Sosyal Hürriyet, Türkiye’nin ilk sosyal haber medyası olma iddiasıyla yayına başladı
Arama
Sosyal Medya

Sosyal Hürriyet, Türkiye’nin ilk sosyal haber medyası olma iddiasıyla yayına başladı

hurriyet-logoHurriyet.com.tr’nin Pazar gecesinden itibaren geri saydığı yenilik sonunda ortaya çıktı. Hürriyet’in Dijital İçerik ve Toplu Sitelerinden Sorumlu Yöneticisi Erhan Acar’ın “dünyada hiçbir haber sitesinin yapmadığı bir proje” olarak adlandırdığı iddiali projenin temel vaadi sosyal bir “Hürriyet deneyimi”sunmak.

Yeni Hürriyet deneyiminde kullanıcılar için yeni olan üç ana özellik ön plana çıkıyor: Kişiselleştirme, sosyallik ve etkileşim. Bu yeni özelliklerle, hurriyet.com.tr okuyucuları ilgi alanlarına göre site içeriğini daraltıp, aynı içerikle ilgilenen diğer okuyucularla ortak bir platformda etkileşime geçebiliyor.

Yeni Hürriyet deneyimi, sosyal.hurriyet.com.tr adresi üzerinden sunuluyor, kolaylık için yazının devamında sayfadan Sosyal Hürriyet olarak bahsediyoruz.

Facebook, Twitter ve LinkedIn ile giriş yapabildiğiniz Sosyal Hürriyet’te üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra, ilk olarak sunulan spor, sağlık, sosyal medya gibi onlarca kategoriden ilgi alanlarınıza göre seçim yapıyorsunuz. Ardından takip etme adımına yönlendiriliyorsunuz ve listelenen diğer üyeleri takip edip etmek istemediğiniz soruluyor.  Her ne kadar bu adımda hatırlatılmıyor olsa da, Hürriyet’in vaadi, sizinle aynı içerikleri ilgi alanlarına eklemiş kişileri listelemek.

Sosyal.hurriyet.com.tr

Sosyal Hürriyet’in size özel sayfası bir nevi sosyal haber medyası görünümünde. Sayfanın merkezinde hashtag ya da mention’lama özelliklerini kullanabildiğiniz anlık ileti penceresi var ve bunun Twitter ya da Facebook’a doğrudan bağlantılar mevcut. Sosyal Hürriyet, böylelikle, şimdiye kadar belirli haberlere yorum yaparak kendilerini ifade eden okuyuculara, haberden bağımsız olarak kendi gündemlerini belirleyebilecekleri bir alan veriyor. Bunun yanında doğrudan Twitter ve Facebook’ta görüşlerini paylaşma yoluna giden okurları da sitede kalmaya davet ediyor. Sosyal Hürriyet, doğrudan Twitter ve Facebook’a bu açıdan rakip olmuyor ancak okuyucuları kendi sosyal medyasında kalmaya davet etmek yine de iddialı bir hedef gibi görünüyor.

Sosyal Hürriyet

Sosyal Hürriyet’te ilgi alanlarınıza göre görmek istediğiniz içerik ana sayfanızın solundaki Bana Özel sekmesinde. Facebook’tan aşina olduğumuz anlık bildirimler, profilim gibi özellikler de yine bu menüde. Sayfanın sağ tarafında ise Facebook’un arkadaş önerilerine benzer şekilde takip edebileceğiniz kişi ve ilgilenebileceğiniz diğer haber kategorileri sıralanıyor.

Sosyal Hürriyet, okurlarını Hurriyet.com.tr’nin alışılagelmiş seyrinden de koparmıyor. Zira sitenin Gündem, Ekonomi, Dünya, Spor gibi ana haber başlıklarına Sosyal Hürriyet sayfalarının üst kısmında doğrudan erişmek mümkün.

Sosyal Hürriyet için bir de kolay üyelik videosu hazırlanmış. Aşağıda izleyebilirsiniz.

Hürriyet, bireysel kullanıcılar kadar Sivil Toplum Kuruluşları (STK), markalar ve diğer kurum ve kuruluşların sosyal sayfasında farklı bir etki oluşturabileceği kanısında.

Hürriyet’in Türkiye’nin en popüler haber sitelerinden biri olduğu düşünüldüğünde, dijital varlığını okuyucu ekseninde yeniden şekillendirmesi önemli bir adım. Bu dönüşümü sağlayan sosyal.hurriyet.com.tr projesi, Facebook ve Twitter’dan bolca ilham alınarak sağlanmış. Okuyucuları bu anlamda yeni şeyler denemeye zorlamak yerine, halihazırda aşina oldukları sosyal paylaşım özellikleri sunmak anlaşılabilir bir tercih. Ancak bu durumda önemli bir handikapın ortaya çıktığını da belirtmek gerek. Zira sayfa haber kaynağı yalnızca hurriyet.com.tr olmayan okuyucular için fazla bir adanmışlık gerektiriyor.

