Booksaying.com: Sevdiğiniz kitap sözlerini kaydedin ve paylaşın
Girişim

Booksaying.com: Sevdiğiniz kitap sözlerini kaydedin ve paylaşın

Kitaplar ve okuma alışkanlığımız internetle değişiyor ve bu değişim yeni sosyal girişimlere ilham kaynağı oluyor. BookSaying.com okuduğunuz kitaplardan altını çizdiğiniz sözleri paylaşmanızı sağlayan bir girişim.

Halil İbrahim Nuroğlu ve Yasin Yılmaz tarafından geliştirilen BookSaying.com şu anda MVP (minimum viable product) seviyesinde bir girişim.

Kütüphane özelliği yok, kitap önerisi yok, mobil uygulaması yok, site mobil uyumlu değil ve arkadaşlarınızı bulup takip etmeniz de mümkün değil. Sadece sevdiğiniz sözleri ekleyip sosyal ağlarda paylaşabiliyorsunuz. Hepsi bu.

booksaying.com kitap sozleri paylasimi

Yukarıda olmadığı söylediğim diğer özellikler yavaş yavaş geliştiriliyor. Örneğin 'akıllı kitap öneri sistemi' söz paylaşım ve beğeni sayılarını analiz ederek kitapların gördüğü itibarı hesaplayacak. Bu özellik girişimin yavaş yavaş gelir modelini hayata geçirmesini de sağlayacak. Herhangi bir kitabı almak isteyen kullanıcılara çeşitli seçenekler sunulacak.

Tüm kitap severlere ulaşmak isteyen girişim test yayını süresince 175.293 kitabı kayıt altına almış ve siteye 254 kullanıcı tarafından 746 söz eklenmiş. Gelir modelindeki yönlendirme başına komisyondan çok büyük şeyler beklememek lazım ama girişimin bir sonraki aşamalarda kendini doğru şekilde geliştirmesi kullanıcı sayısıyla orantılı olarak değerini artırabilir.

Bu arada sitenin İngilizce ve Türkçe olarak dil seçenekleri var ama al kısımdaki "Kitap okumayı sevenler için aşk ile Los Angeles, CA'de yapıldı."  sözüne takılmayın. Girişimcilerimiz Trabzon'dan.  :)

Yorumlar (9)
 1. Aslında düşünce güzel, sosyal ağlarla iyi bir entegrasyon ile çok tutulabilir. Ancak burada yayınlanması bir kenara şuan beta sürecinde olması gerekir. Çok eksiği var, umarım doğru bir yol izlerler. Geliştiren arkadaşlara başarılar.

  1. Ümit Dincel Ümit Dincel

   Sosyal ağlarla iyi bir entegrasyonu var gördüğüm kadarıyla. Tanımladığınız takdirde eş zamanlı sosyal ağlarımızda paylaşılabiliyor, tabi bahsettiğiniz konu bu ise.

 2. Doğanay Demirdelen Doğanay Demirdelen

  Site Server Error (500) hatası veriyor. Tanıtımın yapılacağı ve en fazla ziyaretçinin geleceği zaman için biraz özen gösterilseydi keşke.

 3. Fkatih Kadir Akın Fkatih Kadir Akın

  Güzel fikir. Kindle vs. gibi cihazlara bir şekilde entegre olabilse çok güzel olur.

 4. Yaklaşık 4 yıl önce aklıma gelen bir fikirdi. Hatta bitirme projesinde bu fikri yaptım. Twitterin bu fikirli halini düşünün aynı özelliklere sahipti. Yukarıda yapılması planlanan bütün özellikler vardı. Bir süre yayınladım projeyi, ama projenin bahsettiğim hali insanları orada tutmaya yetmiyordu. Projeyi daha da geliştirmeye karar verdim ve 2 yıl boyunca ben ve projedeki ortaklarım çok güzel argeler yaptık. 2 yıl boyunca sadece fikir üzerine ciddi manada eğildik ve ortaya çok güzel fikirler çıktı. Artık kısmet olursa rakip olacağız. Hatta bir süredir alıştırma olsun diye alıntılar üzerine şöyle bir blog tutmaktayız http://www.tarihtenalintilar.com

  İnşallah iki projeden biri(veya her ikisi) başarılı olur ve Türkiye'de uluslararası bir proje çıkar. Arkadaşlara başarılar diliyorum.

 5. Erol Işık Erol Işık

  Benzerleri daha önce de yapıldı (neokur.com alintidir.com vb.), umarım uzun soluklu olur

 6. neokur.com - kitap okumaya ısınmaya başladığımdan bu yana sürekli aklımda olan bir projeydi ve fakat yapıldığıı gördüm. hatta rakipleri bile var. bence zamanla proje bu tür birşeye evrilicektir.

 7. Engin Murat Engin Murat

  Kitap yayıncılarının ve yazarların telif haklarını nasıl vermeyi düşünüyorsunuz ? çünkü kitaplardaki bölümleri herhangi bir anlaşma yapmadan yayınlıyorsunuz ? başınız ağrımasın mahkemelerde..

 8. Engin Murat Engin Murat

  http://www.tarihtenalintilar.com için yazmıştım yorumumu...