Yeni iOS 8 ile gelen tüm yenilikler
Teknoloji

Yeni iOS 8 ile gelen tüm yenilikler

Bugün Tim Cook ikinci kez sahne aldığında iOS 8'i tanıtmaya iPhone ve iPad satış rakamlarından başladı. Toplamda 200 milyon iPad ve 500 milyon iPhone satıldığını söyleyen Tim Cook, geçtiğimiz 12 ayda kazanılan yeni iOS müşteri sayısını 130 milyon olarak açıkladı.

Cook'un verdiği diğer rakamlara göre iOS 7 memnuniyeti yüzde 97 ve cihazların yüzde 89'unda iOS 7 yüklü. Android Kitkat ise kendi pastasında sadece yüzde 9 paya sahip. Android'in güvensiz olduğunu söyleyen Cook, geliştirici tarafındaki yeniliklere işaret ederek sahneyi arkadaşlarına bıraktı.

iOS 8'in sunduğu yenilikler

Tek tek sıralayacak olursak iOS 8'de şu yenilikler gelecek;

 • iOS 8 ile artık bildirimlere hızlı cevap dönmek mümkün. Örneğin başka bir uygulamada kullanırken, Facebook'tan gelen bir bildirime uygulamaya gitmeksizin yorum yapmak ve beğenmek mümkün.
 • Aynı şekilde e-posta uygulamasından ayrılmadan ajandanıza (takviminize) etkinlik ekleyebileceksiniz.
 • Çalışan uygulamalar görünümüne geldiğinizde uygulamaların üzerinde favori kişilerinizi görebilecek ve hızlıca iletişime geçebileceksiniz.
 • E-postalar tek sürüklemeyle işaretlenebilecek veya silinebilecek.

Apple iOS 8 yenilikleri

 • iOS 8 tuş takımıyla artık yazdığınız kelimeler tahmin edilerek öneriler sunulacak. "QuickType" adlı özellik kendini geliştiren bir zekaya sahip. Ancak bu özellik şimdilik Türkçe'yi desteklemiyor.
 • "Spotlight" araması da hızlı ve öneriler sunan bir yapıya kavuşmuş.
 • En önemli özelliklerden biri de iOS 8 mesaj sistemine grup mesajlaşma özelliğinin gelmiş olması. Bu yenilikte gruba kişi ekleyip çıkarmak, konuşmadan ayrılmak, bildirimleri susturmak ve konum paylaşmak mümkün.
 • Mesaj uygulamasında sesle mesaj göndermek de artık mümkün. "Tap to Talk" özelliği ile sesinizi yazıya dönüştürebileceksiniz. iOS 8'in Türkçe'yi anlamayacağını söylemeye sanırım gerek yok.
 • Aynı zamanda video mesajları da gönderilebilecek. Bu mesajlar kendini yokedecek şekilde ayarlanabilecek.

Apple iOS 8 uygulamaları

 • Fortune 500 şirketlerinin yüzde 98'i iOS kullanıyormuş ve Apple kalan o yüzde 2'yi de iOS 8 ile ele geçireceğini söylüyor. Bu bağlamda iOS 8'de VIP eposta mesajlaşması yer alacak.
 • iCloud Drive bağlamsal olarak uygulamalarla bağlantılı şekilde çalışacak. Uygulamalar ortak dosyada işlem yapabilecek.
 • Kullandığınız sağlık/spor uygulamaları HealthKit uygulamasını güncelleyecek. Apple bu alandaki rakipleri öldürmeyi tercih etmemiş.
 • Çocukların izinsiz uygulama satın alması da artık oldukça zor olacak. Aile paylaşımı (Family Share) uygulaması bunun önüne geçecek. Bu uygulamaya 6 kişiye kadar eklenebilecek.
 • iTunes’tan indirilen uygulamalar ortaklaşa kullanabilecek.
 • Tüm cihazlardaki fotoğraf albümleri ortak şekilde kullanılabilecek. Fotoğraflara iCloud ile tüm cihazlardan erişilebilecek.
 • Albüm içinde zaman, albüm ismi vb. seçeneklere göre arama yapılabilecek.
 • Photos uygulaması iCloud desteğiyle birlikte 5 GB ücretsiz olarak sunulacak. Bu kapasite aşıldığında 20 GB için aylık 1 dolar, 200 GB için ayda 4 dolar ödenecek. Üst sınır 1 TB.
 • Siri artık Shazam ile uyumlu hale geldi. Siri dinlediğiniz şarkıyı, izlediğiniz programı Shazam sayesinde tanıyacak.
 • App Store’da şu anda 1.2 milyon uygulama var ve App Store’u her hafta 300 milyon kişi ziyaret ediyor. App Store'daki yeni özellikle artık geliştiriciler uygulamaların kısa videolarını ekleyebilecek.
 • AppStore arama kısmı ilgili aramalarla daha faydalı hale gelecek. "Editörün Seçimi" olarak seçilen uygulamalar özel olarak belirtilecek.
 • Daha önce satın alınan TestFlight'ın test sürümü de geliştiricilerle buluşacak.
 • Geliştiriciler bir kaç uygulamayı bir arada özel bir fiyatla satabilecek.
 • Yeni App Store SDK'sı 4000 yeni API sağlayacak.
 • Geliştiriciler "Extensibility" özelliği ile uygulamalarını bildirim ekranına ekleyebilecek.
 • Bildirim merkezine eklentiler tasarlanabilecek. Uygulamalar arası etkileşim mümkün olacak.
 • Parmak izi bilgisi kullanıcılarla paylaşılmadan 3. parti uygulamaların da Touch ID'den faydalanmasına izin verilecek.

