"Doğal reklam fabrikası" Niche 2,5 milyon dolar yatırım aldı
Eğlence

"Doğal reklam fabrikası" Niche 2,5 milyon dolar yatırım aldı

nicheBuzzFeed, Huffington Post ve YouTube'un eski çalışanlarının kurduğu Niche, sosyal medya ünlüleri ve kurumsal şirketler arasında köprü kuran bir girişim. Geçtiğimiz sonbaharda açılan New Yorklu genç start-up, kısa sürede Vine ve Instagram'ın en büyük reklamverenlerinden biri haline geldi.

Niche'nin portföyündeki 2,500 sosyal medya starının toplam 507 milyonun üzerinde takipçisi var. Niche şimdiye kadar alarında Procter and Gamble, General Electric, American Eagle Outfitters ve NFL gibi dev isimlerin olduğu 70 markayla reklam kampanyaları düzenledi.

Bu başarısıyla göz dolduran Niche, CNN'in haberine göre, bugün 2.5 milyon dolar yatırım aldı. SoftTech'in öncülüğündeki yatırım turuna, Lere Ventures, SV Angel, Advancit Capital, William Morris Endeavor, Kevin Colleran, Gary Vaynerchuk ve tohum yatırımcısı Box Group katıldı.

Niche'nin 'yaratıcılar' (creators) adını verdiği sosyal medya yıldızları, kendi hesaplarında markaların mesajları doğrultusunda Vine, YouTube videoları yapıyor, Instagram fotoğrafları yayımlıyor veya diğer sosyal içeriğini takipçileriyle paylaşıyorlar. Markalar tarafından onaylanan bu içerikler, doğrudan marka tarafından iletilmediği için izleyiciler tarafından daha fazla ilgiyle karşılanabiliyor.

Örneğin NFL için hazırlana bu Vine videosu 58,000'den fazla kişi tarafından beğenilmiş ve 23,000 kişi tarafından paylaşılmış.

Bu gibi kampanyaları sayesinde büyük ilgi gören Niche, kuruluşundan bugüne 1,5 milyon dolar gelir yaratmış. Kampanyalarında rol alan 500 küratörüne ise 650,000 dolar ödemiş.

Kendini bir doğal reklam fabrikası olarak tanımlayan Niche'nin ana sayfasına gittiğinizde, her biri milyonlarca kullanıcıya ulaşan yeni nesil ünlüleri görebiliyorsunuz. Ünlülerin büyük bir çoğunluğunu ergenlik dönemindeki gençler oluşturuyor. (Bu yönüyle Niche, sık sık gündeme gelen gençlik ve şöhret tartışmalarının merkezinde de yer alabilir gibi görünüyor...)

Niche'yi incelemek isterseniz burada.

Yorumlar (4)
 1. ADmingle klonu bu. ustelik admingledan EN AZ 12 ay geri bunlar. Selim ve ortaklari 2 yildir ugrasiyor didiniyor ama malesef niche dunyayi hedeflerken, admingle kendini anlatmakta zorlaniyor yatirimcilara.

  Turk girisim ekosisteminin ADmingle gibi oncu, vizyoner projelere destek olacak modelleri kurmasi gerekli.

  1. Seçkin Seçkin

   Haklısınız ama Türkiye'de 2500 civarında sosyal medya fenomeni yok. Modaydı, blogdu, twitter'dan çıkıp da kitap yazanlarıydı derken iki elin parmağı kadar insandan bahsediyoruz. Birkaç sosyal medya fenomeni hariç, ülkemizdeki sosyal medya ünlüleri hiç bir şey üretmeden, iki twit atarım şu kadar kazanırım, oturduğum yerden paraları harcarım fikrindeler...Yukardaki gibi bir video çekmelerini sağlamak için ikna edici tutarlar önermek gerekiyor maalesef... Ben burada girişimcilik ekosisteminden çok, PR ajanslarının, digital ajansların bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Kurumsal şirketler tarafından pohpohlanıp şımartılan bir sosyal medya ünlüsünün aracıya neden ihtiyacı olsun ki? Bu isimler ne kadar vergi ödüyor, kazançlarını nasıl gösteriyor, bileniniz var mı? Ben bilmiyorum... Ama böyle köprü bir şirket çıkınca her şey daha yasal, kitabına uygun olacak. O dünya buna hazır mı? Bunu da bilmiyorum...

   1. Serkan Dinç Serkan Dinç

    Admingle internetten para kazanmak isteyen beleşçileri hedefinden çıkartıp doğru düzgün reklam networku kurarsa bir gün böyle gelişir.

 2. onedio'nun yapmak istediğine oldukça benzer bir şey. fakat ilerleyen dönemlerde sosyal medya mecralarının bunları engellemesi söz konusu. çünkü kendi reklam pastasından kaybetmiş oluyor. denendi onaylandı diyebilirim :)