Son dakika otel rezervasyon uygulaması HotelTonight, son bir yılda yüzde 300 büyüdü [Röportaj]

Aralık 2010'da tümü seyahat sektöründen gelen Sam Shank, Jared Simon ve Chris Bailey tarafından kurulan girişim, bugüne kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım aldı.
Son dakika otel rezervasyon uygulaması HotelTonight, son bir yılda yüzde 300 büyüdü [Röportaj]

hoteltnght

HotelTonight, son dakika otel rezervasyon hizmeti sağlayan erken dönem uygulamalardan biri. Aralık 2010'da tümü seyahat sektöründen gelen Sam Shank, Jared Simon ve Chris Bailey tarafından kurulan girişim, bugüne kadar 100 milyon doların üzerinde yatırım aldı.

Eylül 2013'te aldığı 45 milyon dolarlık yatırımla küresel genişlemeye odaklanan HotelTonight, Avrupa'ya yöneldi ve bu adımı bugün dünya çapında yaklaşık 10 milyon kullanıcıya ulaşmasını sağladı. Şirket, Google I/O 2014'te HotelTonight uygulamasına yeni eklenen mobil check-in ve anahtarsız geçiş özelliklerinin de lansmanını yaptı.

Son dakika ya da aynı gün otel rezervasyonlarının yıllık 83 milyar dolarlık bir endüstri oluşturduğunu belirten HotelTonight Avrupa Bölge Müdürü Heather Leisman ile bir röportaj yaptık. Girişimin ve hızla büyüyen sektörün durumunu kendisinden dinledik.

HotelTonight'ın büyümesine ilişkin en güncel verileri paylaşır mısınız? 

Geçtiğimiz yıl, HotelTonight yüzde 300 oranında büyüdü ve toplam indirilme sayısı yüzde 225 artarak 10 milyona ulaştı. Şu anda, 27 ülkede, 400 destinasyonda yer alan 10 binden daha fazla otelle çalışıyoruz. Amacımız insanların dünyanın her yerinden HotelTonight'ı kullanarak, hızlı ve kolayca bir oda rezervasyonu yapmasını sağlamak.

HML headshotKüresel hedefleri olan bir şirket olarak, son dakika otel rezervasyonu sektörünün şu anki durumundan bahseder misiniz? Pazarın büyüklüğü nedir? Konaklama sektöründe hala bir niş mi? 

Aynı gün otel rezervasyonu yıllık 87 milyar dolarlık bir iş, bu yüzden HotelTonight'ın sadece bu alana odaklanan ilk şirket olduğunu düşündüğümüzde çok şaşırıyoruz.Son bikaç yıldır gördüğümüz ve tahmin ettiğimiz trendler bu yıl daha da pekişti. Örneğin mobil rezervasyonların gerçek zamanlı, ileriye dönük doğasına karşılık masta üstü bilgisayarların daha az spontane olan doğası arasındaki zıtlık bu yıl daha da belirgin hale geldi. Mobil rezervasyonların yüzde 70'ini aynı gün rezervasyonları oluşturuyor. Bu HotelTonight'ın başlattığı ve önderlik ettiği bir bir trend.

Son yıllarda bu alanda hem HotelTonight gibi küresel hedefli şirketlerin ortaya çıktığını hem de artan sayıda yerel şirketin rekabete katıldığını görüyoruz. Bu gelişmeler sizin küresel genişleme stratejinizi nasıl etkiliyor? 

Başladığımızdan bu yana, dünya çapında taklit edildiğimizi görmek bizi mutlu etti. Ancak, HotelTonight'ın kişiselleştirilmiş otel teklifleri, otellerle yakın ortaklıklarımız ve küresel hizmet kalitemizin başkaları tarafından kopyalanması zor. Kendimizi pazarda tek başına bir çözüm olarak görüyoruz. Rekabete değil, müşterilerimize, ortaklarımıza ve küreselleşmeye odaklanıyoruz. Bu alanlarda standartlerı belirlemeye devam ediyoruz.

Yerelleşme sizin için ne kadar öncelikli? HotelTonight uygulaması için bu yıl daha fazla dil seçeneği eklemeyi düşünüyor musunuz? Türkçe bunlardan biri olabilir mi?

Yerelleşme bizim öncelik listemizde oldukça öncelikli çünkü teklif ve ürünlerimizin dünya çapındaki kullanıcılarımız için uygun olduğundan emin olmak istiyoruz.Şu anda İngilizce, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Almanca dil seçenekleri var uygulamamızda, ve her birinin 7/24 müşterilere ana dillerinde yardımcı olan destek ekipleri var. Müşterilerimizden aldığımız geri dönüşleri sürekli izliyoruz, bu, ürün özellikleri, yeni şehirler ya da yeni dillerle alakalı olabilir. Türkçe'yi eklemek kesinlikle radarımızda ancak kısa vadede olmasını planlamıyoruz.

hoteltonight

Yakın gelecek için diğer planlarınız neler? 

Pürüzsüz bir seyahat deneyimi yıllardır sektörün hedeflerinden biri oldu. Seyahat döngüsünün farklı süreçlerinde çalışan sayısız şirket, bu amaçla kendi payına düşeni yapmaya çalıştı. Mobil cihazların sürekli aktif olabilmesi sayesinde spontane seyahat hayali artık gerçekleşebiliyor. HotelTonight'ın yakın zamanda tanıttığı, Ekspres Check-in ve otellerde chechk in sürecinde devrim yaratacak Anahtarsız Geçiş özellikleri bu alanda yaptığımız önemli geliştirmeler. Gelecek aylarda son dakika rezervasyon deneyimini daha kişisel ve hayal etmediğiniz kadar pürüzsüz hale getirecek yeni geliştirmeler de duyuruyor olacağız.

Uygulamayı denemek isterseniz HotelTonight'ın Android versiyonu burada, iOS  burada, Windows ise burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.