The Theory of Everything, Stephen Hawking'in sıradışı hayat hikayesini konu alıyor

The Theory of Everything, Stephen Hawking'in sıradışı hayat hikayesini konu alıyor

Ünlü İngiliz fizikçi, kozmolojist ve yazar Stephen Hawking'in sıradışı hayat hikayesini konu alan The Theory of Everything filminin ilk fragmanı yayınlandı. Film, Hawking'in 21 yaşında yakalandığı ALS hastalığı nedeniyle yaşadığı travmaya karşılık kazandığı akademik ve kişisel başarıların tezat hikayesini sunuyor.

Hawking'in University of Cambridge'de kozmoloji öğrenimi gördüğü dönemde. ilk eşi Jane Wilde ile tanıştıkları güne giden film, Hawking'in erken dönem akademik başarılarını ele alıyor.

Fragmanda görebileceğimiz gibi, Hawking'in kara deliklere odaklanan çalışmalarından yola çıkarak, uzayzaman aykırılıkları üzerine geliştirdiği teorilerle birlikte doktora alışını, motor nöronlarının yüzde 80'ini felç eden AFL hastalığına yakalanışı izliyor. Beyin hücrelerini etkilemeyen bu hastalığın teşhisinden sonra, Hawking'e iki yıl ömür biçiliyor. The Theory of Everything'de hastalığına rağmen, çalışmalarına devam eden Hawking'in Amerikan aksanlı sentetik sesine nasıl kavuştuğunu da görebiliyoruz.

Film, adını fizikte evrenle ilgili her şeyi açıklayabilecek tek bir teori olabileceğini söyleyen The Theory of Everyting teorisinden alıyor. Bir dönem bu teorinin savunucularından olan Hawking, 2002 yılında Gödel Teoremi hakkındaki seminerinde, her şeyi açıklayan tek bir teori olamayacağını ancak sınırlı sayıda prensip olabileceğini söyleyerek, bu görüşten ayrıldığını belirtmişti.

Stephen Hawking evreni yöneten temel yasalar üzerinde çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einstein'ın Genel Rölativite (Görelilik) Teorisi'nin, zaman ve uzayın Büyük Patlama ile başlayıp, kara deliklerle bitttiğini işaret ediyor olabileceğini gösterdi. Bu sonuçlar Genel Rölativite ile Kuantum Teorisi'nin birleşmesi gerektiğini göstererek bir kilometre taşı oldu.

Filmin yönetmenliğini Man on the Wire ve Shadow Dancer filmiyle tanınan İngiliz yönetmen James Marsh üstleniyor. Filmde Hawking rolünü Eddie Redmayne oynuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.