Sosyal Hürriyet, Türkiye'nin ilk sosyal haber medyası olma iddiasıyla yayına başladı

Hurriyet.com.tr'nin Pazar gecesinden itibaren geri saydığı yenilik sonunda ortaya çıktı.
Sosyal Hürriyet, Türkiye'nin ilk sosyal haber medyası olma iddiasıyla yayına başladı

hurriyet-logoHurriyet.com.tr'nin Pazar gecesinden itibaren geri saydığı yenilik sonunda ortaya çıktı. Hürriyet'in Dijital İçerik ve Toplu Sitelerinden Sorumlu Yöneticisi Erhan Acar'ın "dünyada hiçbir haber sitesinin yapmadığı bir proje" olarak adlandırdığı iddiali projenin temel vaadi sosyal bir "Hürriyet deneyimi"sunmak.

Yeni Hürriyet deneyiminde kullanıcılar için yeni olan üç ana özellik ön plana çıkıyor: Kişiselleştirme, sosyallik ve etkileşim. Bu yeni özelliklerle, hurriyet.com.tr okuyucuları ilgi alanlarına göre site içeriğini daraltıp, aynı içerikle ilgilenen diğer okuyucularla ortak bir platformda etkileşime geçebiliyor.

Yeni Hürriyet deneyimi, sosyal.hurriyet.com.tr adresi üzerinden sunuluyor, kolaylık için yazının devamında sayfadan Sosyal Hürriyet olarak bahsediyoruz.

Facebook, Twitter ve LinkedIn ile giriş yapabildiğiniz Sosyal Hürriyet'te üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra, ilk olarak sunulan spor, sağlık, sosyal medya gibi onlarca kategoriden ilgi alanlarınıza göre seçim yapıyorsunuz. Ardından takip etme adımına yönlendiriliyorsunuz ve listelenen diğer üyeleri takip edip etmek istemediğiniz soruluyor.  Her ne kadar bu adımda hatırlatılmıyor olsa da, Hürriyet'in vaadi, sizinle aynı içerikleri ilgi alanlarına eklemiş kişileri listelemek.

Sosyal.hurriyet.com.tr

Sosyal Hürriyet'in size özel sayfası bir nevi sosyal haber medyası görünümünde. Sayfanın merkezinde hashtag ya da mention'lama özelliklerini kullanabildiğiniz anlık ileti penceresi var ve bunun Twitter ya da Facebook'a doğrudan bağlantılar mevcut. Sosyal Hürriyet, böylelikle, şimdiye kadar belirli haberlere yorum yaparak kendilerini ifade eden okuyuculara, haberden bağımsız olarak kendi gündemlerini belirleyebilecekleri bir alan veriyor. Bunun yanında doğrudan Twitter ve Facebook'ta görüşlerini paylaşma yoluna giden okurları da sitede kalmaya davet ediyor. Sosyal Hürriyet, doğrudan Twitter ve Facebook'a bu açıdan rakip olmuyor ancak okuyucuları kendi sosyal medyasında kalmaya davet etmek yine de iddialı bir hedef gibi görünüyor.

Sosyal Hürriyet

Sosyal Hürriyet'te ilgi alanlarınıza göre görmek istediğiniz içerik ana sayfanızın solundaki Bana Özel sekmesinde. Facebook'tan aşina olduğumuz anlık bildirimler, profilim gibi özellikler de yine bu menüde. Sayfanın sağ tarafında ise Facebook'un arkadaş önerilerine benzer şekilde takip edebileceğiniz kişi ve ilgilenebileceğiniz diğer haber kategorileri sıralanıyor.

Sosyal Hürriyet, okurlarını Hurriyet.com.tr'nin alışılagelmiş seyrinden de koparmıyor. Zira sitenin Gündem, Ekonomi, Dünya, Spor gibi ana haber başlıklarına Sosyal Hürriyet sayfalarının üst kısmında doğrudan erişmek mümkün.

Hürriyet, bireysel kullanıcılar kadar Sivil Toplum Kuruluşları (STK), markalar ve diğer kurum ve kuruluşların sosyal sayfasında farklı bir etki oluşturabileceği kanısında.

Hürriyet'in Türkiye'nin en popüler haber sitelerinden biri olduğu düşünüldüğünde, dijital varlığını okuyucu ekseninde yeniden şekillendirmesi önemli bir adım. Bu dönüşümü sağlayan sosyal.hurriyet.com.tr projesi, Facebook ve Twitter'dan bolca ilham alınarak sağlanmış. Okuyucuları bu anlamda yeni şeyler denemeye zorlamak yerine, halihazırda aşina oldukları sosyal paylaşım özellikleri sunmak anlaşılabilir bir tercih. Ancak bu durumda önemli bir handikapın ortaya çıktığını da belirtmek gerek. Zira sayfa haber kaynağı yalnızca hurriyet.com.tr olmayan okuyucular için fazla bir adanmışlık gerektiriyor.

— Erhan Acar (@erhanacar) May 11, 2014

Diğer taraftan sosyal ağlarda /medyada takip ettiğimiz, beğendiğimiz haber kaynağını kişisellleştirememiz önemli bir sorun ve Sosyal Hürriyet'in en önemli avantajı belki de bu. Ancak yine bu da gün içinde sadece Hürriyet okuyanlar için iyi haber. Gündem belirlemek belki de manşete çıkmak gibi vaatler, okurların siteye bağlılığını artırıabilir ancak bu özellikler Hürriyet'in yeni projesini bir sosyal haber medyası yapar mı? Bunu zaman gösterecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.