Apple iOS 8 özellikleri

 • HomeKit, Apple'ın ev içi uygulamaları kulllanmasının yolunu açacak; kilitler, ışıklar, kameralar vs...
 • 3 boyutlu grafikler tanıtılan Metal yeniliği iO 7 için geliştirilmiş ve yüksek görüntü yeteneklerine sahip. Bu özellikten ilk faydalananlardan biri CryTek. 2 boyutlu grafikler tarafında da teknik iyileştirmeler var, 3 boyutlu grafikler de tanınacak.
 • iOS 7'de Objective-C yerine yeni bir programlama dili Swift kullanılacak. Geliştiriciler Swift hakkında çeşitli dökümanlardan faydalanabilecek.
 • iOS 8 Beta bugünden itibaren indirilebilir. iOS 8'i destekleyen modeller; iPhone 4S üzeri, iPhone Touch 5. nesil, iPad 2 ve Retina ekran, iPad Air, iPad Mini ve Retina ekran.
Yorumlar (19)
 1. Mehmet Aktaş Mehmet Aktaş

  Kullanılabilirlik ön planda olmuş. Herhalde en önemli değişiklikte programlama dilini değiştirmeleri olmuş.

 2. Ne zaman aktif olacağı ile ilgili bilgiye sahipmisiniz?

 3. Swift olarak degistirdikleri programlama dili ile resmen gol atti.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Böylece big data kavramında kişisel bilgilerde homojenliğin sağlandığı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde tüketici olarak havuzun oluştuğu anlaşılıyor.

  Sonraki adım olan ve çok çok daha önemli bir "big data" alanı olan "sağlık" ve "aile" ile "sağlık-aile" bilgi kitleleri sabitlenecek. Family share-health kits vs. yalan..... Hem hastalık üretin, hem ilaç verin, hem hastalık hastası yapın ve "kendi tansiyonunuzu ölçün" saçmalıkları ile sabite bağlayın...

  Bir sonraki adım ise komşular, yakın çevre "data"sı... dahası da var da neyse..

  http://qz.com/213900/the-nine-companies-that-know-more-about-you-than-google-or-facebook/

 5. Mustafa Gerdan Mustafa Gerdan

  Kullanılabilir denmiş ama henüz güncelleme yok.

  1. daha beta eyer developer hesabın varsa yükleyebilirsin

 6. Selçuk Şenol Selçuk Şenol

  Bir düzeltme yapmak gerekirse, "Tap to Talk" özelliği Türkçe'yi oldukça güzel anlıyor. Mesaj yazarken klavye kullanmaya gerek yok. Klavyedeki mikrofon simgesine basın ve konuşun.

 7. Swift C ve Objective C'nin en iyi taraflarını alana bir uygulamaymış, eskiye nazaran çok dah bir farklılık getireceğini zannetmiyorum

 8. Avni Onur Pehlivan Avni Onur Pehlivan

  Güzel haberler dolayısıyla bekleyip görmek lazım, beta için geliştirici programında olmak lazım sanırım..

 9. Erkange Erkange

  Konu ile ilgili değil ama feedburnerdan gelen mailin formatı değişmiş. Bunu nasıl ayarladınız acaba?

 10. Sesli asistan Siri ye Türkçe dil desteği gelmemiş :/

  1. Hüseyin Hüseyin

   Gelse şaşardım zaten

   1. Faruk Şahin Faruk Şahin

    az kaldı bence. çünkü azımsanamayacak derecede kullanıcı var türkiyede

   2. Arda Arinik Arda Arinik

    Faruk Şahin arkadaşımıza cevaptır :) Nedense senin yazına cevapla gelmedi...

    Neyse neredeyse 10 yıl olacak WOW a türkçe gelmedi World of warcraft dan bahsediyorum appledan daha fazla para kazanmıştır firma ve hala TÜRKÇEleşmedi ...

    Nedense bizi bir türlü çözmek istemiyor firmalar yada dış dişleri bakanlığımızın çok ağırlığı bu konuda yok yada biz TÜRKler zaten tüketici bir milletiz ne verirsek gidiyor diyorlar ...

   3. Faruk Şahin Faruk Şahin

    Merhaba Arda, çok haklısın aslında artık bazılarının bir telefondan ya da herhangi bir teknoloji ürününden beklentisi özellikleri ya da kapasitesinden ziyade markası ve son model olup olmadığı üzerine yoğunlaştığı için aşırı bir tüketim var. Senin söylediğin sebeple de bu kadar geç kalınmış olabilir. Ancak ben yine de bir sonraki sürümden umutluyum bakalım :)

 11. iOS 8 Beta bugünden itibaren indirilebilir. iOS 8’i destekleyen modeller; iPhone 4S üzeri, iPhone Touch 5. nesil, iPad 2 ve Retina ekran, iPad Air, iPad Mini ve Retina ekran.

  iPhone Touch 5. Nesil diye bir aygıt üretmiyor Apple, iPod Touch 5. Nesil olabilir mi acaba ?

 12. M.fırat M.fırat

  Bi yanlışınız var."Mesaj uygulamasında sesle mesaj göndermek de artık mümkün. “Tap to Talk” özelliği ile sesinizi yazıya dönüştürebileceksiniz. iOS 8’in Türkçe’yi anlamayacağını söylemeye sanırım gerek yok." Tam uzun konuşmaları denemedim fakat nasılsın,nerdesin bu tarz kısa kelimeleri gayet iyi yazıya dönüştürdü.

 13. İphone 5 im var ios 8 si yükledim facebookda takılmaları gördüm telefon resmen ağırlaştı ve wifi çok yavaşladı eski telefonumu tanıyamıyorum inşallah düzeltir bu sorunları

 14. Vitrintemizlik Vitrintemizlik

  Herhalde en önemli değişiklikte programlama dilini değiştirmeleri olmuş