Oyun oynatarak yakınlaştıran mobil arkadaşlık uygulaması: Forplay
Mobil

Oyun oynatarak yakınlaştıran mobil arkadaşlık uygulaması: Forplay

Tinder'ın hızlı büyümesiyle birlikte mobil odakta yeni arkadaşlık girişimleri de artıyor. Bu girişimlerden Forplay, rakip yerli mobil uygulamalardan farklılaşmayı oyunla yakalamaya çalışıyor.

Ali Ersöz, Fatih ÇolakoğluSerhat Özgel tarafından 6 ay önce hayata geçirilen arkadaşlık uygulamasında şimdiden 350 bin oyun oynanırken, 2 milyondan fazla mesaj gönderilmiş. Uygulamaya giriş için sadece Facebook ile Giriş seçeneği bulunuyor ve bu Facebook'ta yer alan kullanıcının beğeni ve profil fotoğrafları aynen aktarılıyor.

Beğenilere göre filtreleme olmayan ama cinsiyet, yaş ve mesafe bilgilerine göre filtreleme yapılabilen uygulamada, kullanıcı ilgilendiği diğer bir kullanıcıya mesaj atarak veya onunla çevrimiçi oyun oynayarak ilk iletişimi kurabiliyor. Şarkı tahmini, şekil ve eşini bulma olmak üzere 3 oyun seçeneği yer alıyor uygulamada. Bunlardan şarkı tahmini karşılıklı ilgiyi ölçmesi açısından başarılı sayılır ama diğer iki oyun için aynı şeyi söylemek biraz zor.

forplay-ekran-goruntusu

İlerleyen süreçte oyun seçenekleri artması muhtemel uygulamanın gelir kalemleri de şimdiden oluşturulmuş. Mesajlaşmada yazılı gönderimin haricinde fotoğraf gönderme özelliğinin olduğu Forplay'de ilk verilen kredi kapsamının mesajlaşmak ücretli. Kullanıcıya ilk mesaj göndermeyi 20 kredi olarak belirleyen girişim 200 krediyi 4,29'dan başlayan fiyatla satışa sunmuş, böylece girişim gelir kalemini de şimdiden belirlemiş.

Oyun oynatma fikriyle dikkat çeken Forplay'de sadelikle oyunun üzerinde durulsa daha kısa zamanda daha fazla kişiye ulaşabileceğini tahmin ediyorum. Şu an için sadece iOS uygulamaları bulunan Forplay'le ilgilenenler buradan ulaşabilirler. Android uygulamasını bekleyenler için girişimin önümüzdeki 6 ay içerisinde yayınlamayı planladığını da paylaşalım.

Yorumlar (9)
 1. Güzel uygulama yapmışlar. Android uyguması olarak da sunulsa daha da güzel olurdu.

 2. Candy Crush'ın bir gün başka cevizler kırmak için de kullanılacağı akla gelir miydi? :)

  1. Mecit Mecit

   Gelmezdi :))

 3. Sadece bu arkadaslar icin degil de, once ios diyerek baslayanlara genel olarak soruyorum. Bir tane android developer'i ortak olarak alip daha hizli buyumek mantikli degil mi? iOS'ta tutarsa, androide de geceriz dusuncesi bana cok yanlis geliyor.

 4. Saçmalık başka birşey değil. 3 yaşında çocuk aklı ile yapılmış uygulama.

  1. Bence bakış açın yanlış. Saçma felan değil. Artık tekil sosyallik diye bir kavram var. İnsanlar artık bilgisayar başında sosyal olup, online ortamlardan eş aramaya kadar gidebiliyor. Dışarda geçirdiği vakit çok az olan bir insan için bu ve buna benzer oyun ve uygulamalar kişilerin online olarak sosyalleşmesine yardımcı oluyor.

 5. 3 yaşındaki çocuğun yaratıcılığı erişkin insanlarınkinden kat be kat daha iyidir.

  bence süper bir fikir ve süpre oluşu da zaten tutmasından belli, hem de IOS gibi kullanıcısı daha az olan bir platformda.

  Tebrikler.

 6. nasil oyuna basliycaz inmiyor telefon

 7. Sessiz Çiğlik Sessiz Çiğlik

  Ya ben anlamadim bayanlara özel kıyak mi yapıyorlar bayanlarin 2 bine yakın kredileri bırakıyor ve kesinlıkle satin almadik diyorlar , hatta resmını cekıp yolladi , ve kesınlıkle almadim Dedi , bizim neden 50 fazla olmuyor arkadaş