Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na katkıda bulunun
Genel

Türkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'na katkıda bulunun

2014-2018 Turkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani TaslakT.C. Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan 2014-2018 dönemi Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı taslağı yayınlandı. Taslak, konuyla ilgili tarafların görüşlerinin alınmasının ardından Strateji ve Eylem Planı belgesi Yüksek Planlama Kurulu kararı ile yürürlüğe konacak.

Halen tarafların görüşleri beklenen taslakta büyüme ve istihdam hedefleri, Türkiye'nin mevcut durumu ve potansiyeli, bilgi teknolojilerinde stratejiler, internet girişimciliği ve e-Ticaret gibi bir çok alanda hazırlanmış çalışmalar var.

5 farklı kalkınma senaryosunda e-ticaret ve yazılım dikkat çekiyor

Makroekonomik projeksiyonlarda 5 farklı senaryo ve bunların yatırım-getiri oranına yer veriliyor;

 1. Türkiye'nin bölgesel veri merkezi olması ve bulut bilişimin yaygınlaştırılması
 2. Türkiye'nin geniş çaplı ve yeni nesil genişbant yatırımlar yapması
 3. FATİH projesinin yeni BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) sektörünün gelişimine destek vermesi
 4. Türkiye'nin bölgesel e-ticaret merkezi olması
 5. Öncelikli yazılım alanları (savunma, sağlık, mobil uygulamalar/oyun) etrafında kümelenme sağlanması

Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani Yukarıdaki tabloya bakıldığında birim yatırım başına sağlanacak GSYH artışı açısından en yüksek getirinin e-ticaret ve yazılım alanında atılacak adımlar olduğu görülüyor.

Büyüme ve istihdam hedeflerini 8 farklı eksende ele alan raporda, kıtalara göre e-devlet gelişmişlik düzeyleri ve genişbant yaygınlığı gibi noktalara değiniliyor, Türkiye'nin hangi noktada olduğu gözler önüne seriliyor.

Yazılım pazarı donanım pazarının neredeyse 10'da biri

Rapordaki verilere göre Türkiye donanım pazarı 2012'de 7.58 milyar dolar iken yazılım pazarı 1 milyar doların altında, 0.79 milyar dolar. BT hizmetleri ise 1.26 milyar dolar hacminde.

Turkiye Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Plani Turkiye yazilim donanım pazari raporu

Elektronik kimlik kartı projesine de değinen 200 sayfalık taslağa (aşağıdaki) katkıda bulunmak için 20 Haziran'a kadar görüşlerinizi [email protected] adresine e-posta ile gönderebilir veya şu sayfada yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

Türkiye'nin bilişimle kalkınma çalışmalarını da bilisimkalkinma.org, Twitter ve Facebook hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yorumlar (2)
 1. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Olurda birisi bunlari o tarafa iletir mi bilemem. Ben nasil olsa email atmayacagim ciddiye almayacaklarini bildigim icin. Belki hayrina birisi email atar.

  1) Türkiye'nin veri merkezi olmasi ve bulut bilisimin olmasi icin, yapacaginiz ilk uc sey, tr'nin en buyuk telekom sirketlerinin ceo'sunu kulagindan cekip, gel bakayim otur bir dizime diyecek devlet baba. anlatip yol gosterecek, bunlari sitoyurz siz ne ayaksiniz 10 senelik teknolji falan. Internet cafeden yegenim godaddy'den daha hizli hosting aciyor size gore diyecek.

  Bugun bu buyuk telekom sirketleri sanallastirma bile yapamiyorlar. Sunucu isteyin, size 3 saat sonra mesai saatleri icersindeyse yollarlar.. Hani su Amazon'da tek bir komut gondererek yeni instance actiginiz sunucudan bahsediyorum.

  Simdi bunlara bunu dersek, gider bunlar oradan buradan teknoloji satin alirlar milyon milyon dolarciklarla, vazgectim. Gitsin bir startup yapsin bari birseyler de biz destekleyelim. En iyisi devlet baba girmesin bu ise.

  Ha bu arada, devletin bu bulut bilisimle alakali en yetkilisi kimse gelsin once ben ona bir bulut blisimi anlatayim, dizime oturmasa da olur ikimiz de essek kadar adamiz yahu, yanlis anlarlar. Devlet buyugu sonucta ayiptir terbiyesizlik yapmayiz oyle, haddimizi biz iyi biliriz. Oyle GLOUD MLOUD KAFAYI TAKMAYIN BOZARSINIZ demekle bu işler olmaz. Siz gec kalirsaniz zaten amazon 1-2 seneye girecek. Cok yakindan takip ediyor. Brezilya'ya acti. Yakinda burada da yaparlar. Amaazon girerse gecmis olsun. Tükani kapatin.

