Space Ball: 16 yaşındaki lise öğrencisinden 3 boyutlu mobil oyun
Oyun

Space Ball: 16 yaşındaki lise öğrencisinden 3 boyutlu mobil oyun

Yazılım geliştirmek veya kısaca 'kodlamak' özellikle ABD'de çocuklara verilemeye çalışılan bir yetenek. Ülkemizde ise halen bu konuda ciddi bir yönelim yok. Hal böyle olunca 16 yaşındaki bir öğrencinin geliştirdiği 3 boyutlu Android oyununu sizlerle paylaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Google Play'den indirebileceğiniz Space Ball (uzay topu), 16 yaşındaki lise öğrencisi Eray Aslan tarafından geliştirilmiş. Unity oyun motoruyla geliştirilen 3 boyutlu oyun, kontrol ettiğiniz bir topun uzayda sıralanmış yollar üzerindeki macerasını konu alıyor.

Sensör veya dokunma yoluyla kontrol edebileceğiniz topu, uzay boşluğuna düşürmeden hedefe ulaştırmanız gerekiyor.

30 bölümlük macerada başarılı oldukça bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Eray, oyuna 10 bölüm daha ekleyip, yeni bir sürüm daha çıkaracağını söylüyor. Oyunun çeşitli engellerle dinamik bir hale getirildiğini ve basit olmadığını da söyleyebilirim.

Eray Aslan kimdir?

Eray Aslan Space ballİstanbul'da Lise 3. sınıfa geçen Eray, bilişim bölümünü seçmesiyle yaklaşık 2 sene önce programlama dillerini (Java ve C#) öğrenmeye başlamış. Ardından Android programaylayla ilgilenmiş ve 2013 sonunda Unity lisansları bedava olunca oyun yapımına adım atmış.

Space Ball, Eray'ın ilk oyunu. Yaklaşık 8 ay gibi bir sürede tek başına geliştirmiş. Bir yandan da dersleriyle uğraşmış tabi. Profesyonel görünmek adına markette geliştirici olarak Jointsoft ismini kullanmış. Oyunu  Türkçe'nin yanında İngilizce desteği de eklemiş.

Space Ball için teknik eleştirilen yapılabilir ama Eray için iyi bir deneme olduğunu söyleyebilirim. Kendisine yol gösterecek birileri olursa inanıyorum ki çok geçmeden daha iyi oyunlarla karşımıza gelecektir.

Yorumlar (11)
 1. İnternnet bir şeyler yapan çocuklarımızı gördükçe çok mutlu oluyorum.Bu kadar potansiyel varken sadece tüketici olmamızdan üretici olacağız.

 2. Eray 16 yaşında biri olarak güzel bir iş çıkarmışsın tebrikler.. Seni Türkiye'ye davet edip bizimle çalışmanı istiyoruz. ayda bin tl + sigorta ve yemek teklif ediyoruz. :) Türkiye de şartlar böyle ne yazik ki eray yola devam durmak yok..

  1. Hocam yanılmıyorsam arkadaş türkiye istanbullu (En azından haberin içeriğinde öyle yazıyor) sanırım gözünüzden kaçmış...

   1. Kinaye

  2. İyi sen bin liraya keriz aramaya devam et o zaman, Allah'ın izni ile o çok başarılı olacak ve senin tabir ettiğin paralardan çok daha fazlasına. O bin liraları senin gibi cahil düşünen daha internetin ne olduğunu bilmeye firma patronları verir. Ayrıca konuyu slogan ile de hükümete bağlamanı tebrik ediyorum. Geçmişten gelen bir durumu görmezden gelmen üzerine bu kafa yapısındasın. Merak etme 10 sene sonra İnşallah o kafa yapısındakiler kalmayacak. Çünkü geçmiş yıllarda bu millete sadece marizlemenin en kolay yolunu öğrettikleri için bugün bu durumda o 1000 lira veren çakal firmalar. Ama İnşallah gelecekte işin hakkını veren işin ehli patronlara ve elemanlara sahip olacağız.

   Kinayeden başka şeyler yapmayıda deneyin artık.

   1. @rz zaten bahsettiğin sorunlardan dolayı ironi yapmış. Şikayetçi olduğun insanları eleştirmiş. Yazılanı analiz edip anlayamayacak kadar tüketim toplumu olduğumuz için bahsettiklerinde tamamen haklıdır.

   2. Umurcan Görür Umurcan Görür

    bu kafaya nasıl ulaştınız? benim torbacı beni kazıklıyor sanırım.

 3. Bu yasta boyle bir ise kalkismak cesaret istiyor. Kendisini tebrik ediyor basarilarinin devamini diliyorum :)

 4. umarım, her şeyi çok bilen ülkemizde bu çocuğun hakkını verir, oyun stüdyolarımız ve yatırımcılarımız bu çocuğa yardım eder.

 5. Yasin Canli Yasin Canli

  Süpersin Eray, hemen indiriyorum.

 6. Isyankar47 Isyankar47

  Ancak sana bir ekip lazım eray, bu yoldan çıkma..