Chobani'nin Twitter kampanyası, başına büyük dert açtı
Dijital

Chobani'nin Twitter kampanyası, başına büyük dert açtı

Hamdi Ulukaya, Amerika'da milyar dolarlık bir iş haline getirdiği yoğurt markası Chobani ile tanınıyor. Bugün Amerika'nın en büyük yoğurt markalarından biri olan Chobani, bir süre önce Twitter üzerinden bir pazarlama kampanyası başlatmıştı. "How" konseptli kampanya, #howmatters etiketiyle  gıdaların nasılına odaklanıyor. Amaç, gıda içerikleri konusundaki tartışmalardan uzak durmadan, kullanıcıları ürünlerin doğal ve sağlıklı olduğu konusunda ikna etmek.

Chobani'nin bir süredir devam eden yaratıcı kampanyası ise şirketin başına beklenmedik sorunlar açmaya başladı. Önce, How: Why How We Do Anything Means Everything kitabının yazarı Dow Seidman, Chobani ve reklam ajansına, "How" konseptini izinsiz kopyaladığı gerekçesiyle milyon dolarlık bir dava açtı. Seidman iddiasını, Chobani'nin kampanyadan önce kendisine yönelik attığı bir tweet'le destekliyor. Öne sürülen tweet, Chobani'nin how konsepti için Seidman'dan esinlendiği iddiasını doğruluyor olabilir.

Chobani

Buna karşın Chobani, bütün bu iddiaları reddetmekle yetindi ve AdWeek'in haberine göre "How matters"ın patentinin Seidman'a ait olmadığına dair bir açıklama yayınladı.

Ama kampanya, bu defa başka bir nedenden, istenmeyen bir biçimde yankı uyandırmaya devam etti. Chobani'nin #howmatters etiketiyle paylaştığı, "Bize 100 kaloriyi veren doğa, bilim insanları değil" diye tercüme edebileceğimiz tweet'i, şirketle ilgili olabilecek en kötü izlenimlerden birini yarattı.

Müşterilerinde bilimi küçümsediği ve hatta bilim karşıtı olduğu izlenimini uyandıran bu tweet'in akibeti, birçok kişinin yine Twitter üzerinden, Chobani markasından vazgeçtiklerini paylaşması oldu. Chobani Büyük yanlış yaptığını anlayan Chobani de kısa süre sonra özür dileyerek bu "mani"lere devam etmeyeceğini duyurdu yine Twitter'dan.

Chobani'nin adeta bir fiyaskoya dönüşen pazarlama kampanyası, markaların Twitter kampanyalarını hafife almamaları konusunda ciddi bir uyarı niteliğinde.

Yorumlar (7)
 1. Renklidergi Renklidergi

  Daha önce de büyük bir market zincir grubu Chobani ürünlerini satmayacağını açıklamıştı Amerika'da yanlışım yoksa GDO sebebiyleydi...

 2. Bluxonline Bluxonline

  Merhaba ;

  Bizim yaşadığımız en büyük sorunlardan biri ürünlerimizin yurtdışında Greek ürünler olarak pazarlanması. Şimdi olay Greek mi Turkish ' mi tartışmaya gerek yok. Fakat Türkiye'den giden birinin bastıra bastıra Chobani Greek yoghurt diye ABD'de ürün üretirse eğer kesinlikle ve kesinlikle yoğurt bir Turkish product olmayacak. Sırf insanlar öyle biliyor diye Greek Yoghurt devam etmek yerine potansiyel ve yatırım varken Turkish Yoghurt olarak sunulsa ve insanlarda en azından %20 lik bir kısım Yoghurt'u bizim ürünümüz olduğunu bilseler daha iyi değil mi ?. Hamdi bey Türkiye'den gittiğini gururla söylüyor ama kendisi girit'te yaşamış herhalde senelerce. Yada Anne tarafı Atina'dan geçen sene felan geldiyse. Bana bunlar samimi gelmiyor.

  1. Çok doğru!

  2. Ahmettok Ahmettok

   Amerika'da yasayan bir Turk olarak soyluyorum:Cok dogru yapmis. Arkadaslar olaya "is" olarak bakmak lazim. Amerikada musteriler,markete gittiginde greek yogurt ariyor. Sen bu musteriye soldaki greek yogurtu alma, al bu "turkish yogurt" dersen Cok kisa surede yogurt pazarinin 3.su olamazsin. Amerika'da yogurt cok buyuk bir pazar. Burda ciddi bir basarisi olan kisiyi takdir edeceginize bol keseden elestiriyorsunuz.

  3. Abdulkadir Çağlar Ç. Abdulkadir Çağlar Ç.

   Hamdi Ulukaya bir röportaj da bunu yanıtlamıştı. Grek yoğurdun bizim yoğurttan daha farklı olduğunu, daha tatlı olduğunu ve pazarın isteğinin bu olduğunu söylemişti.

   Alakasız not: Chobani her sene periyodik olarak yeni ürünler çıkarıyor ve ambalaj tasarımını yeniliyor.

 3. Osmanayhanosman Ayhan Osmanayhanosman Ayhan

  Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya Erzincan doğumlu. 94 yılında Amerika'ya gidiyor. Kökenlerini bilemem ama adam yurdum insanı...

  Peki Chobani markasını ne zaman ne adıyla kurdu? 2007'de "Greek" Yoghurt diye piyasaya sundu:)

  Tarihçesi ve 2013'de 5.4 Milyar $ mal varlıgı olduğu açıklanan Hamdi Bey'e şuradan bir göz atabilirsiniz: http://www.chobani.com/history

  Twitter marketing'inde çuvallamış olabilir ama adam vakti zamanında marketingin kralını yapmış ve havada taklalar atarak voleyi vurmuş....

 4. Ali Muhittin Feza Ali Muhittin Feza

  Twitter i cok abartmayin beyler, ne oldu yani 5,10 kisi isyan etti diye adamlarin kampanyasi cuvallamis mi oldu, kampanya oncesindeki ve sonrasındaki satis rakamlarini karsilastirmadan birsey diyemezsin. Adam elin Amerikasinda bu isin krali olmus, sektor yaratmis, baska boyle kac tane turk var?