Space Ball: 16 yaşındaki lise öğrencisinden 3 boyutlu mobil oyun

Space Ball: 16 yaşındaki lise öğrencisinden 3 boyutlu mobil oyun

Yazılım geliştirmek veya kısaca 'kodlamak' özellikle ABD'de çocuklara verilemeye çalışılan bir yetenek. Ülkemizde ise halen bu konuda ciddi bir yönelim yok. Hal böyle olunca 16 yaşındaki bir öğrencinin geliştirdiği 3 boyutlu Android oyununu sizlerle paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Google Play'den indirebileceğiniz Space Ball (uzay topu), 16 yaşındaki lise öğrencisi Eray Aslan tarafından geliştirilmiş. Unity oyun motoruyla geliştirilen 3 boyutlu oyun, kontrol ettiğiniz bir topun uzayda sıralanmış yollar üzerindeki macerasını konu alıyor.

Sensör veya dokunma yoluyla kontrol edebileceğiniz topu, uzay boşluğuna düşürmeden hedefe ulaştırmanız gerekiyor.

30 bölümlük macerada başarılı oldukça bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Eray, oyuna 10 bölüm daha ekleyip, yeni bir sürüm daha çıkaracağını söylüyor. Oyunun çeşitli engellerle dinamik bir hale getirildiğini ve basit olmadığını da söyleyebilirim.

Eray Aslan kimdir?

Eray Aslan Space ballİstanbul'da Lise 3. sınıfa geçen Eray, bilişim bölümünü seçmesiyle yaklaşık 2 sene önce programlama dillerini (Java ve C#) öğrenmeye başlamış. Ardından Android programaylayla ilgilenmiş ve 2013 sonunda Unity lisansları bedava olunca oyun yapımına adım atmış.

Space Ball, Eray'ın ilk oyunu. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede tek başına geliştirmiş. Bir yandan da dersleriyle uğraşmış tabi. Profesyonel görünmek adına markette geliştirici olarak Jointsoft ismini kullanmış. Oyunu  Türkçe'nin yanında İngilizce desteği de eklemiş.

Space Ball için teknik eleştirilen yapılabilir ama Eray için iyi bir deneme olduğunu söyleyebilirim. Kendisine yol gösterecek birileri olursa inanıyorum ki çok geçmeden daha iyi oyunlarla karşımıza gelecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.