  2) Türkiye’nin geniş çaplı ve yeni nesil genişbant yatırımlar yapması:

  "Valla cok da guzel cok da iyi olur tağam mi.". Ama ne gerek var, herseyi hallederiz bu kalir o zaman tamam. Ben cevremde kimse "abi bu internet niye bu kadar yavas lan" diyen gormuyorum artik. Sirketlerin de cok ciddi ihtiyaclari yok hiz konusunda. Yatirim elbette iyidir, ama bir hub olmak istiyorsak, ornegin ortadoguya bir gecis saglamak istiyorsak olabilir ya da asya-avrupa arasinda ya da . Ama once bir birinci yazdigimi iki kere daha okyalim. Hizdan ote, o genisbantin icini dolduracak bir nesil yetistirmek gerekiyor veriyle. (buradaki veriden kastim, torrent, film, dizi vs degil, bildigimiz text veri)

  3) FATİH projesinin yeni BİT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) sektörünün gelişimine destek vermesi

  Valla bu konuya hic girmiyorum. Otur aglarim gene. Yaptiginiz iki tablet dagitmak 10 milyar dolar para verip, onun yerine tubitaktan 2-3 uzman bulup 10-20 kisilik ekip kursaniz su gecirmez tablet yaprirdiniz 100'de bir fiyatina ya neyse. Siz hala apple tükan açmış onun acilisna gidip, silikon vadisinde "EGEMEN OĞLUM BUNDA SOFOR YOK LAN BİZ DE ALAK" yaparsiniz.

  4) Türkiye’nin bölgesel e-ticaret merkezi olması:

  Eticaretin hicbir faydasi yok bence ekonomiye (GURU FASULYE SIMDI DE EKONOMIST OLDU). Ahmet abinin mehmet abinin cebindeki parayi alip murtaza abi e-esya.com'dan satip kazaniyor. Tek yaradigi tuketimi artirtmak. Ucuza satarak, deli gibi reklam basarak normal magazalardaki satislari kendine ceviriyor. Kazanan vergi vermeyen google amcaya oluyor (ya da NSA'dan sonra teyze mi desek.) . Yapacaksaniz bari, turkiye'deki eticareti disariyi hedef alan sistemleri guclendirmeye calisin, destek olmaya calisin ki tuketim yerine ihracat artsin. O adamlarin isi kolay, geliyorlar bir kac kodaman holdingin patron yardimcilarini mudur olarak aliyorlar sonra zaten istedigi burokratik kapi acilimis oluyor. Al sana "easy to enter market" . Girsin bakalim turk girsimcisi avrupa, amerika pazarina bu yolla elini opeyim.

  5) Öncelikli yazılım alanları (savunma, sağlık, mobil uygulamalar/oyun) etrafında kümelenme sağlanması

  Kendimden ornek vermemek icin zor tutuyorum ama, burada ciddi bir problemvar. Yazilim/donanim alanlarinda ciddi bir potansiyel var, ama devlet bunu goremiyor. Traktorun arkasina sulama sistemine destek vermeyin kardesim, illa bir yazilimi muhendisligi vardir ama kac kisi satin alabilir ? Kac koylu bunu satin aldi? Musteriden onay alamayan girismlere destek vermeyin. Musterisi hazir adamlara destek vermeseniz de caniniz sagolsun . Bunu boyle "EKOSİSTEMDEN ADAMLAR" adamlari juri yaparak degil, gidin amerikada sirket kurmus basarili olmus turkleri alin, ya da orada ciddi takimlar yonetmis adamlari katarak olsun. Lean startup kitabini okumus, bir kurumsal sirkette calismis adami juri olarak koymayin oraya. Valla bak. Girisimcilik yapmamis adam mentor olamaz, bir alanda uzman bir adam consultant olur (finans, yatirim, strateji vs)

  Yoksa sizin senelerdir verdiginiz 1512'ler teknogirsimler, sizin bir basari yok diye sonuclarini yayinlayamadiginiz durumlar dha senelerce devam eder.

  Bir saygisizlik yaptiysak affola devlet amca.

  tükan degil "dükkan" diyen olmasin kalbini kirarim. Onun disinda yorumlara acigiz.

 2. Özellikle son maddeye şiddetle katılıyorum. "Danışman" ya da "mentor" olarak title yazan kimsenin başarısız bir girişiminin dahi olduğunu görmedim. Ne zaman gerçekten girişim yapmış batmış veya çıkmış kişlier mentor olur o zaman daha da iyi girişimler çıkacağı kanaatindeyim.

  Ellerine sağlık.