Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na katkıda bulunun

Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na katkıda bulunun

2014-2018 Turkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani TaslakT.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2014-2018 dönemi Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı taslağı yayınlandı. Taslak, konuyla ilgili tarafların görüşlerinin alınmasının ardından Strateji ve Eylem Planı belgesi Yüksek Planlama Kurulu kararı ile yürürlüğe konacak.

Halen tarafların görüşleri beklenen taslakta büyüme ve istihdam hedefleri, Türkiye'nin mevcut durumu ve potansiyeli, bilgi teknolojilerinde stratejiler, internet girişimciliği ve e-Ticaret gibi bir çok alanda hazırlanmış çalışmalar var.

5 farklı kalkınma senaryosunda e-ticaret ve yazılım dikkat çekiyor

Makroekonomik projeksiyonlarda 5 farklı senaryo ve bunların yatırım-getiri oranına yer veriliyor;

  1. Türkiye'nin bölgesel veri merkezi olması ve bulut bilişimin yaygınlaştırılması
  2. Türkiye'nin geniş çaplı ve yeni nesil genişbant yatırımlar yapması
  3. FATİH projesinin yeni BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) sektörünün gelişimine destek vermesi
  4. Türkiye'nin bölgesel e-ticaret merkezi olması
  5. Öncelikli yazılım alanları (savunma, sağlık, mobil uygulamalar/oyun) etrafında kümelenme sağlanması

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani Yukarıdaki tabloya bakıldığında birim yatırım başına sağlanacak GSYH artışı açısından en yüksek getirinin e-ticaret ve yazılım alanında atılacak adımlar olduğu görülüyor.

Büyüme ve istihdam hedeflerini 8 farklı eksende ele alan raporda, kıtalara göre e-devlet gelişmişlik düzeyleri ve genişbant yaygınlığı gibi noktalara değiniliyor, Türkiye'nin hangi noktada olduğu gözler önüne seriliyor.

Yazılım pazarı donanım pazarının neredeyse 10'da biri

Rapordaki verilere göre Türkiye donanım pazarı 2012'de 7.58 milyar dolar iken yazılım pazarı 1 milyar doların altında, 0.79 milyar dolar. BT hizmetleri ise 1.26 milyar dolar hacminde.

Turkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani Turkiye yazilim donanım pazari raporu

Elektronik kimlik kartı projesine de değinen 200 sayfalık taslağa (aşağıdaki) katkıda bulunmak için 20 Haziran'a kadar görüşlerinizi [email protected] adresine e-posta ile gönderebilir veya şu sayfada yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Türkiye'nin bilişimle kalkınma çalışmalarını da bilisimkalkinma.org, Twitter ve Facebook hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.