Diğer taraftan sosyal ağlarda /medyada takip ettiğimiz, beğendiğimiz haber kaynağını kişisellleştirememiz önemli bir sorun ve Sosyal Hürriyet’in en önemli avantajı belki de bu. Ancak yine bu da gün içinde sadece Hürriyet okuyanlar için iyi haber. Gündem belirlemek belki de manşete çıkmak gibi vaatler, okurların siteye bağlılığını artırıabilir ancak bu özellikler Hürriyet’in yeni projesini bir sosyal haber medyası yapar mı? Bunu zaman gösterecek.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (14)
 1. ziyaretçi dedi ki:

  Fikri Onediodan almış gibi duruyor.

  1. Furkan Özden dedi ki:

   Onedio da özgün bir site değil.

 2. seçkin dedi ki:

  Üye girişi yapmadan favori yazarlarımı okuyamıyorum, dilediğim gibi sayfalarda gezinemiyorum. Bunun neresi “hürriyet” pek anlamıyorum. Bir etkinliğe katılmak, birileriyle tanışmak da istemiyorum, oturup iki satır haber okuyacağım diye üyelik profilleriyle falan uğraşmak istemiyorum. Başkaları için keyifli ve güzel olabilir ama benim için eziyet…

  1. Ali dedi ki:

   Üye girişi yapmadan senin favori yazarın hangisi nereden bilecekler be kardeşim. Öyle bir teknoloji geliştirdiysen haber verde herkes kullansın. Hani sırf eleştiri olsun diye yorum yapmayın!

   1. seçkin dedi ki:

    Bu saate kadar böyle bir uygulama mı vardı, ama ben yıllardır aynı yazarları okuyorum. Otomatikman onlar da benim favori yazarlarım oluyor. Bas bas bağırıp ilan etme ihtiyacı duymuyorum. Duymamalıyım. Sen benim demek istediğimi anlamamışsın kardeşim! Bi daha oku, anlarsın belki kardeşim!

   2. ibrhm dedi ki:

    zaten seçkin de ondan bahsediyor, kimsenin benim favori yazarımı bilmesine gerek yok.

 3. Serkan Dinç dedi ki:

  Eğer sosya.hurriyet.com.tr Türkiye’de ilk ise onedio.com ne oluyor?

 4. Eren dedi ki:

  Hiç hoşuma gitmedi, en çok okunan haber sitesiyken bu uygulama ile okur kaybedecekler. kolaylıkla ulaşılabilen köşe yazıları yerine üyelik sorması ve aşamaları can sıkıyor, her okuduğum haberin altında kendi adımı görmek de takip ediliyorum hissi uyandırıyor. insanlar sosyalleşmeden zevkleri, okudukları kayda alınmadan sadece haber okumak için giremeyecek mi artık? insanları zorluyorlar.

 5. Emre dedi ki:

  Giriş kısmı kategori seçimi vs. Google Plus ve Pinterest’ten esinlenildiği açık.Burada Hürriyet aslında kendi içinde bir Hürriyet daha açmış, burada sizi kişiye özel bir kişiselleştirme yapmıyorsunuz, insanların hayatını daha kolay hale getirmiyorsunuz.

  Önerebileceğim birşey olursa burada proje yöneticilerine oda “Content Curation” konusunu araştırmaları olur.Huffington Post’un örneklerine baksınlar.Madem burada siz sosyal bir site oluşturmaya çalışıyorsunuz subdomain üzerinden başka bir hürriyet açmanız alakasız olmuş.

  Başka sitelerden haberleri alın, kaliteli olanları ve kategoriye göre insanlara sunun.Burada haber sitelerinden haber çalmak veya onların içeriklerini çekmek değil.Aynı mantıkta haberlerin başlıklarını, kısa açıklamasını ve linkini ekleyin ve gönderin.

  Siz birşeyler vermeden birşeyler alamazsınız.İnternet Dünyası iki yönlüdür, karşılıklıdır.Birşeyler vermeniz gerekiyor ki alasınız.

  Umarım projeniz ilerleyen senelerde daha iyi bir hal alır.

 6. Kenan Demiroğlu dedi ki:

  Bence çok ince düşünülmüş başarılı bir fikir. Eğer iyi işletirse Hürriyet kazanan olur. Sosyal medya deneyimi ile kişiselleştirilmiş deneyimi bileştirmek iyi fikir valla. Eğer başarırlarsa Hürriyet ve diğerleri diye bir dünya ortaya çıkar

 7. Said Tahsin Dane dedi ki:

  Iyi mi koyu mu bilmiyorum ama kesinlikle ilk degil.
  onedio.com web sitesi olarak var. hoodcast ise mobil uygulamalar ile bu isi yapiyordu zaten.

 8. Osman dedi ki:

  Tek kelimeyle kötü. Eminim ki çok okuyucu kaybetmişlerdir. Düşünün ki yeni sisteme geçildiğinden beri hiç bir yazar yazısı okumadım. Çünkü üye olmamızı istiyor. Ne gıcık…

 9. Ali Candan dedi ki:

  Bir sürü paylaşımım yazım vardı. Bütün emek boşa gitti. Madem kapatacaktın neden açtın arkadaş.

 10. Betul dedi ki:

  Niye kapandı ki…

Bir Yorum Yazın