Google alan adı satacağı yeni servisini deniyor: Google Domains
Teknoloji

Google alan adı satacağı yeni servisini deniyor: Google Domains

Google, alan adı satmaya başlayacağı yeni servisi Google Domains'i resmi olarak duyurdu. Duyurunun 'Google+ Your Business' adlı Google+ sayfasında yapılması ise, Google'ın bu noktada özellikle işletmeleri hedefleyeceğini, hatta daha çok küçük işletmeler ve KOBİ'leri hedefinde tutacağını belirtmemizde fayda var. Şu anda pek çok Google servisi gibi ilk etapta davet usulü beta sistemiyle açılan Google Domains, sınırlı sayıda davet edilen kullanıcılarca test ediliyor. Şu anda tüm özellikleriyle kullanımda olmadığı da açıkça Google tarafından söylenen Google Domains'in kısa zamdan kendini geliştirmesi ve tüm internetin hizmetine açılması da olası. Screen Shot 2014-06-23 at 23.22.54 Google Domains için yapılan resmi açıklamada verilen bilgilere göre Google,  Shopify, Squarespace, Weebly ve Wix.com gibi web sitesi oluşturma girişimleriyle de birlikte çalışacağını duyurdu. Böyle bir şeyin söz konusu olması durumunda pek çok küçük işletme ya da kişiler kendi web sitelerini yapmanın yanı sıra, bir de internette alan adlarını kolayca Google Domains üzerinden alabilecek ve internetteki varlıklarını bu şekilde sürdürebilecek. Google Domains üzerinden herhangi bir yeni alan adı alabileceğiniz gibi, başka bir yerden aldığınız alan adını Google Domains'e transfer etmeniz de mümkün olacak. Google, bu noktada ciddi bir gelir kalemi elde edebilir. Hali hazırda Google Apps'in İşletme Sürümleri ile pek çok ticari müşterisi bulunan Google'ın, bu kitleye ulaşması ve Google Domains'in tercih edilebilirliğini artırması çok mümkün gözüküyor. Bakalım Google Domains ne kadar başarılı olabilecek ve dünyadaki alan adı piyasasını nasıl etkileyecek?

Yorumlar (20)
 1. Bu iş daha çok kuponlarla dönüyor. GoDaddy'e rakip bir kupon sistemi geliştirirse bir çok kişi tarafından rahatlıkla tercih edilir. Öteki türlü sadece bir alternatif olarak kalır.

  1. ilk paragrafta genel satış alanı açıklanmış. Ben kupon takip eden kobi' ye rastlamadım daha...

 2. Roman Adamita Roman Adamita

  Natro gibi firmalar yalan olur eğer proje başarılı bir şekilde gerçekleşirse.

  1. Vahap Eren Vahap Eren

   İyi de Natro 'nun domainle pek işi olmaz, Natro datacenter Natro ya bir şey olsa şimdiye kadar olurdu.

 3. Alparslan Alparslan

  Ben sizler gibi düşünmüyorum türkiyede ve dünyada domain alan onca insan kuponlar vs ile çevirmiyor değirmenini ki artık köşe başındaki emlakçının bile en az 3 domaini var köşesinde =) o yüzden google gibi bir firma bu konuda çığır acıcaktır. Bu iş onlar için çok karlı olacak. İnşallah bizim içinde olur.

 4. Oğuzhan Oğuzhan

  google geç bile kaldı, domain, hosting ve içerik yönetim sistemi konularında daha aktif olmak zorunda ve olacaktır... işte ozaman tadından yenmez...

 5. Canan Ekşi Canan Ekşi

  Google gibi teknoloji devi sadece domain satmayacağı kesin, rakiplerine oranla ne gibi ekstra özellikler sunacak bunu merak etmiyor değilim. Uzun yıllardır Google'ın birçok özelliğini kulanan biri olarak domain hesaplarımı buraya transfer etmekte tereddüt etmem.

 6. Rekabet konusunda feci bir üstünlüğü olacağından ben olmamasını isterdim. Google arama sonuçlarında %1 oranında bile kendi host ettiği siteleri kayırırsa bu rekabete aykırı bir davranış olur. Çok büyüyor bu google, haddinden çok.

 7. Hd Tv Izle Hd Tv Izle

  İsim tescil devri godaddy gibi firmalar artık bitti deseniz :) google güzel bir projeye imza attı bence artı rekabet arttığı için fiyatlarda düşer bizden iyisi yok :)

 8. Musagarip Musagarip

  Yeter be arkadaş yeter.Herşeye de el atılmaz ki.Sadece biz olabılm,başkası olmasın,Açmısın açıkdamısın,sadece aç gözlüsün.

  Tekelleşme yolunda ilerliyoralar,bu yaptıkları insanları google dan uzaklaştıracak.

 9. Mustafa Demir Mustafa Demir

  Adamlar internet ve bilişim sektörünü entegre edip, bilimkurgu filmlerinde hasretle baktığımız teknolojileri hayatımızı güzelleştirmek için geliştirme peşindeler. Bense burada PureVPN olmadan Last.fm'e bile bağlanamıyorum...

 10. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  Google kaşıntısı fazla oluyor galiba:) or should i say evil dont be:?

 11. Nogoogle Nogoogle

  Pek masum bulmuyorum, sorgulanacak domainleri kendi üzerine alıp almayacağını nasıl bileceğiz? Google gibi firma bunu yapmaz demeyin, bilmem kaç milyar dolarlık uluslar arası bir şirket, zaten kazanacağını kazanıyor 10 dolarlık domain ücretlerine mi göz koydu?, her şeyi ele mi geçirmeye çalışıyorlar? sorgulattığınız ve satın aldığınız domainler üzerinden ne gibi planları var acaba?

 12. Bu iş sakın sonuçlara etki etmesin

 13. Domaini benden al daha üst sıralarda görün....

 14. Google Domains Google Domains

  Google domains olarak domain işine girdiyse artık isimtescil, natro gibi büyük sitelerin de işi bitmiş oldu :D

 15. Kişisel Blog Kişisel Blog

  Eğer Godaddy gibi kupon sistemi getirir veya uygun fiyatlardan domain satarsa, piyasa çok karışır. Umarım kısa sürede açılır ve uygun fiyatlı olur da süresi dolan domainlerimi taşırım.

 16. Halit Muslu Halit Muslu

  Hoşuma gitti , Basit ve anlaşılır bir panel yapmış. Email forwarding özelliği ve Google apps'larla otomatik entegrasyon yapmasıda çok güzel.

  Yeni domain register Normal fiyatlardan yüksek. , .com, .net gibi uzantılı domainleri 12 USD'den satıyor.

 17. Birmilyon1Inşaat Birmilyon1Inşaat

  Hayret. İnternet dünyasında her işe el atan google!nıun bu işe bulaşmaması kaçınılmazdı zaten. Açıkçası şaşırtıcı birşey olmasdı. Acaba kendi domainlerine toleranslı davranır mı google amca ? Ha :)

 18. Güvenli Alışveriş Güvenli Alışveriş

  Google bu işe de el attıya ya helal olsun! Yakında online alışverişe de el atar geriye sektör kalmaz. Klasik Microsoft mantığı, herşeyi benden alın.