Marc Andreessen'den hızlı büyüyen girişiminizi yok etmenin 11 yolu

Marc Andreessen'den hızlı büyüyen girişiminizi yok etmenin 11 yolu

Andressen Horowitz kurucularından Marc Andreessen'in Twitter'da "tweet fırtınası" diye bilinen uzun paylaşımları meşhur. Gündemdeki konularla ilgili yorumlarını sık sık bu yolla aktaran Andreessen'in son fırtınası girişimizi nasıl yok edeceğinizle ilgili.

"Yüksek büyüme hızına sahip girişiminize ve bu süreçte Silikon Vadisi'ne ağır hasar vermenin 10+1 yolu" başlıklı notlarında Andreessen, girişimcilerin emeklerini kısa yoldan boşa harcamalarını sağlayacak yöntemleri (!) sıralıyor. Buna isterseniz en çok yapılan 11 hata da diyebilirsiniz.

Andreeseen'in girişimcilere yapmamalarını söylediği öğütleri şu şekilde:

1) Sadece işe alım yapın, ve yöneticilerinizi sadece işe alım için eğitin/motive edin/teşvik edin. Verimliliği optimize etmeyin, performans yönetimi yapmayın, kimseyi işten atmayın.

2) Siz kurucular, kişisel hisselerinizin çok büyük bir bölümünü çok hızlı satın. Bu şekilde çalışanlarınızı yabancılaştırın ve sizin uzun vadede şirkette kalıp kalmayacağınızdan şüphe etsinler.

3) Çalışanlarınızın özel hisse satışlarının kontrolden çıkmasına izin verin: Bir tür vur-kaç kültürü yaratın ve daha halka açılmadan, halka açık olmanın ağırlığını omuzlarınızda hissedin.

4) Sermayelendirme tablonuzu sulandırın gitsin: Erken dönem çalışanlarınıza hisse ödülleri dağıtırken laubali ve disiplinsiz olun; sonradan gelen çalışanlarınızın yoluna mayın döşeyin.

5) Her bir büyüme turunun mutlak değerini maksimize edin: (Böylece) Sonraki turları gittikçe başarması daha zor hale getirin, ta ki siz felaketi getiren düşüş turunu tetikleyene kadar.

6) Silikon Vadisi'nden olmayan yatırımcıların sizi, büyüme turlarında feci yapısal koşullarla boğmasına izin verin: Herhangi bir şey azıcık ters gitse bile büyük bir travma yaratacağı garantidir.

7) Bir kale olmadan, bütün saldırılara dayanıklı hale gelmeden erkenden halka açılın: Hisse fiyatı ölümü sarmalı ve tren kazasıyla sonuçlanır.

8) Çalışanlarınıza "Başardık, harikayız" mesajı vermek için fazla gösterişli merkez ofislerine büyük paralar akıtın ve iki yıl sonra bu mesajı tekrar edin.

9) Konferans turnesi ve parti sahnelerini gerçek işle karıştırın. Çalışkanlar (inekler) yerine, alkol ve uyuşturucuyu, parti kültürünü, değer kalpazanlarını şirket içinde teşvik edin.

10) İnsan Kaynaklarını ciddiye almayı reddedin: Şirket içinde berbat yönetici ve çalışan davranışlarının yıkıcı etik ve yasal krizlere yol açmasına izin verin.

11) Ve sizi gerçekten yok edecek olan: Daha yüksek değerlemelerde daha fazla nakitin mevcut olduğunu farz edin, sonsuza kadar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.