Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10'unu Macintosh ürünlerinden elde ediyor [Webrazzi PRO]
Teknoloji

Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 10'unu Macintosh ürünlerinden elde ediyor [Webrazzi PRO]

Bir kısmı Ramazan Bayramı tatili ile geçen bir haftanın sonunda, her zaman olduğu gibi bir başka haftanın grafiği yazısıyla karşınızdayız. Bu sefer konuğumuz 100 bine yakın çalışanı ve 2013 yılında elde ettiği 35 küsur milyar dolarlık gelirle, Apple.

Yazının devamında bulabileceğiniz grafikte, Apple'ın yalnızca Macintosh ürünlerinden ne kadar gelir elde ettiğini görebilirsiniz.

Apple'ın bizzat kendisinin açıkladığı resmi verilere dayanan grafiğe baktığımızda şirketin 2014'ün 1. çeyreğinde Macintosh ürünlerinden 6,395 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Aynı rakam 2014'ün 3. çeyreğinde ise 5,540 milyar dolar.

Toplam gelirin yüzde 11'i Macintosh ürünlerinden geliyor

Rakamların daha çok şey anlatması adına Apple'ın 2006 yılının birinci çeyreğinde aynı ürün grubundan 1,724 milyar dolar, 2008'in birinci çeyreğinde 3,552 milyar dolar ve 2012 yılının birinci çeyreğinde de 6,598 milyar dolar gelir elde ettiğini bilgisini de paylaşalım. Diğer yandan şirketin örneğin 2014 yılı 1. çeyrekteki toplam geliri ise 57,59 milyar dolar. Yani bir başka deyişle Apple toplam gelirinin yaklaşık yüzde 11'ini Macintosh ürünlerinden elde ediyor.

Bu arada Macintosh ürünleri içine iMac, eMac, Mac mini, PowerMac, Mac Pro, Xserve, iBook, MacBook, MacBook Pro, MacBook Air ve PowerBook'un dahil olduğunu eklemeden geçmeyelim. Bir diğer kritik detay ise Apple'ın Ekim-Aralık dönemini 1. Çeyrek, Ocak-Mart dönemini 2. Çeyrek, Nisan-Haziran dönemini 3. Çeyrek ve Temmuz-Eylül dönemini de 4. Çeyrek olarak nitelendirmesi.

apple-in-macintosh-dan-elde-ettigi-gelir

Webrazzi PRO hakkında detaylar

Webrazzi PRO’ya da değinmek gerekirse; 2013 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO için Profesyoneller için Bilgi Merkezi diyebiliriz. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 1900′ün üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net, akakce.com ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Webrazzi PRO’daki ilk 1000 içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO’nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

(Görsel kaynak: pcruciatti/Shutterstock)

Yorumlar (9)
 1. Eğer ki Windows işletim sistemi dünyaya bu kadar hakim olmasaydı, o bahsedilen %10 oranı çok daha yükseklerde olabilirdi.

  1. Fiyatlarını çok kazık tutmasa pay windowsa rağmen çok daha fazla olurdu ama fiyatları oldu olsası çok kazık.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Çok değil 4-5 sene önce Nokia cep telefonu pazarından en büyük pay alandı. Yeniliklerin gerisinde kaldığında pazar kaybetmen çok doğal. Macintosh ürünleri her zaman çok pahalı, yenilik olarak ne katıyor hayatımıza? Şuan kullandığınız programların kaçı Macintosh'ta çalışıyor, Masaüstü tasarım ve Fotoğraf sektörü olmasa bu oran çok daha düşük olurdu. Bu arada iphone, ipad, app store ve itunes olmasa Apple'ın şuan durumu çok kötüydü...

 2. Ekim Güney Ekim Güney

  Aslında windows'un hakim olmasının sebebine bakarsak iyi olduğu için değil ucuz olduğu için olduğunu söyleyebiliriz. hepimiz biliyoruz ki mac windows'tan kat kat iyi bir sistem ama biraz tuzlu olduğu için insanlar windows tercih ediyor.

  1. Nesi kat kat daha iyi merak ettim

   1. + Sistemin stabil çalışması

    + Ayrıca adobe serisi After Effects yada Photoshop gibi programlarda görsel önizlemesi çok seri.

    + Kodlama ve dil çevirisinde yardımcı.

   2. resul,

    - Windows stabil olmasaydi bir cok kurumun alt yapisinda kullanilmazdi, OS X kisisel bilgisayarlar disinda nerede kullaniliyor?

    - Adobe programlarinin ayni donanimli bir Windows yuklu bilgisayarda daha yavas oldugunu ben gormedim. Boyle bir sey varsa da bu Adobe'nin ayibi Windows'un degil.

    - "Kodlama ve dil cerisinde yardimci." cumlesinden bir sey anlamadim. Mac bilgisayarlarin yazilim gelistirmek icin Windows yuklu bilgisayarlardan daha uygun oldugunu ifade etmeye calisiyorsaniz, katilmiyorum. Begenin ya da begenmeyin, Apple'in gelistiricilere sundugu her seyin (Xcode, iOS SDK, gelistirici komunitesi vs.) "kat kat" daha iyisini Microsoft sunuyor.

    Apple urunlerinin "kat kat daha iyi" oldugunu zannedilmesini gercek verilere degil Apple'in pazarlama konusundaki basarisina ve biat kulturune dayandigini dusunuyorum.

   3. Önder Çatalkaya (@ondercatalkaya) Önder Çatalkaya (@ondercatalkaya)

    En başta 3 ayda bir Windows gibi format atmanıza gerek yok. Yıllarca tek bir kez bile sistemi komple yeniden kurmadan kullanabilirsiniz. Üstelik her yıl düzenli olarak yeni sürümü çıktığında sıfır temiz kurulum değil, upgrade etmenize rağmen. Bu güncellemeler de ücretsiz, Windows gibi değil.

    VMware veya Parallels ile gerektiğinde windowsu sanaldan kullanıyorum ve fiziksel makinedeye kıyasla çok daha fazla performans alıyorum.

    3rd party uygulamaların kurulumundan kurulumuna kadar... Biraz vakit ayırıp Mac kullansaydınız zaten bunu söyleyemezdiniz. Ya da kullandınız ama iş gereği Windows sistemlerle içli dışlısınız ki ancak bu "nesi kat kat daha iyi" gibi absürt bir soruyu sorma sebebinizi açıklayabilir.

   4. @önder

    windows u savunmuyorum, ama artık şu format atma zamanı ile karşılaştırma yapılmasın, ergen forumlarında herşeyin ilacı format çoğu zaman çok gereksiz yapılıyor. Ben her gün kullandığım bilgisayara en son 2010 da yeni aldığımda windows u kurdum hala aynı windows.

    ikisini de sevmem bence linux kullanın :)