bi'kafalar, listelist.com tarafından satın alındı
Girişim

bi'kafalar, listelist.com tarafından satın alındı

Geçtiğimiz yıl sizinle paylaştığımız video içerik sitesi bi'kafalar, listelist.com tarafından satın alındı. Ahmet Kırtok'un kurucusu olduğu listelist.com tarafından yapılan satın alma, İngilizcede "acquhire" olarak kullanılan yetenek odağında. Satın almanın miktarı belirtilmemesine karşılık hem listelist.com'a hem de bi'kafalar'a ait dikkat çeken sayılar mevcut.

Gençliğe hitap eden ve ikisi de yeni olan girişimlerden listelist.com aylık 10 milyon kullanıcya ulaşırken, bi'kafalar bir yılın içerisinde 3 milyondan fazla izlenmeye ulaşmış. Video üretiminin zorluğuna rağmen kısa zamamanda üç kişiden oluşan bi'kafalar ekibi 100 video üretmeyi başarmış.

Satın alma sonrasında bi'kafalar, listelist.com'un çatısı altına girerek bi'kafalar için video içerik üretimini devam edecek ve listelist.com'a da video içerik üretecek. Listelist'in yazı ve fotoğraf ağırlıklı içeriğininse bi'kafalar'ın dahil olmasıyla birlikte video odağında hızlı bir büyüme göstermesi bekleniyor.

İçerik üretmenin ve bunu gelire dönüştürmenin zorluğuna rağmen ülkemizde içerik odağındaki işlerin büyüyor olması sevindirici. listelist.com'un yaptığı satın alma, yeni neslin gösterdiği ilginin haricinde dijitalleşmeyle birlikte değişen medya tüketim alışkanlıklarının daha da değişeceğinin beklentisi olarak yorumlamamız mümkün.

Hem bi'kafalar'ı hem de listelist.com'u daha yakından tanımak isteyenler için bi'kafalar'ın Ahmet Kırtok'la yaptığı röportajla yazımız bitirelim.

Yorumlar (10)
 1. Benden de basarisizlikhikayeleri.com'u alsalar ya :(

 2. Gökhan Bitiren Gökhan Bitiren

  yazık oldu. Bi'kafalar cidden bi'kafalardı.

 3. Furkan Albayrak Furkan Albayrak

  Güzel bir haber ama...

  Ben liste içeriğin de gelip geçici olduğunu düşünüyorum, farklı içerik sunum şekilleri üretmeleri veya yurt dışında yapılmış şeyleri getirmelerini beklerim açıkçası. Çok seviyorum iki siteyi de.

  1. Huseyin Huseyin

   Gelip geçici olduğunu düşünmen yanlış bence. En büyük haber - gazete sitelerinin bile içerik üretmeyip ajanslardan haber kopyaladığı bir ülkede böyle son derece kaliteli içerik üreten sitelerin başarısı emin ol uzun süreli olur.

   Sana şöyle ifade edeyim angry birds yada sosyal medya sitesi zamanla trafiğini kaybeder çünkü bunlar insan etkileşiminin sağladığı popülerite ile ayakta dururlar. Ve insanlar sıkılınca zincirleme bir şekilde çözülür takipçisi.

   Listelist yada bikafalar güncel içerik üreten siteler yani bugün sen bıktığın anda aynı içeriğe ilk kez ulaşan ve işte tamam süper site budur diyecek 10 kişi mutlaka vardır. Burada yer alan bikafaların webrazzi haberine göz atarsan https://webrazzi.com/2013/09/30/icerigi-ile-dikkat-ceken-basarili-bir-video-roportaj-projesi-bikafalar/ ilk sırada Batur diye kullanıcı siteyi ilkez gördüğünü ve çok beğendiğini yazıyor.

   Uzmantv, eksisözlük, listelist veya bikafalar gibi kaliteli içerik üreten siteler bence geleceği daha parlak tabi bizler onlara yeteri değeri gösterirsek. Ayrıca Ahmet zeki biridir :) ekibi de son derece kaliteli diye biliyorum bence daha yeni başlıyorlar.

 4. her iki siteyi de bilmiyordum, yazınız sayesinde öğrenmiş oldum, teşekkürler...

 5. Bu kadar uzun süre Amerika'da kalmış biri olarak ne konuşurken ağzı kayıyor ne de araya haddinden fazla ingilizce kelime kullanıyor. Ayrıca çok mütevazi. Ahmet Bey gibi girişimciler bu ekosisteme şart. Bol şans, yolunuz açık olsun.

 6. 2012'deki webrazzi summit sonrası konuşmasında neyse şimdide aynı Ahmet Kırtok. Mütevazi, paylaşımcı, fikirist ve kalite içerik sevdalısı. Yolunuz açık olsun inşallah..

 7. En sevdiğim Türk içerik sitesi. Bu satın almayla daha çok içerik olur umarım. Helal olsun Ahmet Kırtok

 8. Rephair Rephair

  Ben de yeni tanıştım. listelisti takip ediyorum ama bi'kafalar'ı ilk defa duydum. başarılar her ikisin de umarım evlilikleri birbirini pekiştirir.

 9. K Feza Kosman K Feza Kosman

  Uzun süredir yeni bir videoları yayınlanır umudumu kaybettim.Oysa bi kafalar bize iyi geliyordu.Yazık oldu. Arada bir eski videoları izliyorum. Neden sattılar neden yok oldular anlamadım:((((