Grafono: Ses izini tablolaştıran, Ankara'dan bir e-ticaret girişimi

Grafono: Ses izini tablolaştıran, Ankara'dan bir e-ticaret girişimi

Grafono logoBir e-ticaret sitesi olarak Grafono.com'u özel yapan, ses üzerine çalışması ve sunduğu yegane ürünü markalaştırması. "Ses izi aynen parmak izi kişiye özeldir, eşsizdir" diyor kurucusu Selim Gençoğlu. Grafono, sesin bu özelliği sayesinde insanların özel anlarını, mesajlarını ölümsüzleştirebileceklerinden yola çıkıyor.

Grafono, sesinizin grafik hali, sessinizin sanata dönüşmüş hali olarak tanımlanıyor. Grafono.com ise, seslerin birer tabloya dönüştürüldüğü ve satıldığı bir e-ticaret sitesi. Bir bebeğin ilk sözleri ya da kalp atışları, evlilik yeminleri, aşk sözleri, film replikleri, müzikler derken liste sonsuza uzanıyor. Grafono tüm bunları, kendine has tekniğiyle görselleştiriyor ve size bir tablo olarak sunuyor.

Bu yıl Nisan ayında yayına başlayan Grafono'yu Selim Gençoğlu ve Burcu Gençoğlu çifti, tamamen kendi kaynaklarıyla kurmuşlar. Ankara merkezli girişim öncelikle bireysel müşterileri hedefliyor.

Kullanıcı dostı arayüzü ve sakin tasarımıyla Grafono.com'da Grafono'lar iki ana kategoride satılıyor: Kişisel ve hazır. Anasayfada Grafono'nu Hazırla sekmesinden erişilebilen kişisel Grafono hazırlama menüsünde 6 adet şablon sunuluyor. Pop, masaüstü gibi şablonlardan birini seçtikten sonra, fon rengi ve boyut gibi Grafono'nuzun detaylarına karar verdiğiniz adıma yönlendiriliyorsunuz. Ardından ses dosyanızı (maksimum 10 saniye uzunluğunda) [email protected]'a iletiyorsunuz. Grafono.com, mp3,waw,wma gibi farklı formatları destekliyor, avi,mpeg gibi formatlardaki videolardan sesleri ayrıştırabiliyor.

Grafono

Baskı için Grafono size, artan fiyat sıralamasına göre poster, kanvas ya da çerçeveli kanvas olmak üzere üç opsiyon sunuyor. Dilerseniz tabloya kaydedilen ses için bir QR kod ekleniyor  ve gönderiyi alan kişi, akıllı telefonuyla sesi dinleyebiliyor. Dilerseniz yazılı bir not da ekleyebiliyorsunuz.

İkinci kategori olan Hazır Grafono’larda ise arka fon Selim Gençoğlu tarafından tasarlanıyor.  Ses izi grafiği,  karekod ve alt metin bulunan tablolarda arka fon grafiği Grafono tarafından tasarlanıyor. Örneğin Anneler Günü tablosundaki arka fon grafiği standard, ses izi ise kişiselleştirilebiliyor şekilde satılıyor. Sitede Steve Jobs'ın Grafono'sunda Jobs'ın kendi sesinden meşhur sözü "Stay hungry, stay foolish"i dinleyebiliyorsunuz.

Steve Jobs Grafono

Grafono'nun kurucularından Burcu Gençoğlu, lisans eğitimini aldığı ODTÜ'de MBA yapmış. Ortağı olduğu Stenkim Yapı Kimyasalları’nın Satın Alma ve Finans Müdürü olarak çalışıyor. Selim Gençoğlu ise ODTU Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü ardından Ohio State Üniversitesi’nde Ürün Tasarımı ve Geliştirme Yüksek Lisansı (MFA) yapmış. Ses izlerini tablolara basan bir şirketi de ilk kez Amerika'daki eğitimi sırasında görmüş.

Geçen sürede, fikri geliştirip markalaştırarak Grafono'nun tohumları atılmış. Selim bugün, bir savunma sanayi firmasında endüstriyel tasarım ekip lideri olarak çalışan Selim, son 4 yıldır ODTU ve Gazi Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak tasarım dersleri veriyor.

Grafono.com'un yakın dönem için hedefi Grafono'yu tabloların dışına çıkarmak ve yaygınlaştırmak. Grafono'da şu anda tüm alışverişlerde kargolar ücretsiz olarak sunuluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.