Microsoft, 55 liralık Nokia 130 ile ilk kez telefon alacak kişileri hedefliyor
Teknoloji

Microsoft, 55 liralık Nokia 130 ile ilk kez telefon alacak kişileri hedefliyor

Microsoft çatısı altına girse de eski günlerine dönemeyen Nokia, bu kez gelişmekte olan pazarlar için 19 Euro (55 TL) değerinde bir telefon ürettiğini açıkladı.Nokia X, Asha ve S60 serisi cihazların üretimine son veren Microsoft, ilk defa telefon sahibi olacak kişileri hedefleyen Nokia 130'ü bu çeyrek içinde piyasaya sunacak. Nokia OS Series 30+ temelli Nokia 130'un hem tek SIM kartlı hem de çift SIM kartlı modeli üretiliyor.Video, film ve müzik (mp3+radyo) oynatmak dışında fazla bir özelliği olmayan Nokia 130'da internet bağlantısı da yok. 1.8 inç renkli ekrana sahip telefonda, 32 GB'a kadar MicroSD kart desteği de var.36 güne kadar bekleme süresine sahip Nokia 130, USB 2.0, 3.5 mm kulaklık girişi ve Bluetooth 3.0 bağlantı özelliklerine sahip.

Microsoft Telefon Birimi Genel Başkan Yardımcısı Jo Harlow, bu telefonla ulaşmayı hedefledikleri kitleye akıllı bir telefonla ulaşamayacakları için bu yolu seçtiklerini söylüyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu kişiler akıllı telefona geçişte Nokia'yı yani Microsoft'u, Windows Phone'u tercih etmeleri bekleniyor.Bu strateji bana Windows lisanslı alamayıp korsan ürün kullanan ülkelerde sert yaptırımlar uygulamayan Bill Gates'in stratejisini hatırlatıyor. Zira Gates'in beklentisi de kullanıcıları kendi ürününe alışmasını sağlamak ve vakti geldiğinde ücretli şekilde Windows'u kullanmalarını beklemek yönündeydi.Türkiye satış listesinde gözükmüyorFarklı renklerde pazara sunulacak olan Nokia 130, Microsoft'un tanıtım bültenine göre Çin, Mısır, Hindistan, Endonezya, Kenya, Nijerya, Pakistan, Filipinler ve Vietnam ülkeler başta olmak üzere Afrika, Latin Amerika, Güney Asya ve Doğu Avrupa'da piyasaya sunulacak.Ülkelere göre Nokia 130 ürün sayfaları listelenmiş ama bu ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Bunun sebebini de Türkiye'de cep telefonunu penetrasyonunun yüzde 100 civarında olmasına ve Nokia'nın Türkiye'de daha üst sınıf telefonlar satıyor olmasına bağlayabiliriz.

Yorumlar (16)
 1. Ucuz Uçak Bileti Ucuz Uçak Bileti

  Bu telefonu en çok alacak insanlar Türkiye'de aslında. Ama microsoft'un böyle bir strateji izlemesi nokia'nın birdaha hiçbir şekilde eski günlerine dönemeyeceğinin bir göstergesi aslında..

  1. Stratejinin Microsoft ve Nokia ile alakası yok. Türkiye'deki vergi sistemiyle o fiyata satılması mümkün değil, 200 lirayı bulur taban fiyatı. Bunu da Microsoft ve Nokia istemez.

   Bu arada o domaini çok aradın mı?

   1. Farukyavuz Farukyavuz

    :D aramış

 2. adamlar batınca napcağını şaşırdı :D

 3. Mesut Aktun Mesut Aktun

  Satışa çıksa yedek telefon olarak taşınır aslında

 4. Can Peker Can Peker

  3G olsa, whatsup çalışmasa bir de maile bakılsa yeterli... browsera gerek yok..

 5. Türkiye de çıksa zaten en az 199tl olur. (100 TL sabit vergi + bunun üzerine toplam fiyata %18 kdv olduğu için )

  Bu sebeple de Nokia bu cihazı TR'ye getirmez getiremez. 199tl ye ikinci el ortalama bir telefon alınır

 6. Fatih Taşdelen Fatih Taşdelen

  Anneler, Babalar için çok ideal bir telefon. Türkiye'ye gelir gelmez satın alınabilir.

 7. Tam iş telefonu, çift sim kartı işte kullanacaklar için tam bir ilaç, ayrıca 36 gün bekleme süresine sahip şarj aşağı yukarı 10gün konuşma imkanı tanır, bu ise tam bir derde deva iksir. Kısaca tam bir iş telefonu olmuş. Ayrıca işe gidip gelirkende şarj endişesi olmadan müzik radyo falan dinlenir. Muhakkak getirsinler.

 8. Ferdi Battal Ferdi Battal

  Türkiye'de de bu fiyatlara verilecek olsa kesinlikle fazla fazla satış rakamlarına ulaşır fakat bizim ülkemizde vergiler ve ekstralar eklenince 150 TL 'nin altında olacağını sanmıyorum.

 9. Satya Nadella sonrası farklı stratejiler dönüyor şirkette yakında kokusu çıkar :S

 10. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  biz "neden yokuz bu listede" diyoruz ya.

  ispanyollar da "biz burada ne arıyoruz" diye düşünüyordur :)

 11. Ümit Polat Ümit Polat

  Anneme almayı düşünüyordum çok güzel telefon diye ama Türkiye'nin olmaması hayal kırıklığı gibi bir şey oldu.

 12. Turan Kaya Turan Kaya

  güzel telefon bence devamlı telefon görüşmesi yapacaklara müthiş fırsat şahşen ben alırım. Fiyatı da makul olacağını düşünüyorum.

 13. yurtdışından veya internet üzerinden satın alınabilme imkanı var mı?

 14. Çok güzel bir fırsat hem şarz sorununa çözüm hemde uygun fiyatlı

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri