Freelance çalışanlar için en iyi dört şehirden ikisi Tayland'da

Freelance çalışanlar için en iyi dört şehirden ikisi Tayland'da

Freelance çalışanlar ve startup'lar için 'yaşanılası' şehirler listeleri her zaman dikkat çekmiştir. Yaratıcı bünyeler için ofis alanları, internet hızı, iklim, ulaşım, güvenlik, şehrin hali hazırdaki komünite gücü, ev kiraları, ekonomi ve genç nüfus gibi çok sayıda değişkene bağlı olan bu sorunun son yıllardaki en popüler cevaplarıysa Avrupa'dan Berlin, dünyadan da Tayland oluyordu.

Bu yazımızın asıl konusu olan NomadList de çok sayıda değişkene bağlı olarak uzaktan çalışmak ve yaşamak için en uygun şehirleri bir liste halinde sunuyor. NomadList üzerindeki listede şu an birinci sırada Tayland'ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai yer alıyor. İkinci sırada bir başka Asya ülkesi olan Tayvan'dan Taipei, üçüncü sırada da Filipinler'den Davao bulunuyor.

nomadlist-ekran-goruntusu

NomadList'in işlerini uzaktan çalışma yoluyla icra edenler için dünyanın en iyi şehirlerini listelediğini hatırlatalım. Yani listenin internet girişimciliği ekosistemiyle herhangi bir ilgisi yok. NomadList yalnızca ekonomi, iklim, yabancı dil ve eğlence hayatı gibi kriterlere göre freelance çalışanlar için dünyanın en iyi şehirlerini sıralıyor.

levels.io'nun bir başka projesi olan NomadList'in verileri işte şuradan ulaşabileceğiniz Google Drive dokümanından geliyor. Dilerseniz şehirlerle ilgili daha detaylı bilgilere söz konusu dokümandan ulaşabilirsiniz. Bu arada NomadList tüm şehirler için insanların merkezi bir noktadaki apart ya da hostelde konakladığını; aynı zamanda çalışmalarını da bir co-working alanında yaptığını varsayıyor.

Yarın bir gün çalışma temponuz ve var olan düzeninizden sıkılıp 6 ay - 1 sene gibi bir süre uzaktan çalışmaya karar verirseniz Nomadlist burada!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.