BisikletliUlasim.com kitlelerin gücünü kullanarak mobil uygulamalarını yayına aldı
Mobil

BisikletliUlasim.com kitlelerin gücünü kullanarak mobil uygulamalarını yayına aldı

Son dönemde kitlelerin finansal gücünden faydalanmayı sağlayan "crowdfounding" girişimleri ön plana çıkıyor ama topluluk zekasından faydalanan yani "crowdsourcing" temelli projelere de rastlamak mümkün. BisikletliUlasim.com da bu projelerden biri.

Bisikletli ulaşımın yaygınlaşması amacıyla hayata geçirilen bu proje, Aralık 2013'te gönüllülerin desteğiyle fiziksel dünyadaki faaliyetlerini dijital ortam kanalize etmiş. İlk olarak üyelerden toplanan verilerle Türkiye çapında bisiklet tamircilerini gösteren bir harita tasarlanmış ve Mart ayı başından itibaren de mobil uygulamalar yayına alınmaya başlanmış.

bisikletli ulasim platforrmu

Söz konusu harita 'native' bir uygulama olarak Android markette yayınlanmış. Bisiklet tamircilerinden, park yerlerine, kiralama noktalarından tehlikeli mazgallara kadar birçok noktayı göstererek yol tarifi de yapıyor. iPhone uygulaması ise dün itibariyle hibrid formda, sınırlı sayıda özellikle App Store'a girdi ve birkaç hafta içinde o da 'native' olarak güncellenecek.

bisikletli ulasim platforrmu

Bisikletli Ulaşım PlatPlatformu'nun çekirdek ekibi şu anda 20 civari kişiden oluşuyor ancak dijital taraftaki işlere katkıda bulunanların sayısı daha az. Android uygulaması Yiğit Güneli, iPhone uygulaması ise Samet Gültekin tarafından geliştiriliyor.

Sosyal medya kanalları ile sesini duyurmak isteyen platform bundan sonra kitlelerin katılımını ve desteğini daha fazla kullanmak istiyor. Platformun hedefi olan bisikletli ulaşımın yaygınlaşması da herkesin bildiği gibi hem çevresel hem ekonomik hem de kişisel sağlık açısından faydalar sağlıyor.

Siz de benim gibi bir bisiklet severseniz dijital ortamda bu platformun gelişimine katkıda bulunabilir ve bisikletliulasim.com/etkinlikler sayfasından yapılan etkinlikleri takip edebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. sistem güzel fakat tutmayacak. Özellikle istanbul sokakları ve engebelli yollarından dolayı bisiklet kullanmak işkence belki elektrikli bisiklet mobilet tarzı birşey olursa ve aylık kiralama yapılarak istenilen noktadan alıp istenilen noktaya bırakılırsa belki büyüme ihtimalleri var yoksa çöp olur bu projede.

  1. Mark Cavendish Mark Cavendish

   Siz öyle sanın :)

   İnsanlar saatlerce arabalarının içinde, otobüslerde bekleyip birkaç metre ilerlerken yanlarından geçen bisikletliye bakışlarını yakalamaya çalışın sadece... Bisiklet özgürlüktür; dar sokaklar, yokuşlar ve bozuk yollar ise bisikleti işkence haline getirmekten çok uzak birer ufak engelden ibaret.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Eyvallah! Ankara'ya selam. :)

 2. Nurettin Nurettin

  Başlığı okudum ve yazıyı senin yazdığını hemen anladım. Askerlik yaramış. Güzel yazılarına kaldığın yerden devam :)