Jwebi ile kargonuzu turistlerin teslim etmesi mümkün
Yeni Girişimler

Jwebi ile kargonuzu turistlerin teslim etmesi mümkün

Paylaşım ekonomisi günden güne dünyamız için önem kazanıyor ve yeni nesillerin bu konuda biraz daha bilinçli yetiştiklerini düşünüyorum. Mülkiyet sahibi olma anlayışı artık eskisi kadar rağbet görmezken, paylaşım ekonomisiyle sınırlar da ortadan kalkıyor.

Bir paylaşım ekonomisi  örneği olarak değerlendirebileceğimiz bir girişim olan Jwebi de sunduğu imkan sayesinde, farklı ülkelerden siparişi olan kullanıcılarla, ilgili ülkeye seyahat edecek olan kişileri bir araya getiriyor.

Örnek vermek gerekirse, yurtdışından bir e-ticaret alışverişi yaptığınızda bunun gümrükte takılması, sizin ülkenize gelmesinin çok uzun sürebiliyor olması hatta alışveriş yaptığınız sitenin, ülkenize gönderim yapmaması gibi istenmeyen durumlar oluşabiliyor. Jwebi de bunu engellemeyi amaçlayan bir girişim. Jwebi üzerinden sizi yolculuk yapacak kişilerle bir araya getiriyor ve o kişinin size istediğiniz ürünü, kendi ürünü gibi taşıyarak teslim etmesini sağlıyor.

Kendilerini bir "crowdshipping" girişimi olarak konumlandıran Jwebi, Türkiye'den de oldukça tercih edilecek bir girişim olabilir. Bildiğiniz gibi dünyada ülkemize gönderim yapmayan pek çok e-ticaret sitesi mevcut. Elbette bu noktada devreye giren Jwebi ile teslimat yapan kullanıcılar da belli bir miktarda para kazanabileceklerini belirtmeliyiz. Bagajı olmayan yolcular, uçağa binerken Jwebi üzerinden aldıkları teslimatları gerçekleştirip, kazanç elde etmeleri mümkün. Kargo alacak kullanıcının ise, kargosunu bu yöntemle daha kısa sürede ve daha ucuza mal etmesi mümkün olabiliyor.

Jwebi'nin çalışma mantığını hemen aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Erhan A. Erhan A.

  Karşı taraf ürünü teslim alıp bana getirmezse nolacak?

 2. sitede fotograftan baska bir sey yok bos site masallah

 3. E-Ticaret Hocası E-Ticaret Hocası

  Bizdeki erken teslimat için otobüse verme benzeri bir yaklaşım,

  paylaşım ekosisteminde güzel bir niş alanmış,

  bakalım açılıp, çalışmaya başladığında nasıl bir talep görecek,

  en çok Türkiye'den ebay vb platformlarda satış yapan arkadaşların 2kg üstü gönderilerinde kargo ücreti şişen ürünler için bir fırsat olur,

  malum Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı artıyor,

  ve bunların profili ekonomik sınıf,

 4. Isimvermez Isimvermez

  Ben olsam böyle bir işte kuriyelik yapmam, ne bileyim adamın kendi ülkesinde yasadışı birşey sipariş etmediğini? Sonra al başına belayı havalimanında. Saçma sapan bir model.

 5. Nurettin Nurettin

  Paylaşım ekonomisinin popüler olması hem kullanıcılar açısında hem girişimciler açısında güzel bir gelişme. Yatırımcıların da yavaş yavaş bu girişimlere destek verdiğini görüyoruz. Bu tarzda paylaşım ekonomisi girişimlerin en büyük problemi güvenlik sorun olmaktan çıktığında daha fazla kullanılacağını düşünüyorum.

 6. Gülhan Gülhan

  Çin ile iş yapıyorum. Çindeki ve Çine gelip giden çevremin geniş olması sayesinde bu yöntemi uzun süredir Çinden hızlı bir şekilde belge yada kargo getirip götürmek için kullanıyorum. Yolcuya güven konusu önemli, sizin ürününüz sadece belge ise ok, ama değeri arttıkça güven de azalıyor. Aynı şekilde yolcu da sizin için ne taşıyacağını bilmek istiyor. Kısacası suistimale açık bir yöntem. Ancak sistem oturtturulursa iyi sonuç verebilir.

 7. Zeki Unal Zeki Unal

  Aras Atasaygın'ın projesi http://icanbring.it/ Türkiye'de gerekli desteği görmemişti.