Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10'unu Macintosh ürünlerinden elde ediyor [Webrazzi PRO]

Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10'unu Macintosh ürünlerinden elde ediyor [Webrazzi PRO]

Bir kısmı Ramazan Bayramı tatili ile geçen bir haftanın sonunda, her zaman olduğu gibi bir başka haftanın grafiği yazısıyla karşınızdayız. Bu sefer konuğumuz 100 bine yakın çalışanı ve 2013 yılında elde ettiği 35 küsur milyar dolarlık gelirle, Apple.

Yazının devamında bulabileceğiniz grafikte, Apple'ın yalnızca Macintosh ürünlerinden ne kadar gelir elde ettiğini görebilirsiniz.

Apple'ın bizzat kendisinin açıkladığı resmi verilere dayanan grafiğe baktığımızda şirketin 2014'ün 1. çeyreğinde Macintosh ürünlerinden 6,395 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Aynı rakam 2014'ün 3. çeyreğinde ise 5,540 milyar dolar.

Toplam gelirin yüzde 11'i Macintosh ürünlerinden geliyor

Rakamların daha çok şey anlatması adına Apple'ın 2006 yılının birinci çeyreğinde aynı ürün grubundan 1,724 milyar dolar, 2008'in birinci çeyreğinde 3,552 milyar dolar ve 2012 yılının birinci çeyreğinde de 6,598 milyar dolar gelir elde ettiğini bilgisini de paylaşalım. Diğer yandan şirketin örneğin 2014 yılı 1. çeyrekteki toplam geliri ise 57,59 milyar dolar. Yani bir başka deyişle Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 11'ini Macintosh ürünlerinden elde ediyor.

Bu arada Macintosh ürünleri içine iMac, eMac, Mac mini, PowerMac, Mac Pro, Xserve, iBook, MacBook, MacBook Pro, MacBook Air ve PowerBook'un dahil olduğunu eklemeden geçmeyelim. Bir diğer kritik detay ise Apple'ın Ekim-Aralık dönemini 1. Çeyrek, Ocak-Mart dönemini 2. Çeyrek, Nisan-Haziran dönemini 3. Çeyrek ve Temmuz-Eylül dönemini de 4. Çeyrek olarak nitelendirmesi.

apple-in-macintosh-dan-elde-ettigi-gelir

Webrazzi PRO hakkında detaylar

Webrazzi PRO’ya da değinmek gerekirse; 2013 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO için Profesyoneller için Bilgi Merkezi diyebiliriz. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 1900′ün üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net, akakce.com ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Webrazzi PRO’daki ilk 1000 içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO’nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

(Görsel kaynak: pcruciatti/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.