The Guardian, muhbirler için geliştirdiği SecureDrop sistemini kullanıma açtı

The Guardian, muhbirler için geliştirdiği SecureDrop sistemini kullanıma açtı

The Guardian gazetesi, NSA dökümanlarının ilk serisini yayınlamasının birinci yıl dönümünde, muhbirlerin gizli dökümanlarını gazeteye teslim etmelerini sağlayacak yeni bir sistem geliştirdiğini duyurdu. SecureDrop isimli açık kaynaklı muhaberat sistemi, kaynakların anonim kalma hakkını koruyarak, güvenli bir şekilde belgelerini iletmelerini sağlıyor.

Platform, Snowden dökümanları üzerinde çalışan gazetecilerin kullandığı -ve ülkemizde Twitter ve YouTube yasaklarıyla birlikte çokça başvurulan- Tor network ve Tails işletim sisteminden faydalanıyor. SecureDrop'ın bakımı ise kar amacı gütmeyen Freedom of the Press Foundation tarafından yapılıyor. Freedom of the Press Foundation Direktörü, Trevor Tim, SecureDrop'ın başta Amerika olmak üzere hükümetlerin dünya çapında gazeteciler ve muhbirlere karşı baskıcı tavrına bir cevap olarak geliştirildiğini savunuyor.

SecureDrop, teknolojiyi kullanarak, muhbirlerin hükümetlerin izleme ve dinleme çekinceleri nedeniyle sessiz kalmasının önüne geçmeye çalışıyor. Daha geniş anlamda bu, araştırmacı gazeteciliğin, teknolojiyi kullanarak sınırlamalara karşı "dokunulmaz" bir alan geliştirmesi açısından oldukça önemli.

Tor tarayıcısı kullanıyorsanız, gerekli linki ve SecureDrop'ın nasıl kullanıldığına dair gerekli bilgiyi burada bulabilrsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.