanan TheCropped, geçen dört haftalık süre içinde yoğun ilgi görmüş. TheCropped'ın kendi verilerine göre sitede günde 500 mashup üretiliyor ve 50 binin üzerinde mashup gösteriliyor. Bu istatistikler haftalık olarak yüzde 30 oranında artış gösteriyor, organik biçimde.

Türkiye'deki test aşamasından sonra Amerika başta olmak üzere yurt dışına açılması planlanan TheCropped, bu nedenle yayınına İngilizce dilinde başlamış. Kullanım kolaylığıyla mobil için elverişli bir araç haline gelebilecek TheCropped'ın mobil uygulamasının geliştirilmesi de planlar arasında. Ozan, TheCropped'ı Amerika'daki rakipleriyle yarışabilecek kadar iyi bir araç haline getirmek istediklerini söylüyor.

Halihazırda küresel bir dili olan ve kullanıcılar tarafından yerelleştirilen meme'ler, küresel açılım için belki en rahat çıkış noktalarından biri. TheCropped'ın bunun için geçtiğimiz yıl kendi görsel oluşturma aracını tanıtan Imgur başta olmak üzere Livememe, Quickmeme gibi çok sayıda popüler aracı geride bırakacak özellikler/ formatlar üzerinde çalışması gerekiyor.

Bobiler.org'dan farklı olarak kar amaçlı kurulan TheCropped için birden fazla gelir modeli üzerinde durduklarını söyleyen Ozan, promoted crop'lar örneğini veriyor. Bu model TheCropped üzerinde oluşturulan görsellere yapılacak ürün yerleştirmelerinin, milyonlara ulaşma potansiyelini kullanıyor.

İncelemek isterseniz TheCropped burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.