26 yaşında intihar eden Reddit ve RSS'in yaratıcılarından Aaron Swartz'ın hikayesi
Teknoloji

26 yaşında intihar eden Reddit ve RSS'in yaratıcılarından Aaron Swartz'ın hikayesi

Aaron Swartz, yetenekli bir bilgisayar programcısı, yazar ve hactivistti. 14 yaşında RSS feed'in geliştiricilerinden biri olan Swartz, ilerleyen yıllarda web'de bedava ve özgür paylaşımın savunucularından biri olmasıyla tanındı. Swartz, Reddit ve Creative Commons'ın da geliştiricilerinden biri oldu.

Temmuz 2011'de, akademik yayıncı JSTOR'un neredeyse bütün kütüphanesini izinsiz indirmesi ve bazı diğer suçlar nedeniyle  hakkında açılan dava neticesinde Swartz'ın 35 yıla kadar hapsi ve 1 milyon dolar para cezasına çarptırılması istendi.

Bu zorlayıcı yasal süreç devam ederken, Swartz kendi hayatına son verdi. Aaron Swatz 11 Ocak 2013'te, henüz 26 yaşındayken, New York'taki apartman dairesinde ölü bulundu.

Swartz'ın bu etkileyici hikayesi, Brian Knapperberger yönetmenliğinde Internet's Own Boy: Aaron Swartz belgeseliyle sinemaya uyarlandı. 20 Ocak'ta Sundance Festivali'nde gösterilen film, sonunda Creative Commons arşivine dahil edildi. Amerika dışında yaşayan ve filmi ücretli online kanallardan izleyemeyenler için atılan bu adımla, film Internet Archive'dan izlenebiliyor, MPEG4 ve Ogg formatında indirlebiliyor. Filmin torrent versiyonu da bulunuyor.

Sinopsisine göre, Swartz'ın ailesi ve arkadaşlarıyla yapılan röportajları da içeren belgesel, onun çalışmalarına ilham kaynağı olan bireysel özgürlükler ve bilgiye erişim gibi konuları sorguluyor. Swartz'ın bloguna ise buradan ulaşabilirsiniz.

İzlemek isterseniz Internet's Own Boy burada. Torrent linki ise burada.

Yorumlar (8)
 1. Film türkçe değil sanırım değil mi ?

 2. Bymadak1 Bymadak1

  Türçe Dublaj olaydı iyiydi :)

 3. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  julian assange da hala ekvador büyükelçiliğinde, filmi de çekildi. Hatta sonunda alaycı bir konuşmayla bitiyor. Yani hiç bir önemi yok. Ölümü kimsenin umrunda değil. Assange da insanların kendi peşinden geleceğini falan mı düşündü. Kliseye dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak isteyen bilim adamları sonrasında başardı ancak şuanda dünyada bu dokunulmazlara dokunanlar orta çağdakinden daha kötü bir muameleyle karşı karşı ve diğer geride kalan insanların bizlerin bu durumu değiştirmek için elimizden hiç bir şey gelmiyor. Aslında işimize gelmiyor. Çünkü korkuyoruz, çünkü dünyamızın çok adil hukuk sistemi var.

  Bir kaç bilgisayar kurdunun bu gizli saklı (aslında herkesin gün gibi bildiği özellikte bizim gibi ortdoğu çoğrayfasındakilerin daha iyi bildiği) şeyleri dünyaya sadece farklı bir açıdan duyurması. felaket demek. Yada ticari tekelleri hiçe sayması. Yeni bir özgürlükçü dünya istemeleri de bazılarının sinirlerini oldukça oynatıyor. Adil hukuk makinası devreye giriyor. Bir anda kimsenin tanımadığı bir adam tacizden hüküm giyebiliyor.

  Trajik yanı bu insanların gerçketen fazla duygusal davranmaları gerçekten üzülüyorum. Ancak ilerleme hep böyle fedakar insanlar sayesinde oldu. Ki bunun bedeli çok ağır olsa da bazı kişiler buna daha fazla dayanamıyor.

  Bütün insanlık için utanç kaynağı : assange, snowden ve swartz . Bu insalar terörist ilan edildi neredeyse modern insanlık dediğimiz bizler de kılımızı kıpırdamıyoruz. Çünkü çok şükür bütün dünyada demokrasi var, komünizm tehlikesi de bittiğinde göre artık facebook ve sosyal ağlarda özgürlüğümüzün tadını doya doya çıkartabiliriz.

  1. Çok güzel bir yorum. Julian Assange gibi insanlara bizim gibi insanların yapabileceği birseyin olduğuna, ya da onun bizden bişey beklediğine pek inanmıyorum. Malesef arkadaş sınırları aştı -bu adamlara göre, ve sınırları aşmanın cezası büyük. Facebook'da like ederek maalesef olmayacak gibi. Ama gene ben Julian'ın yerinde olsam, böyle boktan bir durumda bile olsam, büyük bir haz içinde, insanlık için yapabileceğinin max ını yapmış bir vicdan ile mutlu olurdum, ki adamın söylemlerinden de böyle düşündüğünü sanıyorum. Ne mutlu ona :)

 4. faydalı bir bilgi. emeğinize sağlık. teşekkürler.

 5. JSTOR org uzantisina sahip olmasına

  ve FB sayfalarında bile "Non-Profit Organization" yazılmasına ragmen,

  bu şekilde agresif bir şekilde tepki vermiş olmaları pek enteresan degil.

  Zira artık bu kar amacı gütmeyen organizasyonlar

  en fazla nakite sahip oluşumlar olmaya başlıyor yavaştan.

 6. Kadir Pirasoğlu Kadir Pirasoğlu

  Türkçe dublajı yok ama divxplanet'te alt yazı çevirisine başlamışlar bile..

 7. Aaron swartz yediler gencecik yaşta yediler ne oluyorsa ölene oluyor hayat devam ediyor arkasında o kadar şey bıraktı neydi nelerdi onlar kendisi ile bir sır oldu hayat devam ediyor çok trajedik ve dramatik bir olay