Gözlük dikeyinde yer alan Optick.com.tr, sanal ayna uygulamasıyla dikkat çekiyor
E-Ticaret

Gözlük dikeyinde yer alan Optick.com.tr, sanal ayna uygulamasıyla dikkat çekiyor

Güneş gözlüklerinin online alışverişinde en önemli sorunlardan biri, çerçevenin yüzünüze yakışıp yakışmayacağını kestirememek. Optick.com.tr sadece güneş gözlüklerinin satıldığı bir online mağaza ve bu sorunu Sanal Ayna uygulamasıyla çözmüş.

Optick.com.tr adresi üzerinde sunulan Sanal Ayna uygulamasıyla beğendiğiniz gözlükleri deneyebiliyorsunuz. Bilgisayarınızın kamerasını kullanan uygulama anlık olarak seçtiğiniz gözlükleri başarılı bir biçimde yüzünüze oturtuyor. Böylelikle gözlüğün yüzünüze yakışıp yakışmadığı hakkında ilk izlemini edinmiş oluyorsunuz. Gözlük alışverişlerinde birine soramadan edemeyenler içinse uygulamanın Fotoğraf Çek fonksiyonu bulunuyor. "Sence yakıştı mı?" etiketli fotoğrafı dilerseniz Facebook ya da Twitter'da paylaşabiliyorsunuz. Dilerseniz görüntüyü yazdırabiliyor ya da kaydedebiliyorsunuz.

Sanal ayna uygulaması daha önce farklı girişimler tarafından da denenmişti ancak ilk olarak Ray-Ban'ın 2008'de hayata geçirdiğini de hatırlatalım.

Örnek olarak aşağıda gördüğünüz bir Armani denemesi:

Optick sanal ayna

Sanal Ayna uygulamasıyla dikkat çeken Optick.com.tr, yeni bir e-ticaret girişimi. Mayıs 2014'te açılan online güneş gözlüğü mağazası Erman ve Orçun Pekkıyıcı kardeşler tarafından 1,5 milyon liralık sermayeyle kurulmuş. Premium gözlük modasının öncülerinden Luxoticca ile anlaşmalı olan "tek e-ticaret" sitesi olma iddiasındaki Optick.com.tr'de  aralarında Ray Ban, Armani, Burberry, Prada, D&G gibi çok bilinen 14 markaya ait 600'ün üzerinde güneş gözlüğü satılıyor. Mevcut stok adeti 2000'in üzerinde olduğu belirtilen mağaza, portföyünü sürekli genişletiyor.

Optick.com.tr temiz arayüzü ve tasarımıyla da başarılı bir site. Kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla, alışveriş yapmak isteyenlerin üye olması gerekliliği de ortadan kaldırılmış. Dilerseniz alışverişlerinizi "misafir" statüsünde yapabiliyorsunuz.

Kısa bir süre önce açılmasına rağmen sitenin günde yaklaşık 5,000 kişi tarafından ziyarte edildiği belirtiliyor. Güneş gözlüğü dikeyindeki e-ticaret girişiminin 2015 ilk çeyrekten itibaren kara geçmesi hedefleniyor.

Optick.com.tr verilerine göre Türkiye'de her yıl 5 milyon adet güneş gözlüğü satılıyor. Girişimin amacı hem e-ticaret sektöründe eksikliği hissedilen bu dikeyi doldurmak hem de online / offline güneş gözlüğü satışlarında hatırı sayılır bir tedarikçi haline gelmek.

Yorumlar (19)
 1. site patlamış açılmıyor.

 2. Berkay Tutal Berkay Tutal

  Yani Warby Parker'dan pek bir farkları yok sanırım ? https://www.warbyparker.com

 3. Bira Vintage Bira Vintage

  Şu an sitede bir sorun var sanırım, açılmıyor.

 4. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

  Çökmüş gibi görünüyor.

  There has been an error processing your request

  SQLSTATE[23000]: Integrity constraint violation: 1062 Duplicate entry '393485' for key 'PRIMARY'

 5. Site an itibari ile çökmüş.Hata veriyor.Bir e-ticaret sitesi için güvensizlik sebebi.

 6. Çağrı Çekiçel Çağrı Çekiçel

  magento patlamış :) bence yazıyı kaldırın firmanın değeri düşmesin

 7. :) site hazır olupda haber yapsanız iyiymiş...Magento patlamış...

 8. Özgür Gündüz Özgür Gündüz

  Fakat şuan acılmıyor, megento hata vermiş

 9. Liberten Liberten

  Türk firmalarının böyle girişimlere girdiğini görmek ne kadar güzel. Diğer gözlük sitelerine oranla daha fazla ilgi çekeceği aşikar.

 10. Indovito Indovito

  Türkiye'de böyle güzel dizaynlı ve Inovasyonu olan siteler görmek güzel yapanları tebrik ederim...

 11. Asim Kaya Asim Kaya

  Çok farklı bir uygulama olmuş.. Tebrikler..

 12. Gokce Dıncer Gokce Dıncer

  Çok başarılı... Çok yerinde bir çözüm olmuş... Yabancı sitelerde benzer uygulamalar görüp "neden bizde de yok" dediğimiz anlar oluyor. Ki konu gözlük seçimi ise insan önceden bir bakmak ta istiyor hali ile "acaba yakıştı mı " diye.. bence yerinde ve kendi ürününü tamamlayan bir yaklaşım olmuş. Belli ki site sahipleri açık görüşlü ve yaptıkları işi hakkıyla yapmaya çalışan kişiler..

  Açıkçası fiyat politikaları da önemli, gördüğüm kadarı ile mağazadan almaktan daha uygun.. Şuanki haliyle bile bence önemli bir açığı kapatıyorlar.. (benim bildiğim "gözlük" segmenti için çok popüler bir site yok)

  yalnız dikkatimi sadece güneş gözlüğü olması çekti. İsminden de yola çıkarak optik gözlüklerin de olması gerektiğini, böyle bir plan da olduğunu zannediyorum.

  tekrar başarılar

 13. Santacloud Santacloud

  Vallahi düşünmüştüm! Ben de açılıyor enteresan

 14. Yasin Canli Yasin Canli

  Sanal Ayna olayı çok iyi düşünülmüş. Yalnız oradaki modellerin görselleri biraz daha kaliteli olmalı.

 15. Mutfaktarifi Mutfaktarifi

  Buna benzer birşey atasun optik yapmıştı. sonra kapatmışlardı servisi umarım bunlar içinde aynı şey olmaz türkiyede birşeyler değişsin yeni teknolojiler daha yaygın hale gelsin bizde birşeyler üretelim.

 16. Fikir çok güzel, tebrik etmek lazım düşüneni. :)

 17. Ergin Keleş Ergin Keleş

  Çok eğlenceli birşey olmuş :) Ben çok eğlendim :) Bir ara sitede sorun vardı yalnız.

 18. Mert Serdengeçti Mert Serdengeçti

  site çok iyi. inovatif bir girişim olmuş.ancak arkadaş bu Merve Kara çok güzel.hastasıyız kendisinin

 19. Cemildaldabancemil Cemildaldabancemil

  Site patlamış sanırım. Güzel bir girişimdi aynı anda takip ettiim https://www.optikshop.com.tr sitesiyle aynı zamanda açmışlardı. İkisindende alışveriş yapmıştım. Ayna özelliği yok keşke buraya getirseler optick gibi