26 yaşında intihar eden Reddit ve RSS'in yaratıcılarından Aaron Swartz'ın hikayesi

26 yaşında intihar eden Reddit ve RSS'in yaratıcılarından Aaron Swartz'ın hikayesi

Aaron Swartz, yetenekli bir bilgisayar programcısı, yazar ve hactivistti. 14 yaşında RSS feed'in geliştiricilerinden biri olan Swartz, ilerleyen yıllarda web'de bedava ve özgür paylaşımın savunucularından biri olmasıyla tanındı. Swartz, Reddit ve Creative Commons'ın da geliştiricilerinden biri oldu.

Temmuz 2011'de, akademik yayıncı JSTOR'un neredeyse bütün kütüphanesini izinsiz indirmesi ve bazı diğer suçlar nedeniyle  hakkında açılan dava neticesinde Swartz'ın 35 yıla kadar hapsi ve 1 milyon dolar para cezasına çarptırılması istendi.

Bu zorlayıcı yasal süreç devam ederken, Swartz kendi hayatına son verdi. Aaron Swatz 11 Ocak 2013'te, henüz 26 yaşındayken, New York'taki apartman dairesinde ölü bulundu.

Swartz'ın bu etkileyici hikayesi, Brian Knapperberger yönetmenliğinde Internet's Own Boy: Aaron Swartz belgeseliyle sinemaya uyarlandı. 20 Ocak'ta Sundance Festivali'nde gösterilen film, sonunda Creative Commons arşivine dahil edildi. Amerika dışında yaşayan ve filmi ücretli online kanallardan izleyemeyenler için atılan bu adımla, film Internet Archive'dan izlenebiliyor, MPEG4 ve Ogg formatında indirlebiliyor. Filmin torrent versiyonu da bulunuyor.

Sinopsisine göre, Swartz'ın ailesi ve arkadaşlarıyla yapılan röportajları da içeren belgesel, onun çalışmalarına ilham kaynağı olan bireysel özgürlükler ve bilgiye erişim gibi konuları sorguluyor. Swartz'ın bloguna ise buradan ulaşabilirsiniz.

İzlemek isterseniz Internet's Own Boy burada. Torrent linki ise burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.