Güç birliği yapan dört oyun firması Ingame Group çatısı altında dünya pazarına açılacak

Güç birliği yapan dört oyun firması Ingame Group çatısı altında dünya pazarına açılacak

Bugün Türkiye'den dünya çapında dijital oyunlar oyunlar çıkarmak isteyen bir oluşumun tanıtımı yapıldı. Bünyesinde çeşitli oyun stüdyoları ve bir oyun yayın firmasını buluşturan Ingame Group önümüzdeki 3 yılda 100 milyon oyuncuya ulaşmayı hedefliyor.

Ingame Group, oyun, iletişim ve finans sektörlerinde deneyimli dört yatırımcının (Tuncay Büyükoğlu, Özgür Soner, Burak Gözalan ve Genco Alp) temellerini 2012 yılında attığı bir girişim. 2014 yılından itibaren Paul Doany, Orkun Tekin, Orkun Samioğlu, Zafer Öztürk, Kerim Eren, Cem Bülent Erdoğan gibi yeni yatırımcıların desteğini almış ve artık yelkenleri şişirmek için hazır.

Ingame Group Sözcüsü - Tuncay Büyükoğlu

3 yılda 10 milyon dolar yatırım hedefi

Dijital oyun sektöründe 2 yılda 2 milyon dolara yakın yatırım yapan, önümüzdeki 3 yıl içinde 10 milyon dolar yatırım yaparak 100 milyon kullanıcıyla 100 milyon dolar gelire ulaşmayı planlayan Ingame Group'un sözcülerinden Tuncay Büyükoğlu hedeflerini şöyle özetledi;

Newzoo tarafından açıklanan 2013 Küresel Oyun Pazarı Raporu'na göre 2013 yılında 1 milyar 231 milyon oyuncusu olan dünya oyun pazarı, müzik ve sinema sektörlerinin toplamını geçerek 90 milyar dolar seviyesine çıktı. 2014 yılının ilk 6 ayında, dünya oyun sektöründe birleşme ve satın almalar 5 milyar doları geçti. Oyun pazarı 2015’te 100 milyar dolar ciroyu zorlayacak.

Türkiye oyun pazarının toplam 400 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Türkiye pazarı yüzde 10’luk bir hızla büyüyor. 25 milyon oyuncusu sayısına ulaşmış bir ülke olarak daha hızlı büyümemiz gerekiyor.

İstediğimiz seviyelere yerli içeriğin çoğalmasıyla gelebileceğiz. İşte biz de Ingame Group olarak yerli içeriklerle sektöre dinamizm ve derinlik kazandırmayı hedefliyoruz. Şu an odağımızda casual, online oynan oyunlar ve mobil oyunlar var. Zamanla konsol oyunlar dahil tüm platformlarda oyunlar üretiyor ve yayınlıyor olacağız.

Biz yerli üretim oyunlarımızla oyun pazarının büyüme hızını artırmak, sektöre dinamizm kazandırmak istiyoruz. 

Yerli MMO oyunu Zula

Türkiye’nin farklı turistik noktalarına dokunan içeriği ve tasarımı ile dikkat çeken MMO (çok oyunculu çevrimiçi oyun) oyunu “Zula” başta olmak üzere, Türk kültürünü dünya pazarına açmayı istiyor. Ingame Group’un yurtdışı hedefinde öncelikli olarak Türk dizilerinin yoğun olarak izlendiği ülkelere ulaşmak var.

Sektörel istihdam konusunda yetenekli gençleri desteklemek isteyen Ingame Group çatısı altında; Madbyte Games (Oyun Stüdyosu), Elite Games (Oyun Stüdyosu), IZE Gaming (Oyun Stüdyosu) ve Lokum Games (Yayıncı Kuruluş) şirketleri faaliyet gösteriyor.

Madbyte Games

Madbyte Games, Türkiye’nin ilk çok oyunculu çevrimiçi oyunu (MMO FPS) 'Zula'yı hazırlıyor. Beta’sı ise bu yaz açılacak oyun sonbaharda oyuncularla buluşacak. Oyun hem hikayesi hem de mekanlarıyla Türkiye’yi yansıtacak.

Elite Game Studio

Elite Game Studio, Facebook üzerinden oynanan bir 3D bilardo oyununu hayata geçirmeye hazırlanıyor. “Pool Elite” adlı oyun 2014’ün yaz sonunda ilk olarak Facebook oyuncuları ile buluşacak. Daha sonra mobil, PC ve konsol üsürmleri de yayınlanacak.

Ingame Group turk oyun sirketi oyun yayincisi dijital oyunlar2

Ize Gaming

Oyun geliştirme merkezi Ize Gaming, site sahiplerine ve oyun geliştirenlere ek gelir imkanı yaratacak 'Clodii' projesi üzerinde çalışıyor. Clodii platformu, oyun ekonomisi yönetimini üstlenerek geliştiricilerin daha eğlenceli oyunlar yapmaya odaklanmalarını sağlayacak. Clodii şu an kapalı beta’da, yaz sonunda ise açık beta’da olacak.

Lokum Games

Lokum Games, Ingame Group bünyesindeki stüdyoların geliştirdiği oyunları Türkiye başta olmak üzere tüm hedef pazarlarda yayınlayacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.