Freelance çalışanlar için en iyi dört şehirden ikisi Tayland'da
Genel

Freelance çalışanlar için en iyi dört şehirden ikisi Tayland'da

Freelance çalışanlar ve startup'lar için 'yaşanılası' şehirler listeleri her zaman dikkat çekmiştir. Yaratıcı bünyeler için ofis alanları, internet hızı, iklim, ulaşım, güvenlik, şehrin hali hazırdaki komünite gücü, ev kiraları, ekonomi ve genç nüfus gibi çok sayıda değişkene bağlı olan bu sorunun son yıllardaki en popüler cevaplarıysa Avrupa'dan Berlin, dünyadan da Tayland oluyordu.

Bu yazımızın asıl konusu olan NomadList de çok sayıda değişkene bağlı olarak uzaktan çalışmak ve yaşamak için en uygun şehirleri bir liste halinde sunuyor. NomadList üzerindeki listede şu an birinci sırada Tayland'ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai yer alıyor. İkinci sırada bir başka Asya ülkesi olan Tayvan'dan Taipei, üçüncü sırada da Filipinler'den Davao bulunuyor.

nomadlist-ekran-goruntusu

NomadList'in işlerini uzaktan çalışma yoluyla icra edenler için dünyanın en iyi şehirlerini listelediğini hatırlatalım. Yani listenin internet girişimciliği ekosistemiyle herhangi bir ilgisi yok. NomadList yalnızca ekonomi, iklim, yabancı dil ve eğlence hayatı gibi kriterlere göre freelance çalışanlar için dünyanın en iyi şehirlerini sıralıyor.

levels.io'nun bir başka projesi olan NomadList'in verileri işte şuradan ulaşabileceğiniz Google Drive dokümanından geliyor. Dilerseniz şehirlerle ilgili daha detaylı bilgilere söz konusu dokümandan ulaşabilirsiniz. Bu arada NomadList tüm şehirler için insanların merkezi bir noktadaki apart ya da hostelde konakladığını; aynı zamanda çalışmalarını da bir co-working alanında yaptığını varsayıyor.

Yarın bir gün çalışma temponuz ve var olan düzeninizden sıkılıp 6 ay - 1 sene gibi bir süre uzaktan çalışmaya karar verirseniz Nomadlist burada!

Yorumlar (5)
  1. İstanbul un olması gereken bir liste ama nerde adamlar pendikte 1+1 daire yapımına izin vermiyorlar fuhuş amaçlı kullanılıyor diye..

  2. Tayland her türlü listeye girebilecek bir ülke. Hem kafa dinlersiniz hem de eğlencenin sınırlarını zorlarsınız.

  3. Gezginrocker Gezginrocker

    Maalesef bu durum değişmek üzere. Tayland freelancerlar arasında popülerdi, çünkü ardı ardına turist vizesi alarak uzun süre kalmak mümkündü. Ancak askeri yönetim bu konuya el atmaya karar verdi. Bundan sonra ardı ardına defalarca turist vizesi alarak Tayland'da kalmak mümkün olmayacak. Bunun yerine en iyi yöntem bir dil kursuna yazılarak öğrenci vizesi almak gözüküyor.

  4. Yoga, doğa, kültür ilginizi çekiyorsa ve bütçeyi düşük tutmak istiyorsanız Chiang Mai olabilir. Bangkok güzel ama işte büyük şehir sonuçta. Biz sahil sevdiğimiz için Phuket, Samui, Lanta adalarını tercih ettik ve 3 yıldan fazla bu adalardan çalıştık. Listede verilen internet hızlarına hiç güvenmeyin derim. İnternet ucuz ve iş görüyor ama video içerik üretiyorsanız sıkıntı çekebilirsiniz. Ayrıca ülke genelinde elektrik altyapısı çok kötü bu nedenle elektrik kesintilerine hazır olmalısınız. Vize durumu doğru artık sınırdan malezyaya adım atıp tekrar 30 günlük vize almak epey zorlaştı. Ama zaten gezmeyi seviyorsanız 1 ay malezya, 1 ay kamboçya, 1 ay sri lanka (biraz uzak), 1 ay tayland...vs olarak kendinize rota oluşturabilirsiniz. Uzun süreli masa başına oturmanız gerekiyorsa Malezya 90 günlük vize veriyor. Tayland için dil kursu seçeneği alabilir ancak senelik ortalama (daha ucuz bulabilirsiniz belki) 1000$'ı gözden çıkarmanız gerek.

  5. Ben de uzaktan çalışarak birkaç yıl boyunca Çin - Shanghai 'da yaşamıştım. İşinizi bilgisayar üzerinden de yapabiliyorsanız hayalini kurduğunuz şehirde yaşamanız için hiçbir engel yok.